Генерал-майор Цанко Стойков, командир на ВВС: Гергьовден – винаги носи нова надежда и нова вяра
– Господин генерал-майор, какви са проблемите и задачите, които трябва да се решават при подготовката на военния парад, посветен на Деня на храбростта и празника на Българската армия 6 май? Как приемате задачата да бъдете командващ на тазгодишния парад?
– Задачата да бъда командващ на тазгодишния парад е част от задълженията на всеки български генерал. Естествено е в такъв момент да се почувстваш горд, но и да си даваш сметка за голямата отговорност, която ляга на плещите ти.
Естествено, че подготовката на един парад е свързан с изпълнението на задачи, които са различни от ежедневните, а именно предислоциране на личен състав, пребазиране на техника и въоръжение, логистично и комуникационно осигуряване, окомплектоване с необходимите униформи, настаняване, хранене, медицинско и противопожарно осигуряване.
До този момент подготовката за парада в Съвместното командване на силите, видовете въоръжени сили, Специалните сили, Националната гвардейска част върви разделно по график.
На координиращата работна среща за провеждане на военния парад бяха набелязани конкретни мероприятия по организацията и осигуряването му. Бяха съгласувани дейностите между отделните ведомства, Министерството на отбраната и Столична община, с конкретни отговорници по организацията и взаимодействието.
Вследствие на тази работна среща и от докладите, които получих от представителите на видовете въоръжени сили, съм обнадежден и убеден, че ще продължим да работим в екип и ще се справим добре със задачата. Остава и времето за подготовката и участието в парада на 6 май да бъде с нас.
– Как представителите на видовете въоръжени сили и родовете войски приемат участието си в подготовката и провеждането на парада?
– Строевата подготовка е основен вид подготовка и е задължителен елемент от ежедневната дейност на воeннослужещите. Участието в парада на военнослужещите е професионално призвание, въпрос на чест, дълг и отговорност. При тях е налице мотивацията първо заради това, че са избрани да представят своите колеги на парада, и второ – това представяне да бъде на нужното ниво, защото всички ще гледат към тях. Стараят се много по време на тренировките и съм уверен, че представителните блокове ще преминат в стегнат параден строй в деня на нашия свещен празник – 6-ти май – Ден на храбростта и празник на Българската армия.
– Какво да очакват гражданите и гостите на столицата, а и всички български граждани от тазгодишния военен парад?
По традиция и тази година ще се проведат военен парад и тържествени мероприятия по случай 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия. Гражданите ще могат да наблюдават на 6 май от 09:00 ч. водосвета на бойните знамена пред Паметника на Незнайния войн, след него от 10:00 ч. е провеждането на военния парад на площад „Княз Александър I”, а от 12:00 ч. е тържествената смяна на почетния гвардейски караул пред сградата на Администрацията на президента на Република България.
В тазгодишния военен парад ще вземат участие Гвардейският представителен духов оркестър, знаменен взвод на Националната гвардейска част със знамената светини и представителни блокове с бойните и представителните знамена на Военната академия „Г. С. Раковски”, Националната гвардейска част, Националния военен университет „Васил Левски”, два блока на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, бригада „Специални сили” и блок, съставен от формирования, подчинени на Съвместното командване на силите. Общо девет представителни блока ще участват в наземния военен парад. По традиция тържественият марш на представителните блокове ще бъде открит от вертолет Ми-17, носещ националния флаг, съпровождан от два вертолета AS-532-AL „Cougar”. Другата особеност на тазгодишния парад е, че той ще бъде закрит от три самолета МиГ-29, летящи във формация „клин”, което ще отбележи края на парада.
– Във връзка с честването на 75-ата годишнина на Летище Долна Митрополия бих искал да Ви попитам какви са перспективите за реализирането на стратегията за възстановяването на Висшето военновъздушно училище? Защо е необходимо да стане това?
– Висшето военновъздушно училище ще е специализирано държавно висше военно училище, извършващо обучение за придобиване на различни степени на висшето образование по акредитирани военни и граждански специалности за нуждите на Военновъздушните сили, Военноморските сили и други структури на Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи, гражданските авиационни институции и фирми, военнопромишления комплекс, научноизследователските организации и други държави.
ВВВУ ще бъде единен център за комплексно авиационно образование за подготовка на курсанти, студенти, офицери, войници, сержанти, резервисти, граждански специалисти и за научноизследователска дейност.
ВВВУ ще бъде единственото висше училище в Република България за професионално обучение на летци пилоти и инженерно-технически състав за ВВС, с възможности за интегрирано обучение на летци пилоти и авиационен персонал за гражданската авиация, на специалисти по бойно управление на авиацията и обслужване на въздушното движение.
Ето какво направихме ние от Военновъздушните сили до този момент:
– изготвихме Проект за откриване на Висше военновъздушно училище (съгласно чл. 15 ал. 1 и ал. 2 от Закона за висшето образование;
– с моя докладна записка съм изпратил Проекта на министъра на отбраната с копие до началника на отбраната;
– в докладната съм предложил на министъра на отбраната да съгласува Проекта с министъра на образованието и науката;
– предложил съм след съгласуване на Проекта същият да се изпрати в Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) и в момента се намира там.
След получаване на оценката на Проекта от НАОА министърът на отбраната следва да внесе, съгласувано с министъра на образованието и науката, предложение за решение на Министерския съвет за откриване на ВВВУ „Георги Бенковски” и закриване на факултет „Авиационен” от състава на НВУ „Васил Левски”, разкриване на Професионален сержантски колеж към ВВВУ „Георги Бенковски” и закриване на секция ВВС на Професионален сержантски колеж към НВУ „Васил Левски”.
НС обсъжда в ресорните комисии и приема решение за откриване (възстановяване) на ВВВУ „Георги Бенковски”.
Дейностите, свързани с откриване (възстановяване) на ВВВУ „Георги Бенковски”, могат да приключат до края на 2017 г.
– Придобиването на нов тип боен самолет за България безспорно е „задача на задачите“. Каква е връзката между придобиването и усвояването на новия тип многоцелеви изтребител и реализирането на стратегията за възстановяването на Висшето военновъздушно училище в контекста на все по-бързо и изненадващо променящите се предизвикателства пред националната, регионалната и глобалната сигурност?
– Независимо от запазения капацитет на факултет „Авиационен“ и Учебната авиационна група „Георги Бенковски“ през последните години се отчита тенденция за необходимост от подобряване и усъвършенстване на подготовката на випускниците – лейтенанти, назначавани на длъжности във военните формирования на Военновъздушните сили, което е видно и от изводите на командирите на военните формирования от ВВС за степента на реализация и способностите за самостоятелно изпълнение на функционалните задължения на последните пет випуска на НВУ „Васил Левски”.
Целта на ВВВУ „Георги Бенковски” е да подготвя на високо ниво специалисти, с което да задоволява обществените потребности от кадри за ВВС, ВМС, БА, МВР и гражданските авиационни институции и фирми. Допълнително ще удовлетворява нуждите от граждански инженерни кадри в областта на техническите науки, както и управленски и административни кадри за местните публични и частни структури.
За реализиране на поставените цел и мисия работна група в Командването на Военновъздушните сили извърши обзор на необходимите нива на подготовка на кадри за ВВС в съвременната среда, съобразени с бързо променящи се условия, мисията и задачите на ВВС, средата и динамиката на изпълняваните задачи и водещата роля на модерните информационни технологии.
Работната група направи извода, че сегашният модел за подготовка на кадри за ВВС следва да удовлетворява нарастващите потребности и изисквания на съвременната среда.
С цел създаване на по-ефикасни и ефективни методи за осигуряване на необходимата подготовка за приучване на боен самолет от младите летци за относително кратък период от време на приемлива цена ръководството на ВВС започна интензивна работа по изготвянето на обосновани и работещи предложения към ръководството на Министерството на отбраната за възстановяване на Висшето военновъздушно училище. Този процес е в пряка връзка с приоритетния за ВВС инвестиционен проект на МО за придобиване на нов тип боен самолет.
Придобиването на съвременен боен самолет е сложен процес и стартирането му е без алтернатива. Неотложността се налага от относително малкия брой изправни изтребители МиГ-29, които не могат да осигурят подготовката на екипажите и носенето на бойното дежурство по Air Policing. Необходимостта от придобиване на нов боен самолет произтича и от задълбочаващото се противоречие между важните задачи на българските ВВС в системата за национална и колективна сигурност, от една страна, и от остаряващата и отиваща си авиационна техника и очертания сериозен дефицит от способности, от друга.
В изпълнение на заповед на министър-председателя междуведомствена работна група за обобщаване, анализиране и оценка на отговорите на Искане за предоставяне на предложение (RFP) в 15:00 часа на 13 март 2017 г. прие отговорите на Искане за предоставяне на предложение (RFP) от САЩ/Португалия, Италия и Швеция по реда на тяхното постъпване в Министерството на отбраната. Процедурата по приемане на отговорите се извърши в присъствието на представители от всички страни. Предложенията бяха комплектовани съгласно изискванията, заложени в RFP, и се включват във финансовата рамка на проекта и сроковете за доставка на самолетите.
Проектът е от изключителна важност за преодоляване на техническата изостаналост и осигуряване на оперативната съвместимост на Военновъздушните сили на България и е финансово осигурен, като плащанията по договора могат да започнат още през 2017 г.
Към настоящия момент всички дейности по проекта са в приетата времева рамка, но предвид предстоящите стъпки и състоянието на политическата обстановка в страната е възможно забавянето на някои етапи от процеса на реализацията му. Крайното решение за избор на изпълнител на проекта е в правомощията на Министерският съвет на България.
– Активният сезон на ученията започна. Какво предстои в основни линии пред родовете войски от ВВС през тази година?
През настоящата година предстоят множество национални и международни учения и тренировки с участието на ВВС. Някои от тях вече бяха проведени през март, като Тактическия курс на Европейската транспортна авиация в Република България на Летище Пловдив и съвместната българско-американска подготовка „Тракийска пролет – 2017”, а в момента се провежда съвместна българско-американска летателна тренировка „Тракийски орел – 2017”.
Наистина през летния сезон програмата е натоварена с учения и тренировки, в които ще вземат участие всички родове войски от ВВС. През месец юни ще се проведат Международната летателна тренировка ,,BALKAN SPARTAN”, ,,NOBLE JUMP 17” и „Черно море – 2017”.
През месец юли формирования от ВВС ще участват в многонационалното учение с висока видимост на територията на Република България „SABER GUARDIAN 2017”. Освен в него ще вземем участие в EAGLE SENTINEL 17, PEACE SENTINEL 17, SWIFT RESPONSE 17, THRACIAN STAR 2017 и в националното военноморско учение с международно участие БРИЗ 2017.
Като част на учението с висока видимост „SABER GUARDIAN 2017” е учението „Шабла 2017”, което е и своеобразен връх в планираната подготовка за годината на формирования от зенитно-ракетни войски и авиацията. То включва тактически учения с бойни стрелби на формирования за ПВО от Българската армия, съвместни експериментални и бойни стрелби по въздушни и надводни цели с авиационни формирования от ВВС и ВМС. В учението е предвидено и международно участие. В графика на стрелбите ще бъдат включени американски военнослужещи, които имат желание да проведат стрелби с техен ЗРК „Avenger”. През тази година формирования за ПВО на Република Сърбия ще участват в бойните стрелби с разчети на ЗРК „Нева”, ЗРК „Куб”, ПЗРК „Стрела-2М“ и 2 (два) самолета Миг-29 базирани на летище Граф Игнатиево. В стрелбите на полигон Шабла ще вземат участие и разчети на SA-10 (C-300) от ВВС на Украйна.
– Какви чувства предизвиква у Вас наближаването на празника 6 май?
В българския народен календар Гергьовден е един от най-големите празници през годината и най-големият пролетен празник. С него започва лятната половина на стопанската година, завършваща на Димитровден.
Но Гергьовден е и празник на Българската армия и то не от няколко години, а от създаването й. Още през далечната 1880 г. княз Александър Батенберг учредява военния орден "За храброст" – отличие, с което се удостояват извършилите подвизи на бойното поле и постановява честването на празника.
Затова за мен като българин и като военнослужещ от Българската армия 6 май предизвиква радостни, позитивни, слънчеви чувства. Чувство на очакване на нещо ново, нещо по-добро. И пробуждане на една нова надежда, на нова вяра, че ще успеем да се справим с поредното предизвикателство, да преодолеем поредната трудност и да доведем страната до по-добри дни.
Дайте всичко от себе си за бъдещето на авиацията!
Аз искам да се обърна не само към личния състав на ВВС, но и към всички българи, към тези, които милеят за чистотата и неприкосновеността на родното небе.
Уважаеми колеги и съмишленици,
Бъдете здрави!
Обичайте и бъдете обичани!
Изхвърлете лошите мисли от умовете си!
Радвайте се на малките неща, които ви се случват днес!
Защото той, животът, не винаги е перфектен, но със сигурност е прекрасен!
И продължавайте да носите авиационната идея в сърцата си.
Всеки на своето място, от своята позиция – давайте всичко от себе си, работете, борете се за по-добро бъдеще на българската авиация, на българската армия, на България!
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!