Нови горещници очакват командосите
Бригаден генерал Явор Матеев
– Господин бригаден генерал, какво бе участието на 68-а бригада в поредната съвместна българско-американска подготовка?
– Може да се каже, че в „Тракийско лято 2016“ участваше цялата ни бригада – нейният щаб и всички формирования. Парашутните скокове се изпълняваха с наши планови таблици и с наши ръководители.
– Какви бяха основните ви задачи?
– Ние отработвахме определени елементи и въпроси от основните мисии на Силите за специални операции. Поради тази специфика наблегнахме на въздушнодесантната подготовка.
– Какви видове скокове бяха извършени и с какви парашути?
– Бяха изпълнени общо малко над 1600 учебно-тренировъчни парашутни скока – дневни и нощни. Успяхме да извършим и нощни парашутни скокове, което за нас е изключително важно. Това е така, защото поради ограниченията с българската техника не са много възможностите да изпълняваме реални нощни парашутни скокове. С американските колеги работихме нощем, и то сериозно – от 22 до 24 ч. Първо те изпълняваха тактически полети на ниска височина по релефа. И след това започваха нощните ни скокове. Те бяха само от височина 400 метра с парашути тип кръгъл купол, с новия парашут МС-6. А другите скокове се извършваха от височини от 1000 до 1600 метра с всички парашути, които имаме на въоръжение в бригадата – МС-6, RS-4/4Т и малко количество RS-8. Скоковете с парашутите SOC-TW-7 тип „Летящо крило“ бяха от височина до 3500 метра.
– Ще получите ли нови парашути от тип „Летящо крило“?
– От тези американските парашути тип „Летящо крило“ още не сме получили. Това е предвидено по програмата FMF и те ще бъдат доставени. Очаквам до края на годината около 80 броя.
– Колко скока Вие лично сте направили през тази година?
От началото на годината съм направил 12 парашутни скока, от които 2 нощни.
– Какво бе особеното на „Тракийско лято 2016“? По какво се различава тази съвместна подготовка от предишните?
– Специфичното е, че заедно с учението Balkan Spartans през тази подготовка масово вкарахме в употреба новите американски парашути. Имаше дни, в които изпълнението на парашутни скокове беше много натоварено, поради това че трябваше да работим и денем, и нощем. Налагаше се да се организираме и в две смени, за да можем да използваме максимално ресурсите. Но на нас това ни бе „жътвата“. Друго, което искам да отбележа, е, че за първи път американските пилоти работиха толкова гъвкаво с нас – не е имало ден по време на съвместната подготовка, в който времето е позволявало и да не сме отворили всички налични парашути. Участвал съм на всички съвместни подготовки от 2009 г. досега. На всички съм бил ръководител като началник на отдел „Съвместни съоръжения“ в Министерството на отбраната.
Сега пряко участвах като командир на 68-а бригада. Ще подчертая, че преди нямаше възможност така да се препланират задачите и представителите на американските ВВС повече наблягаха на въпросите в техен интерес. Сега те изпълняваха задачите предимно в интерес на нашата подготовка, разбираха, че имаме затруднения с горивата и ние оценяваме това. Влизаха ни в положението в рамките на споразумението и ни оказаха изключителна помощ, за което им благодарим.
Съветникът на командващия на ВВС на САЩ в Европа и Африка бригаден генерал Робърт Хюстън и командирът на 68-а бригада ,,Специални сили”бригаден генерал Явор Матеев сред участници в,,Тракийско лято 2016”
– А какви задачи изпълняваха американските пилоти?
– Те изпълняваха нискополетни задачи по релефа на местността, кацане на грундова полоса и по хвърляне на товари. Използваха основно летище „Чешнегирово“ и хвърляха товари с парашути, а това са тренировки по подпомагане на бедстващо население или хуманитарни други задачи. Изпълняваха също и полети с прибори за нощно виждане.
– Горещото време оказа ли влияние на подготовката?
– Горещото време нямаше как да ни повлияе. Ние сме Специални сили, издръжливи сме. Свикнали сме да работим в екстремални условия. Хората издържаха и когато работеха на две смени. Единственият проблем бяха дните, в които времето бе ветровито. Няма как да не кажа, че имаше дни с много усилена парашутно-скокова дейност и няколко дни изпълнявахме към 360-380 скока на ден – дневни и нощни. Един ден направихме 417 учебно-тренировъчни скока, което не е извършвано в България от двайсетина години. 417 са много скокове в един ден. И затова няма как да не благодаря на хората. Това изисква изключителна пълна натренираност на личния състав, изключителна работоспособност на всички длъжностни лица – от ръководителя на скоковете до последния осигуряващ, изобщо от целия личен състав, участвал в подготовката. А имаше и военнослужещи от бригадата, които изпълниха първи парашутни скокове – това са офицери, сержанти и войници, които отскоро са назначени на щатове за парашутисти.
– Какво ни струва тази съвместна българско-американска подготовка?
– Като ресурси ни струват само горивата за нашата автомобилна техника. За американската авиационна техника, която участва, ние нямаме никакви разходи, всичко е за тяхна сметка. Даже осигуряваха горивото за нашия „Спартан“ и по този начин помагаха подготовката на неговите екипажи. Така че като авиационно гориво не ни струва нищо. Напротив, подготовката ни носи само ползи, защото ние си изпълняваме парашутно-десантната подготовка, програмите, утвърдени за годината, елементи от подготовката ни, тъй като много пъти поставяхме задачи след изпълнение на парашутните скокове. И да напомня, че всичко това е в рамките на споразумението за сътрудничество в областта на отбраната между България и САЩ.
– Може ли вместо „Тракийско лято“ да има отново „Тракийска пролет“ и „Тракийска есен“ ?
– Да, имаше години, когато съвместната подготовка бе два пъти в годината. Предложил съм това да се върне отново по официален ред по време на съвместната комисия, която наскоро се проведе в Германия. Този въпрос дискутирахме и с бригаден генерал Робърт Хюстън – съветника на командващия на ВВС на САЩ в Европа и Африка, както и с полковник Джейми Кроухърст – военен и военновъздушен аташе на САЩ в Република България. Ще предложа по команден ред на началника на отбраната и министъра на отбраната да възобновим тези подготовки два пъти в годината. Надявам се, че ще има разбиране от американската страна и необходимото ще бъде направено. Тези подготовки са изключително полезни за нас. Те ни помагат в огромна степен да решаваме въпросите, свързани с парашутно-десантната ни подготовка. Виждам, че подготовките са полезни и за американския състав. И затова мисля, че ще намерим общо разбиране да възстановим провеждането на тези подготовка два пъти в годината.
След „Тракийско лято 2016“
Като част от плана за т.г. по прилагане на споразумението за сътрудничество в областта на отбраната между България и САЩ от 10 до 23 юли се проведе Съвместната българско-американска подготовка „Тракийско лято 2016“. Споразумението осигурява значителни възможности и на двете страни за провеждане на съвместни подготовки и учения. Съвместните подготовки от типа на „Тракийско лято“, „Тракийска пролет“ и „Тракийска есен“ започнаха от 2008 г. и по традиция действията им се развиват в околностите на Пловдив – аерогарата, авиобазата в „Крумово“ и летище „Чешнегирово“.
В „Тракийско лято 2016“ участваха военнослужещи от 68-а бригада „Специални сили“ и Морския отряд, формирования на българските ВВС и около 100 представители от ВВС на САЩ – екипажи и инженерно-технически състав, които извършиха ротация по средата на подготовката. По същото време ротация направиха и от морския ни отряд.
От българските ВВС бе използван един самолет С-27J „Спартан“ с екипаж и инженерно-технически състав, а от ВВС на САЩ – 3 самолета С-130 „Херкулес“, в някои от дните и 4. Ръководител на съвместната подготовка бе заместник- директорът на дирекция „Съвместни съоръжения и координационни дейности“ в Министерството на отбраната полковник Йордан Йорданов.
На 19 юли в района на летище „Крумово“, където се провеждаха основните етапи от съвместната българско-американска подготовка, на посещение бе делегация, водена от бригаден генерал Робърт Хюстън – съветник на командващия на ВВС на САЩ в Европа и Африка. Гост бе и полковник Джейми Кроухърст – военен и военновъздушен аташе на САЩ в Република България.
Организацията на парашутните скокове по време на „Тракийско лято 2016“ бе извършена от 68-а бригада „Специални сили“. Разговаряме с нейния командир бригаден генерал Явор Матеев.
„Balkan Spartans”
През юли, преди „Тракийско лято 2016“, в рамките на планираното авиационно учение Balkan Spartans формирования от 68-а бригада „Специални сили“ изпълниха учебно-тренировъчни парашутни скокове от различна височина, с различен тип парашути. Скоковете на летище „Чешнегирово“ бяха от височини от 400 до 3000 метра от самолети C27J „Спартан“.
Отработиха се задачи, свързани със спецификата на изпълнение на парашутните скокове – приземяване на ограничена площадка, управление на парашутните системи на въоръжение в бригадата при прости и сложни метеорологични условия, управление на тялото на парашутиста при свободно падане, както и различни елементи от мисиите на силите за специални операции. Бяха изпълнени общо 301 парашутни скока, от които 212 с принудително отваряне на парашута и 89 с ръчно разтваряне на парашута след свободно падане.
Предстоят учения и промени в ЗОВС
След горещото време нови горещници очакват Специалните сили. От 15 август на летище „Балчик“ военнослужещи от 68-а бригада и Морския отряд ще тренират елементи по въздушнодесантни операции на учението „Черноморски ротационни сили“, като част от общата подготовка на полигон „Ново село“. Ще участват и екипажи и инженерно-технически състав от ВВС със самолет С-27J „Спартан“. Учението се провежда за четвърта поредна година и ще продължи две седмици. По средата на „Черноморски ротационни сили“ ще бъде извършена ротация на личния състав.
Партньорски учения
На командосите предстоят две подготовки в чужбина. Контингентите ще заминат към края на август с формирования и щабен елемент. Едното учение е в Грузия съвместно с представители на Морската пехота на САЩ и грузинските въоръжени сили. Ще бъде сформиран компонент за специални операции от българския контингент и грузинските специални сили. Други военнослужещи от бригадата – голяма част от наскоро сертифицираната Тактическа група за специални операции и щабен елемент, ще заминават на почти едномесечна подготовка в тренировъчния център на силите на САЩ в Хохенфелс (Германия).
На 30 и 31 август ще бъде и конкурсът за подбор на кадрови войници от цивилни граждани. След него се очаква и още една малка квота за допълнителен конкурс. От Специалните сили се надяват съвсем скоро войнишката професия да стане конкурентоспособна на пазара на труда в България. Хората да имат мотивация, да кандидатстват в армията и да има удовлетвореност, че техният труд се заплаща подобаващо.
През октомври формирование от 68-а бригада ще бъде на учението на Силите за специални операции от балканските страни в Гърция. През септември и октомври е планирана съвместна подготовка в Турция в тренировъчен център на техните специални сили.
Закони и реформи
Най-много се очаква приемането на поправките в Закона за отбраната и въоръжените сили (ЗОВС), които са разгледани в Комисията по отбрана. Надеждите са още през септември промените да бъдат приети от Народното събрание. В тях има няколко текста, които пряко се отнасят до Силите за специални операции.
Нямам никакво съмнение, че при приемането на Закона тези текстове ще минат, защото са обсъждани в Комисията по отбрана. Има пълна подкрепа от министъра на отбраната и началника на отбраната. И най-накрая да преминем към първия етап от реформата на Силите за специални операции. Надявам се най-късно през 2018 г. да се състои и вторият етап. И с това да свърши реформата и България да има организирани Сили за специални операции, така, както са в НАТО и във всички водещи държави в света, заяви командирът на 68-а бригада бригаден генерал Явор Матеев.
Така Специалните ни сили ще се организират, оборудват, управляват и изпълняват задачи по характерен начин, който дава сигурност в операциите и информацията. Очаква се след преподчиняването на началника на отбраната, през втория етап на реформите, действително всички Специални сили в България да са под единно командване и да не изостават в организационно и техническо отношение.
Благодарен съм на началника на отбраната и министъра на отбраната за подкрепата. Виждам, че правят всичко възможно в момента да ни се дадат средства за допълнително оборудване. Имаме подкрепа и за промени в щатовете, които ще дадат възможност за по-гъвкаво командване и управление на нашите формирования и за развитието на нашия състав, заключи командирът на 68-а бригада.