Полковник доцент д-р Владимир Василев, д.м.: Днес акцентът е в превантивната медицина
Във ВМА имаме строга програма както за харченето, така и за пестенето на парите, казва заместник-началникът на ВМА
– Полковник Василев, къде e ВМА днес – между трудните минали години и визията за бъдещето й?
– В навечерието на своята 127-годишнина ВМА работи изцяло за своя сметка и няма задължения. Добре е, защото получените средства инвестираме в развитие на Академията. Текат сериозни ремонти на 9-ия и 16-ия етаж например и до няколко години повечето клиники ще са обновени, закупува се нова апаратура. Подписан е договор за закупуване на последно поколение ядреномагнитен резонанс, може би най-модерният у нас, както и за ангиограф, и за ехографски апарат за ранна диагностика на карцином на простата. ВМА наистина е водеща в ранната диагностика, но частни болници навлизат агресивно със скъпа и модерна апаратура. И въпреки че по принцип техниката сама по себе си не прави медицината (важни са специалистите, които работят с нея), в днешно време дава много голямо предимство в лечебнодиагностичната работа. Затова особено внимание обръщаме и на болниците на ВМА в Пловдив, Плевен, Сливен и Варна, защото, независимо в коя част от страната се намира българският военнослужещ, трябва да получава адекватна медицинска помощ. Но липсата на дългове ни задължава и в това как харчим средствата. Затова имаме строга програма както за харченето, така и за пестенето на парите. Наблюдава се, както се казва, всяка стотинка, както и пестенето поддържа доброто ни финансово състояние. Покриваме си задълженията и не забавяме плащанията. Изпълняваме програма за антибиотично лечение, за борба с безконтролното изписване на антибиотици, сред тях и скъпи. А това е едновременно част и от борбата с резистентността към антибиотиците, които стават безполезни.
– Явно е затворена страницата, когато на ВМА й тежаха големи дългове?
– Това ни е като „обеца на ухото” и постоянно си сверяваме часовниците с онова време от развитието на Академията, черпим опит какво да не правим и кой риск не си заслужава. И така ВМА днес е от водещите болници у нас, като неслучайно е предпочитана от хиляди и военни, и цивилни пациенти. Защото разполагаме не само с модерна апаратура, но и с изключително добри, водещи специалисти. Затова т.нар. избор на екип като допълнителна възможност за печалба работи добре, защото лекарите ни са много търсени.
– А върху какво се фокусира развитието на ВМА?
– ВМА има традиционно силни коремна хирургия, гастроентерология, инфекциозна клиника, пластичната хирургия също е на високо ниво. Тя от години се идентифицира и с успехите на трансплантационния екип на проф. Никола Владов, с гастроентерологията на проф. Кацаров, с урологията на проф. Салтиров, с ендоскопската хирургия на проф. Мутафчийски и с още други клиники и имена, които сега пропускам. Ние се стремим към една съвременна медицина, въвеждаме телемедицината, нова апаратура. Издигаме нивото на болниците ни в провинцията, на санаториалната база. Капацитетът на санаториума в Хисаря е постоянно запълнен, както и на болницата ни в Банкя. Всъщност друга болница със структури в страната и със санаториуми за следболнично лечение и възстановяване, каквато е ВМА, у нас няма. И в това е уникалността на Академията. Освен това строго се следи за доброто отношение към пациентите, към човека, който страда. Случва се пациенти да се разгорещяват, да нагрубяват колегите, но има линия, отвъд която лекарят, каквито и тежки дежурства да е имал, не бива да прекрачва в отношението към пациента. Постоянно се прави обучение от наши психолози с колегите ни от всички клиники, особено спешните, където се приема пациентът, за работа в напрегнати и критични ситуации, за добро отношение, разбиране и състрадание към пациента.
– Засегната ли е ВМА от големия проблем на армията ни с некомплекта?
– Да, засегната е. Истината е, че много лекари не ни достигат в поделенията. Това е хроничен проблем, но го решаваме. Много добро, дългосрочно решение е вече втора година приемът на курсанти във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”, които изучават медицина в университета във Варна. Договорът между ВМА и тези две висши учебни заведения ще попълни с военни лекари след време частите. Възможността за обучение в специалност военен лекар набра скорост и става популярна сред младите хора. Оттук и надеждата ни след няколко години да запълним некомплекта.
– Извън това, как привличате млади лекари?
– ВМА е много привлекателна за младите колеги. По-малко привлекателна е работата във военните поделения, но след упорита борба на ръководството на ВМА се извоюва възможността за специализация на лекарите по частите и да получават допълнително материално стимулиране. И имаме голям наплив от цивилни лекари, които желаят да работят в болницата.
– А в какви насоки се развива военната ни медицина?
– Два пъти годишно в организацията на началниците на медицинските служби на армиите на НАТО се полагат акцентите в развитието на военната медицина. Стремим се да сме в крак с тях. Все още инвестираме, тъй като военномедицинската ни техника е остаряла, включително военнополевите болници. Съвременното военномедицинско оборудване е изключително скъпо. Ръководството на ВМА в момента променя изцяло концепцията на военнополевата медицина и на т.нар. отряд за бързо реагиране в унисон със съвременните виждания. Освен в учения в системата на Алианса участваме и в общи проекти. Приоритетно развиваме превантивната медицина, военната епидемиология и микробиология. Много развита е Клиниката ни по инфекциозни заболявания. Наши военнохирургични и терапевтични екипи постоянно посещават курсове за повишение на профилната си квалификация.
– Търси ли всяка ваша структура свой профил, или е умалено копие на ВМА?
– Всяка структура си има своя профил в зависимост от това, в коя част на страната е, и от задачите на армията ни.
– В каква посока ръководството на ВМА съсредоточава усилията си?
– Освен ремонтите и новата апаратура, включително, ще внесем и нов ангеограф, за който средствата са осигурени, ще се обновяват и рентгените. Очакваме започнатите ремонти да приключат до средата на следващата година и ще продължим с нови. Ще монтираме новата апаратура, което изисква време.
– Кое според Вас си остава запазената марка на ВМА?
– Първо, много добрите специалисти. В някои направления като гастроентерология, коремна хирургия, урология, трансплантология няма по-добри от тях. Неслучайно при нас идват най-тежките и най-занемарените случаи, след грешки в лечението или такива, от които колегите в провинцията „са вдигнали ръце”. Второ, като военна структура екипът ни е по-дисциплиниран, по-експедитивно се обработват пациентите, оттук и лечението е по-добро. Не на последно място, възможностите за спешна консултация от различни екипи са отлични. Догодина за 6 м. започва и основен ремонт на Спешно-приемния сектор с всички негови кабинети, операционните и шоковите зали. ВМА беше наградената за спешната си помощ от БЛС сред другите спешни центрове. С Военномедицинския си отряд за бързо реагиране, както и всички екипи на ВМА, обучени за действие при спешност, спешната ни медицина е на много високо ниво. Опитът на медиците ни от военни мисии също много помага в тази насока.