Нов паметен знак на Гоце Делчев в Самоков
Мемориалът е поставен на кръстопът,
който води към Република
Северна
Македония
Вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов откри паметен знак на българския революционер Гоце Делчев в Самоков. Събитието се проведе в кв. „Самоково“ с военен ритуал с участието на представително формирование от Националната гвардейска част. Мемориалът е поставен на кръстопът, през който някога са преминавали комитите, отивайки да се борят за свободата на Македония.
Инициативата за поставяне на паметния знак на Гоце Делчев (1872–1903) се е зародила преди години. Неин съорганизатор е Община Самоков. Събитието уважиха народни представители, заместник-областният управител, кметът на общината и представители на общинската администрация, членове на Сдружението на българските родове от Македония и др.
„Гоце Делчев е роден в българския град Кукуш, учи в българската Солунска гимназия и във Военното училище в София – български офицер, български учител, български революционер. Пред него има възможност за кариера в свободна България, но той избира по-трудното и по-рисковото – да се върне в поробена Македония и да пали българите в тяхната жажда за свобода. И там намира своя край – убит в сражение с турските поробители. Може би днес някой в нашата западна съседка не е прочел добре историята си и се чуди какъв е Гоце Делчев. Ако има това съмнение, може да прочете стотиците писма, статии и другите материали, които е написал Гоце Делчев“, каза министърът на отбраната.
Той призова всички българи да дойдат в хубавия български град Самоков, да сложат едно цвете на паметника и да прочетат какво е казал Гоце: „Ние се борим за автономията на Македония и Одринско, за да ги запазим в цялост за бъдещето обединение на България“.
В знак на признателност пред делото на българския революционер пред новооткрития паметник бяха поднесени венци от името на министъра на отбраната, началника на отбраната, общинското ръководство, ВМРО и граждани.
През 1891 г. Гоце Делчев постъпва като юнкер във Военното училище в София и затова в наши дни неговата памет освен като революционер и културен деец беше почетена и с военен ритуал.
Град Самоков и регионът имат съществена роля в епохата на Възраждането, в борбите на българите за Освобождение и впоследствие за Национално обединение. Будното самоковско население се включва активно в революционните борби и войните, които България води. През 1897 г. в Самоковското железарско училище Гоце Делчев и група ученици създават Македонски революционен кръжок, който има за цел да подпомага борбите на българите в Македония за освобождение. По-късно към кръжока се присъединяват и ученици от Самоковския американски протестантски колеж. Гоце Делчев посещава няколко пъти Самоков, Бели Искър и Говедарци при подготовката на Илинденско-Преображенското въстание заради стратегическото разположение на района. Той е бил граничен между свободна България и Османската империя, а от Бели Искър през Демир Капия са преминавали четите в посока Банско и Разлог, които се включват в борбата за освобождение на българските земи.
Каракачанов: България не претендира за чужда история
„Нашата позиция е ясна, категорична и напълно съвпада с рамковата позиция, която беше приета от парламента през октомври 2019 г. Не можем да направим никакъв компромис с въпросите, свързани с българската история, с идентичността на българския герой, на всички онези хора, които наричаме част от общата ни история“, каза военният министър Красимир Каракачанов пред журналисти по повод на разговорите с делегацията от Република Северна Македония, водена от премиера Зоран Заев, свързани с нейната кандидатура за еврочленство.
„Българската страна няма намерение и не е отстъпила по никакъв начин, нито на йота от рамковата позиция от миналата година“, категоричен беше министърът.
Каракачанов отбеляза, че разговорът е бил много дълъг, но срещата е протекла в откровен и приятелски тон. „България не води политика на инат, България е суверенна държава, има своята независима политика и не се влияе от настроенията в една или друга европейска столица“, категоричен беше министър Каракачанов.
Стана ясно, че премиерът на Северна Македония Зоран Заев е бил поканен да открие паметния знак в Самоков заедно с българския военен министър, но делегацията е бързала да се прибере предвид късния час на приключване на преговорите в София.