Бригаден генерал Валентин Кръстев: Ротациите на контингентите се изпълняват по план
– Г-н бригаден генерал, какви мерки се вземат в Съвместното командване на силите (СКС) заради пандемията от коронавируса?
– Още в края на февруари с указания и впоследствие със заповеди на командващия на СКС са организирани конкретни мероприятия, като:
– Контрол на телесната температура с безконтактни термометри и термокамери при влизане на целия личен състав в сградата. Това, разбира се, се отнася не само за личния състав от командването, а също така за останалия личен състав от различните структури, разположени в тази сграда.
– На всеки етаж има обособени места с дезинфектанти за ръце. Извършва се регулярно дезинфекциране на стаите, коридорите и конферентните зали в цялата сграда.
– В по-голямата си част военнослужещите и цивилните служители работят по един в канцелария. Организирано е поетапно излизане в полагаем платен отпуск с цел на недопускане на повече от двама души по стаите. За военните формирования, пряко подчинени на СКС, бяха осигурени финансови средства за закупуване на дезинфектанти, термометри и лични предпазни средства. В СКС и подчинените формирования са отменени курсове, семинари, работни групи, командировки и всички други мероприятия, свързани със събиране на множество хора на закрито.
– Всички военнослужещи и цивилни служители с повишена температура незабавно се насочват към медицинските пунктове или личните им лекари, за да бъдат прегледани. Преустановен е достъпът на външни лица до военните формирования и в сградата на бул. „Ген. Тотлебен” 34. Изключения се допускат в много редки и наложителни случаи.
– Извършихте ли препланиране и отлагане на занятия и учения?
– СКС е функционално интегрирана структура на оперативно ниво за командване, управление и ръководство на Българската армия. В по-тесен смисъл наша е отговорността за планиране и провеждане както на подготовката на подчинените формирования, така и съвместната подготовка на Българската армия.
Провеждането на целенасочена, постоянна и максимално близка до реалната обстановка подготовка на офицерите, щабовете и формированията, е един от основните императиви за изграждането, поддържането и усъвършенстването на отбранителните способности, а фокусът на подготовката се съсредоточава за гарантиране на необходимото ниво на готовност за изпълнение на възложените ни мисии. На основата на тези принципи в СКС се извърши анализ относно приоритизиране на подготовката в условията на въведени противоепидемични мерки. В подчинените формирования е създадена организация относно формите, методите и за реда за провеждане. Относно провеждането на съвместната подготовка на Българската армия в конструктивен и ефективен диалог с видовете въоръжени сили преценихме възможността за препланиране на част от ученията, а така също кои съвместни учения да отпаднат, без това да окаже негативно въздействие на подготовката на формированията.
Това е доста труден процес, защото изисква управление на очакванията и намиране на баланс и хармония между цели, ресурси и противоепидемични мерки, отчитайки редица фактори, влияещи на тези съставни. На първо място – познаване на нивото на подготвеност на формированията, т.е. в съвместни учения да участват тези, които имат дефицит в определена област от съвместната подготовка и/или част от бъдещите задачи са свързани със съвместно изпълнение. На следващо място – времеви период, кога да бъдат препланирани ученията, отчитайки условията на непредвидимост и възможностите на видовете въоръжени сили. И не на последно място – планирайки и впоследствие провеждайки тези съвместни учения, да създадем балансирани условия, които да гарантират провеждането на ефективни съвместни учения чрез запазване на здравето на военнослужещите, защото човешките ресурси винаги са били най-ценният капитал на въоръжените сили.
– В каква степен използвате дистанционните методи за работа на личния състав?
– Сегашната ситуация на пандемия налага използването на мерките и препоръките на Националния оперативен щаб за борбата с вируса, отразени в заповедите на министъра на здравеопазването и съответно на министъра на отбраната. Една от противоепидемичните мерки е използване на дистанционните методи за работа на личния състав, съобразени със спецификата на изпълняваните дейности и възможностите за въвеждането на такъв вид трудова дейност. Имайки предвид задачите, изпълнявани от СКС, динамиката на ежедневните процеси, както и процеса на събиране, анализиране, обработване на информацията, както и изготвянето на съответните документи, възможността за въвеждане на дистанционните методи за работа е минимална.
Командирите/началниците на пряко подчинените военни формирования на СКС освен провеждането на засилени противоепидемични мерки след внимателна преценка за необходимия минимум от личен състав за изпълнение на ежедневната дейност са организирали ползването на платения годишен отпуск при желание от страна на военнослужещите и цивилните служители и са разработили графици за денонощни дежурства. Използва се и възможността за обособяване на нови работни места, така че да се ограничи възможността голям брой служители да полагат труд в едно помещение и да се осигури достатъчно пространство с оглед намаляване на контактите между тях.
– Какви мерки против заразата се вземат в българските контингенти зад граница?
– Планираните ротации на българските контингенти, участващи в мисии или операции извън територията на страната, се изпълняват по график въпреки затрудненията при тяхното транспортиране предвид предприетите световни мерки за недопускане на разпространението на COVID-19. В тази усложнена епидемична обстановка СКС се справи с предизвикателствата да извърши ротация на офицери в щаба на Постоянната военноморска група на НАТО № 2, ротация и авиомедицинска евакуация на военнослужещи от контингента ни в Косово и изпращането на 40-ия, както и посрещането на 39-ия контингент в мисията на НАТО „Решителна подкрепа” в Афганистан.
За всички заминаващи и завръщащи се военнослужещи се организират тестове за COVID-19 и спазване на 14-дневна карантина. При наличие на положителни тестове за завръщащите се се предвижда карантинен период във военно формирование 28610 – София.
За контингентите, които вече изпълняват своите задължения извън територията на страната в мисиите и операциите на НАТО и ЕС, са изпратени указания за спазване на въведените противоепидемични мерки за недопускане на разпространението на COVID-19 сред военнослужещите и цивилните служители, както и стриктно да спазват издадените стандартни оперативни процедури и инструкции за недопускане на разпространението на COVID-19 за съответната мисия и операция. Всички наши военнослужещи са оборудвани с необходимите индивидуални защитни средства за предпазване от COVID-19.
– Като член на логистично-координационния щаб към правителството, какви са основните задачи, които решавате?
– Съгласно Заповед Р-48/17.03.2020 г. на министър-председателя на Република България съм определен за член на логистично-координационния център, като представител на МО и като такъв участвам както при анализиране на информацията и оценяване на потребностите от оборудване, материали и лични предпазни средства, така и при тяхното разпределение по целесъобразност. Съгласно писмо на ръководителя на центъра главен комисар Николай Николов в периода 12–17 април създадохме организация за доставката на медицински материали със самолет C-17 по програмата на НАТО за „Стратегически въздушен транспорт”, в която Република България участва. Полетните часове по тази инициатива се използват за ротациите на контингента в Афганистан и са за сметка на бюджета на Министерството на отбраната.
С полета бяха доставени 568 000 медицински маски модел KN 95 и други медицински материали за борба срещу пандемията COVID-19. Планирането и изпълнението на тази задача бе извършено в максимално кратки срокове и координация с различни национални структури и ведомства. Навременното й изпълнение ще подпомогне ограничаването на разпространението на болестта в Република България.
– Какви са основните поуки и опит, които Българската армия и в частност СКС трябва да извлекат от сегашната ситуация?
– Като основни поуки и опит, които следва да се извлекат от сегашната усложнена епидемична обстановка, могат да се посочат:
– опазването на здравето и живота на военнослужещите както по време на подготовката и участието им в операцията за налагане на противоепидемичните мерките, така и при изпълнението на ежедневната им войскова дейност;
– координирането на дейностите и взаимодействието с органите на МВР, други министерства и ведомства и органите на местната власт.
Обмяната на информацията е от съществено значение както при осъществяване на самия процес по извличане на поуки от практиката, така и при разпространение на резултатите до всички заинтересовани страни в него.
Поздравление
„Във връзка с настъпването на 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия, бих желал да поздравя многобройните читатели на в. „Българска армия”, всички военнослужещи и цивилни служители, работещи в системата на отбраната, в това число и нашите ветерани с настъпващия празник и да им пожелая крепко здраве, много щастие, късмет и предстоящи успехи!”