Представителният отбор на Military Academy Sports Club (MASC). завоюва световна титла във възрастова група 55+ на международния турнир по футбол на малки врати Copa del Mar 2026. Съставът обединява футболни приятели от Военна академия „Г. С. Раковски“, Министерството на отбраната (МО), Сухопътните войски, Националната гвардейска част, военно формирование 28880 – Белене и други структури на Българската армия. Турнирът се състоя в гр. Агридженто, Сицилия и в него българският тим остана непобеден и триумфално спечели златните медали. В отбора шампион участват действащи военнослужещи, цивилни служители, колеги от резерва и приятели, обединени от дългогодишната си любов към футбола и от духа на армейското приятелство.

Как беше извървян пътя към успеха и високия престиж в това международно състезание, който стана повод да се гордеят всички представени структури и цяла България? Разговаряме с полковник доцент д-р Иван Чакъров, ръководител на Катедра „Комуникационни и информационни системи“ във Факултет „Командно-щабен“ на Военната академия „Г. С. Раковски“ (ВА). Според него, който също е един от участниците в турнира, тази титла се дължи на повече от две десетилетия приятелство, десетки години съвместни тренировки на футболистите, сплотени от единомислие и колегиални отношения, без значение от това кой какъв ранг има. На този международен форум участват представители на силовите структури от 27 държави с над 60 отбора.
България беше представена с четири отбора в три от четирите възрастови категории. Представителните състави на MASC участваха в групите 35+ (над 35 години) и 55+, и в тях се включиха военнослужещи и служители от различни структури на Министерството на отбраната и Българската армия. Структурите на МВР участваха с два отбора във възрастовата категория 45+.
Най-сериозни надежди се възлагаха на състава от група 35+ с военнослужещи от ВА и Командването за логистична поддръжка. Отборът успя да се представи отлично в груповата фаза, като записа четири победи, едно равенство и една загуба. Но след като достигна елиминациите отпадна след изпълнение на дузпи срещу състава на Франция.
Истинският триумф обаче дойде във възрастова група 55+, където нашият отбор премина през целия турнир без загуба. Бяха допуснати само два гола във всички срещи, а на финала победата над румънския тим Mediensis (2:0) позволи на българите да триумфират, държейки в ръцете си купата на световната титла. В основата на поредицата от победи освен приятелството, спойка са постоянството и изграденото през годините доверие. Футболното ядро на отбора съществува от 2003 г., когато няколко випуска офицери и колеги от формированията на МО се обединиха около любовта си към футбола. С времето тази традиция се превърна в истинско армейско братство. „И до днес поддържаме активен спортен режим с редовни срещи всяка сряда, събота и неделя – казва полковник Чакъров. – В състава участват действащи военнослужещи, цивилни служители, колеги от резерва и приятели, свързани с армейската общност. Годините съвместна игра ни помогнаха да изградим отлично взаимодействие и доверие на терена. Познаваме се отлично и това беше едно от най-силните ни предимства…“.

Отборът Football Friends наброява повече от 60 души. Основен двигател и организатор на дейността е полковник Коля Стоев от щаба на Сухопътните войски. Неговият принос за сплотяването и мотивацията на състава е изключително голям.
Участват колеги от почти всички гарнизони в страната, като най-многобройни са представителите на София, Бургас, Пловдив, Карлово, Белене, Търговище и Стара Загора. Независимо от разстоянията, всички намират време за участие в спортни и обществени инициативи. Именно тази отдаденост стои в основата на успехите им. Спортно-техническата подготовка, добрата физическа форма и армейската дисциплина се превърнаха в най-силното оръжие срещу съперниците.
Според полковник Чакъров форматът на това състезание изисква отлична физическа подготовка и бърза адаптация. Срещите се играеха петима срещу петима, с висока интензивност и продължителност по 15 минути. По време на няколкото състезателни дни натоварването е било изключително напрегнато – по четири-пет мача дневно. Допълнително предизвикателство са високите температури и влажността в Южна Италия, които поставят на изпитание физическата издръжливост на всички участници.
Що се отнася до индивидуалните изяви, според полковник Чакъров, победата е заслуга на целия колектив. Всеки състезател допринесъл с индивидуалните си спортно-физически качества и характер с нещо от мозайката на успеха. „Свилен Начев беше истински страж на вратата и имаше впечатляващи изяви. Беше непробиваем. Капитанът Илиян Киров поведе отбора в най-важните моменти като лидер – споделя полковник Чакъров. – Коля Стоев реализира решаващи попадения, а Любомир Колев показа забележителен характер, като въпреки контузията си помогна на отбора в полуфинала и финала. Най-важното беше, че играхме като единен отбор и се подкрепяхме взаимно във всеки момент…“


Немалък принос има и подкрепата от трибуните по време на динамичната битка върху терена. Особено емоционална атмосфера са създали семействата на състезателите, които са ги придружавали на турнира. Силен стимул за подкрепа на колективния дух имат и представителите на останалите български отбори, наложили се като едни от най-емоционалните привърженици по време на битките. Скандиранията „Българи, юнаци!“ звучат непрекъснато в спортния комплекс и успяват да привлекат вниманието и на участници от другите страни. На финала българският отбор печели симпатиите и уважението на редица чуждестранни отбори, които също ги подкрепят с възгласите: „Българи юнаци!“.
Особено ценен за отбора-победител е жестът на румънските футболисти след победния финал. Те правят почетен шпалир, за да изпратят отбора победител и признават превъзходството му по спортсменски начин – момент, който остава трайно в паметта на всички българи участвали във форума. Световна титла на отбора шампиондоказва, че възрастта е само цифра, когато са налице воля, дисциплина и истинско приятелство. „Преди повече от 20 години започнахме като група съмишленици, обединени от любовта към футбола. Днес сме световни шампиони. Това е повод за гордост не само за отбора ни, но и за всички структури, които са представени в него – Военната академия, Министерството на отбраната, Българската армия и колегите от резерва. Това истински достойно представяне на България е видимо по света. Показахме, че армейският дух, дисциплината и приятелството са универсален начин да са видими качествата на българите от всички посоки на света…“ завършва своя разказ полковник Чакъров.