Каймак-Чалан: Македонският комплекс на безродие
Източник: Фокус/ Любомира Николова
Македонският комплекс надхвърли й Каймак-Чалан. Toва се вижда от деянията на 59-годишният Миленко Неделковски, гражданин на Бившата Югославска Република Македония, от Скопие, който е разпространил във Facebook страницата си, фотографии от „Пълното премахване на паметна плоча за загиналите български офицери и войници на Каймак-Чалан.
В действителност споменататa плоча е била премахната още в навечерието на посещението на сръбската делегация на 16 септември 2016 г. Тъй като българският знак е бил поставен на нивотo на земята и е бил циментиран с артилерийска гилза, той няма как да бъде премахнат с чук, както се вижда на снимките и да бъде разбит с него седмица след своето премахване. За да се премахне българският знак е било необходимо да се използват машини и пневматични компресори и агрегати с каквито разполага само и единствено македонската бригада, наета, за да ремонтира сръбския параклис „Св. Петър”. Всичко това означава, че по време на посещението на българската делегация венците и цветята са били положени на граничен камък №120, който се вижда от всички снимки и който е в неутрална територия.
По същия начин стоят нещата и с паметния знак в чест на българските герой, който сам по себе си се е намирал в неутралната територия в дясно от граничния камък и въпреки това е бил премахнат.
„Заслугата” на скопския гражданин Миленко Неделковски и на групата, която той е водил на Каймак-Чалан на 22 септември 2016 г. е само и единствено да разхвърля и унищожи българските венци и да събори купчината камъни издигната, за да се запалят свещи на мястото на вече отстранения паметен знак. При качването си на върха Миленко Неделковски и водената от него група, снимайки се на върха имитират снимка, която си направиха военнослужещите от 68-ма бригада "Специални сили", през месец май т.г., когато поставиха паметната плоча на Каймак-Чалан. Групата на Неделковски най-вероятно са били командировани, интересно от кого?!
Случилото се на Каймак-Чалан показва, че 100 години след края на Първата световна война (1914-1918) всеки опит за почитане паметта на загиналите герои продължава да се посреща с антибългарска истерия и да се превръща в аргумент от предизборната кампания в разкъсваната от проблеми Бивша Югославска Република Македония. Това поставя с още по-голяма сила въпроса за ангажирането на българската държава в издирването и опазването на българските военни паметници и гробове от всички минали войни, съгласно Международните споразумения и аргументи.
Поведението на т.нар. македонски герой е в разрез както с международните норми и поведение така и с християнските ценности, тъй като в Библията е записано, че „който хвърля камъни върху чужди кости, сам бива затрупан от тях”.
След вандалските деяния на скопския гражданин представители на българската делегация коментираха за „Фокус” и изказаха възмущението си от случилото се. Адмирал Пламен Манушев каза, че „Да оскверниш паметта на 8 000 загинали военни е варварство. Този човек с чука всъщност е еманацията на съвременното македонско общество или по-точно върхушката на македонското общество. Вместо да се издигат духовно, те издигат над главите си чукове. Вместо да се приобщават към общия европейски дом, към съвременните европейски ценности, към хуманизма и патриотизма, който все повече става актуален в Европа, те размахват чукове, трошат, както са го правили преди 30, преди 50, преди 70 години. Нищо ново не са научили, нищо старо не са забравили”.
От своя страна Иво Антонов заяви „Нашите ръце умаляха да се протягаме към тях, а те протягат само чукове”. Народният представител Жельо Бойчев добави, че „Ще направим кампания за построяването на почетен знак, паметник и параклис, в който да се отдава почит на загиналите български герои на Каймак-Чалан”. Инженер Койчо Русев заяви, че целта на българската делегация на Каймак-Чалан е била да почете душите на загиналите и да се сложи край на враждата между сръбската, гръцката и българската страна. Народният представител Манол Генов каза още, че „Действията на македонския псевдогерои са подигравка и с неговите прадеди и че този акт е много грозно да се използва като предизборна кампания на която и да е партия в Република Македония.
Същевременно народни представители от „БСП лява България” съобщиха, че внасят питане в НС към министър Даниел Митов, за това каква ще е реакцията на българската държавата, по повод поругаването на паметника на връх Каймак-Чалан.
Историкът Румен Манов допълни, че „Този вандалски акт нито може да помрачи честването на 100-годишнината на Каймак-Чалан , нито ще сломи националният ни дух”. Предприемачът Иво Дошев изпрати текст, в който разказва, че когато делегацията се е качила на върха паметната плоча посветена на българските герои вече е била изкъртена. Историкът и рецензент на книгата „Каймакъ-Чаланъ” проф. Пламен Павловказа, че вандалският акт показва пълната деградация на Македонизма.
Председателят на ВМРО и съпредседател на ПФ Красимир Каракачанов изпрати писмо до македонския президент, в което изрази надежда той да бъде инициатор Миленко Неделковски да бъде наказан по Македонските закони. Каракачанов каза още, че очаква ясна реакция от страна на българското правителство, външно министерство, на посланика ни в Скопие. Според председателят на ВМРО най-малкото което може да се направи е да се връчи една нота в македонското външно министерство , а македонският посланик трябва да бъде извикан в нашето външно министерство и да му бъде връчена нота, с настояване срещу този човек да бъде повдигнато наказателно преследване.
Председателят на БСП Корнелия Нинова написа в профилът си в социалната мрежа Фейсбук, че с вандалщината на Каймак-Чалан е поругана паметта на български войници и българското достойнство. Това е недопустим акт на посегателство върху историята и честта ни като народ. „Правителство да реагира незабавно пред македонското, в защита на националния ни интерес”.
Кметът на Панагюрище Никола Белишки написа писмо, с което се обърна към вандалът „ Там, където ти блъска с чук, Миленко, са костите на моите и твоите деди, очите на моя и твой Господ видяха теб – с чука”.
Наследникът на Захари Кованджиев, Огнян Кованджиев изрази мнение, че е нормално да се отправи нота на дипломатическо ниво във връзка с поругаването на паметния знак на Каймак-Чалан и сподели, че има идея да направи неформално контра посещение с граждани от Сърбия и Македония, чието мислене е противоположно на това, което показа македонският гражданин. Бившият зам.-областен управител на Варна Юлиян Гендов каза, че това е нов пик на омразата, която цари в някои слоеве на македонското общество. „Всички опити за нормален диалог с тях, винаги са били обречени, заради наслагването на поколенията, които са израснали по времето на Титова Югославия, че България е основен враг, тя е окупатор на Македония”.
МВнР призова властите на Република Македония да се разграничат и повече да не допускат подобни позорни актове като този на Каймак-Чалан.