Уникални експонати в НВИМ по случай вековния юбилей
На 5 юли сутринта, точно 100 години след създаването му, в Националния военноисторически музей още с отварянето на вратите, започнаха да прииждат хора – малки и големи, но любопитни да видят с какво този път ще ги изненада музеят. А изненади имаше, и то много. За повечето вече стана дума на страниците на вестника. Този път със заместник-директорът на музея д-р Даниела Цанкова ще обърнем внимание на някои по-малко известни неща. Защо е така? Защото още в началото на изложбата е експониран върху големи платна пълният списък на дарителите на музея от създаването му на 4 юли 1916 г. до днес. Това са над 5000 души. Дори и в деня на откриването на изложбата музеят пак получи дарение – снимки от Втората световна война. Само снимките, които се пазят тук, са над 100 000, а експонатите надхвърлят 1 милион.В НВИМ пазят над 100 000 снимки
Изложбата показва хронологично цялата 100-годишна история на музея. С нея музеят отдава почит на създателите, на дарителите и на всички, които са работили за него. Разбира се, главните герои в тази изложба, която по свой начин разказва за новата история на България, са българският войник и българският офицер. Главни герои са техният стоицизъм, воинско трудолюбие, изобретателност и величав дух за победа, за да няма нито една загубена битка и нито едно пленено знаме.
Изложбата отдава дължимото и на някои по-важни дарители, които са преки участници в новата ни история. Най-големият дарител е съпругата на първия български княз Александър I Батенберг – графиня Йохана Хартенау. От изложбата става ясно и това, че цар Борис III е единственият дарител на музея, който е държавен глава и главнокомандващ на армията. За първи път се показва и скритата страна на музея – фондохранилищата. Могат да се видят стелажите, на които се съхраняват експонатите, които оформят основните колекции на музея – оръжие, униформи, оборудване, измервателни уреди и телеграфни апарати.
Отдадена е почит и на първостроителите на музея – генерал Православ Тенев и генерал Никола Жеков. Като временен експонат е показана табакерата на генерал Жеков. Заслужена почит получава и най-големият офицер дарител на музея – първият генерал от пехотата Данаил Николаев.

Фаберже в оригинал
В изложбата има много интересна експозиция от карти, някои от които се показват за първи път. Картите от личната колекция на княз Александър I са художествени произведения, те са акварелни и показват София и Велико Търново с околностите им. Интересна е и военнопощенската карта, с марките и печатите на военнопощенските клонове по време на войните от 1912 до 1918 г., в които България участва.
В изложбата има и войнишко творчество, създавано на фронта, музикални инструменти на духовите музики на полковете, звучат и прочути военни маршове.
Когато става дума за знамената, д-р Цанкова казва, че те са любими на публиката. Хората винаги проявяват някакъв по-особен интерес към тях. И това е оправдано, защото тия знамена са били свидетели на всичко, което се е случвало по фронтовете – и в походите и в затишията, и в разгара на битките, и в гърма на победите.
Титлите цар,княз,графиня,империя и др. се изписват с главна буква когато след тях се указва конкретния им носител.И задължително за царе Неговово Величество(или Височество). И става:
Н.В. Цар Фердинанд,Н.В.Цар Борис Трети,Н.В.Николай Втори,Руската империя,или Императора на Русия,Графиня Хартенау,Генерал от пехотата Жеков ,Д-р Цанкова и др. Съвсем недопустимо е изписването на "цар Борис"
Военната етикеция е твърдо свързана с династично-държавната етикеция и традиция.
"Дори и в деня на откриването на изложбата музеят пак получи дарение – снимки от Втората световна война"-Михаил Григоров
Уважаеми Г-н Григоров,бихте ли бил любезен да кажете на читатлите на вестник "Българска армия" и на сайта на ИЦ-МО от кой период са снимките за ВСВ(Втората Световна Война). По време на нейния 6-годишен период се водят поне 10 войни,ето някои от тях:
-ГПВ(Германо-Полската Война)
-СПВ(Съветско-Полската Война)
-СФВ (Съветско-Финландската Война)
-ГФВ (Германо-Френската Война)
– ИГВ (Италиано-Гръцката Война)
– ГБВ (Германо-Британската Война)
-ГЮВ (Германо-Югославската Война) и ГГВ(Германо-Гръцката Война)
– ГСВ (Германо-Съветската Война)
– ЯАВ (Японо-Американската Война)
– СБВ (Съветско-Българската Война)
– СЯВ (Съветско-Японската Война)
Български войски участват на страната на Съветския Съюз по време на ГСВ,като преди това са включени в състава на Съветската армия(Червената армия или РККА(рус.))
Българските войски са включени в Червената армия след Съветската агресия и окупация на нашата страна.
Ще припомним за пореден път,че нашата страна Царство България не участва нито във ВСВ,нито в която и да е локална война между други държави.България не участва и в ГСВойна.
България нито напада някоя държава,нито пък някоя държава напада България до Съветското нападение.
Англо-Американските бомбардировки на Български мирни градове и обекти са чист вид "въздушен тероризъм",както съвсем справедливо казва Проф. Димитър Недялков(военен летец,но нашия екип не знае какво е военното му звание)-Началник на катедра ВВС и ПВО във Военна Академия "Г.С.Раковски".
Най-вероятно снимковия материал е много интересен и е редно да бъде показан поне частично и на сйта на ИЦ-МО.И задължително да се укаже кой го предоставя на НВИМ.
Надяваме се,че Г-н Григоров би могъл да удоволетвори молбата ни…