Израел предлага радар от „Железен купол“
Израелската държавна компания Israel Aerospace Industries (IAI) предлага на България ново поколение от многофункционалния радар (MMR) ELM-2084, произвеждан от дъщерното й подразделение ELTA Systems. Това обявиха от компанията пред журналисти.
Радарът е елемент от известните в цял свят системи за противовъздушна отбраната (ПВО) на Израел – „Железен купол” (Iron Dome) и „Прашката на Давид” (David’s Sling). Той е интегриран и в наземната система за ПВО на IAI–Barak 8/MX.
MMR е един от най-успешните ни продукти, като към момента над 100 радара са на въоръжение в армиите на редица европейски, азиатски и американски държави, изтъкнаха от компанията. Оттам напомниха, че в последното десетилетие в света възникнаха нови видове въздушни заплахи в резултат на напредъка на стелт технологията. Платформи като безпилотните летателни апарати, тактическите въздушни оръжия, управляемите, крилатите и балистичните ракети отправят нови предизвикателства пред системите за въздушно наблюдение, ПВО и противоракетна отбрана. Това доведе до търсене на системи за наблюдение на въздушното пространство, които да осигурят по-бързо и по-точно откриване и идентифициране на въздушните заплахи, като в същото време гарантират по-висока степен на оцеляване на отбранителните сили в бойните действия.
Многофункционалните радари MMR комбинират оперативни мисии за противовъздушна отбрана и въздушно наблюдение. Те са съвместими с отбранителните системи на НАТО и се използват като част от системите за управление и контрол на Алианса. В новата версия MS-MMR (Multi-Sensor MMR/мултисензорен многофункционален радар) към основния радар са интегрирани допълнителни сензори, които осигуряват активно, пасивно и комбинирано наблюдение на въздушното пространство.
MMR, който работи в S-честотния сектор, предоставя значителни възможности за ПВО, за въздушно наблюдение и управление на огъня с голям обсег на действие. По-новата версия MS-MMR, която разполага с допълнителен X-Band радар, активни IFF и ADS-B сензори и пасивни сензори SIGINT, EO/IR и LDS (система за откриване на изстрели), гарантира по-добра класификация, идентификация и разграничаване на много близки цели независимо от обстановката в небето или метеорологичните условия.
Радарът MS-MMR значително подобрява надеждността на системата за наблюдение на въздушното пространство и ситуационната осведоменост. Той също така може да противодейства ефективно на нови видове малки, нисколетящи, бавни и кръжащи обекти, които са труднооткриваеми за радарите (с радарен отразяващ ефект/Radar cross-section), както и да прихваща крилати и балистични ракети с различен обсег на действие. Офертата към страната ни включва трансфер на технологии и ноу-хау от Израел към България, както и индустриално сътрудничество. Предлага се още компонентите на радарите да бъдат произвеждани у нас, в партньорство с местни български компании.
Както в. „Българска армия” писа, проектът на Министерството на отбраната за придобиване на трикоординатни радари за българските ВВС ще бъде на стойност 300–400 млн. лв. Първоначално проектът е бил разработен във ВВС още през 2014 г., но по новия вариант се работи от около две години. Предвижда се да бъдат придобити пет радара за далечно откриване и два за близко, като изискването е те да са мобилни или транспортируеми от контейнерен тип.