Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Американци искат да пренесат у нас производството на БМП

[post-views]
Американци искат да пренесат у нас производството на БМП

19 01 мастифАмериканска компания TAG обяви предложение да пренесе цялото си производство на военен клас бронирани машини в България и да изпълни поръчката за този вид техника за нуждите на сухопътните ни войски. От реализацията на проекта ще бъдат разкрити поне 1000 работни места.Щатската компания е готова да направи смесено дружество с посочена от правителството фирма, която ще получи лиценз за производство на 10 модела бронирани автомобили и изключителни права за продажба на тези машини в ЕС, включително с опция за собствени марки.

„Нашето предложение е България да не бъде просто клиент на базиран в друга държава производител“, заяви изпълнителният директор на TAG Робърт Паздерка. „Ние даваме на България възможност да обедини усилията си с нашата компания и заедно да се конкурираме със същите тези производители на големия пазар за бронирани автомобили в ЕС. Още повече, че България ще излезе на този пазар с най-модерните американски технологии и по всяка вероятност с най-конкурентните цени“, поясни той. 

По думите му, групата е готова да използва за сглобяването на машините всякакви материали и компоненти, произведени в България, които съответстват на изискванията. „Освен това можем да проектираме и произведем бойна машина по изискванията на клиенти, включително с динамична и активна защита от огъня на противника“, добави той и изтъкна, че едно от достойнствата на цялата серия е използването на модули, с което поддръжката на бойния автомобил е много по-бърза, лесна и евтина. Американецът посочи за пример, че при полеви условия двигателят може да се смени за минути.Американците са представили миналия четвъртък бойната машина Mastiff 8х8х8, един от десетте вида, пред експерти от българското военно министерство. На въпрос за цената на предлаганите бойни машини Робърт Паздерка уклончиво отговори, че всичко зависи от модификацията и екстрите, които се поръчват. Относно плащането по евентуален договор шефът на щатската оръжейна фирма уточни, че са готови на всякакви гъвкави схеми, удобни за българското правителство.

От щатската компания припомниха, че са поискали включване в актуалната процедура по избор на доставчик за бойна машина за българската пехота през май 2019 г. Позицията на МО е, че искането на TAG е дошло на прекалено късен етап от проекта, въпреки че американците са готови да представят обвързваща оферта преди крайния срок от 31 октомври.

Вярваме, че България може да бъде чудесна възможност за нас. Да дойдем в България и да произвеждаме тук е сравнително нова идея. Тя дойде, след като страната обяви закупуването на изтребители F-16. Така Робърт Паздерка, изпълнителен директор на TAG, коментира искането на американската компания The Armored Group (TAG) да се включи в актуалната процедура по избор на доставчик на бойни машини за нуждите на Сухопътните войски през май 2019 г. по време на среща с българските медии. 

Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Светлозар Стоянов

Най-ново

Единична публикация

Избрани