Примирието между САЩ и Иран остава в сила независимо от последната размяна на удари между военноморските сили на двете страни. Това заяви американският президент Доналд Тръмп, като посочи, че САЩ не търсят ескалация на напрежението и определи действията на американската армия като самозащита.
Последната размяна на удари между САЩ и Иран се смята за най-голямото предизвикателство пред обявеното преди месец временно примирие между двете страни, чиято цел е да даде шанс на дипломацията.
Според САЩ последната провокация в района на Ормузкия проток е дошла от Иран, който е открил огън с ракети, дронове и моторни лодки по три американски военни кораба. Вашингтон определи атаката като „непровокирана“.
На свой ред военното командване на ислямската република заяви, че провокацията е дошла от САЩ, които са атакували петролен танкер, търговски кораб и цели по крайбрежието на страната.
Поредното изостряне на конфликта идва ден след като стана ясно, че САЩ са представили на Иран меморандум за разбирателство от 14 точки. Макар Техеран лаконично да го определи като американски „списък с желания“, иранската страна заяви, че остава отворена за намиране на дипломатическо решение на конфликта.