В рамките на първото заседание на новото Народно събрание, по традиция, парламентарно представените партии и коалиции представиха своята управленска визия и намерения за мандата. Сред заявените приоритети в пленарната зала бяха различни законодателни инициативи, реформа в съдебната система и службите, приемане на справедлив бюджет. Какво още декларираха партиите – вижте.
Председателят на парламентарната група на „Прогресивна България“ Петър Витанов предупреди своите колеги:
Петър Витанов – председател на ПГ на „Прогресивна България“:
„10-дневната еуфория свърши. До дни ние ще бъдем призвани да поемем отговорност за управлението, ще се сблъскаме със завладяната държава, ще трябва да приемем бюджета и да решим проблема с хазната, които последните кабинети се постараха да изпразнят, да овладеем спекулата, виновните за които ще ни гледат доволно от удобните банки на опозицията, да започнем оздравителни действия в съдебната система с избора на нов ВСС и нов главен прокурор.“
От ГЕРБ-СДС заявиха, че в новия Парламент ще бъдат дясно-консервативна опозиция, която ще отстоява националния интерес.
Тома Биков – ГЕРБ-СДС:
„Декларираме, че в 52-рото Народно събрание ПГ на ГЕРБ-СДС ще подкрепяме единствено решения, които отговарят плътно на нашата предизборна програма и отразяват волята и желанието на нашите избиратели.“
От името на ПП-ДБ Надежда Йорданова заяви, че макар и в опозиция, няма да бъдат странични наблюдатели.
Надежда Йорданова, ПП-ДБ:
„От нас може да се очаква конструктивен тон, но не и удобна тишина. Ще бъдем последователни в защитата на правовата държава. Гражданите не поискаха държавата просто да освежи изкъртената си фасада, а край на модела на завладяната на държава, на институциите, които служат на силните вместо на гражданите, където един закон е бухалка, а за други чадър.“
За повишаване качеството на живот, икономическа стабилност, преодоляване на социалните и регионални неравенства, се обявиха от ДПС.
Айтен Сабри – ДПС:
„Модернизиране на икономиката, земеделското производство и гарантиране на продоволствената сигурност, преодоляване на социалните и регионални неравенства, подкрепа на младите семейства и на децата на България.“
От „Възраждане“ заявиха, че ще предлагат решения, ще ги защитават и ще се борят за тях, а по отношение на останалите декларации бяха категорични:
Костадин Костадинов – лидер на „Възраждане“:
„Общи приказки и лъжи – едни и същи, втръснал ни и дошъл ни до гуша мулти-полит-култи миш-маш предназначен не толкова даже за вас, уважаеми сънародници, колкото за тук присъстващите чужди началници, на които редовно се засвидетелстват коленопреклонно подчинение и васална вярност.“
Доколко заявените приоритети ще се превърнат в реални политики – предстои да видим в хода на мандата.