НАТО срещу коронавируса

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг дава виртуална пресконференция

Online press conference by NATO Secretary General Jens Stoltenberg ahead of the Meeting of NATO Ministers of Foreign Affairs to be held via secure teleconference
Към този момент пет страни от НАТО и две партньорски държави са поискали международна помощ за справяне с COVID-19. Това са (в хронологичен ред): Украйна, Испания, Черна гора, Италия, Албания, Северна Македония и Молдова. Вече има няколко реализирани доставки в отговор на тези искания. Чехия достави по 10 000 защитни костюма на Италия и Испания в началото на тази седмица. Превозът е станал със самолет С-130 на испанската армия. Отделно от това в Милано с камиони е доставено медицинско оборудване от Чехия. От своя страна чешките власти са се възползвали от нает от НАТО самолет „Антонов“, за да транспортират медицински материали от Китай. Турция пък е доставила на Испания и Италия маски, защитни костюми и дезинфектанти с полет на свой военен самолет.
От транспортния самолет на НАТО С-17 „Глоубмастер“ се е възползвала Румъния, която е транспортирала 45 тона медицински материали от Южна Корея. Доставката включва 100 хиляди защитни костюма. В Люксембург НАТО предостави полева палаткова болница от 1200 кв. м, за да увеличи местния капацитет за поемане на болните от COVID-19 с 200 легла. Борбата с COVID-19 бе основна тема и на проведената вчера среща на външните министри на страните от НАТО (тя завърши след редакционното приключване на броя). Предвид мерките за предпазване от вируса, министрите си говориха чрез видеоконферентна връзка. Те обсъдиха действията, които Алиансът и държавите членки могат да предприемат, за да подобрят колективната борба със заразата. Не остава на заден план и въпросът за постоянната бойна готовност на силите на НАТО. Министрите изслушаха доклад по тази тема от генерал Тод Уолтърс – командващ на силите на Северноатлантическия пакт в Европа.
Във фокуса на вниманието на срещата на външните министри бяха и бъдещето на обучителната мисия на НАТО в Ирак, партньорството със страните от района на Близкия Изток и Северна Африка. Обсъдена бе и военно-политическата ситуация в Афганистан след подписването на примирие с талибаните, както и мерки за подкрепа на партньорските страни Грузия и Украйна.