На 20 ноември центърът на белгийската столица трябваше да грейне в задължителния коледен блясък. Почти всички площади в старинната част на града обаче останаха в коледна готовност прекалено дълго време, а със сигурност след дните на огромно напрежение, военни и полицейски операции празникът няма да бъде същият.
Заради тероризма. За жалост.
Но белгийците не предадоха Коледа и в тази обстановка. Напротив – празненствата просто се забавиха.
На 19 ноември огромна платформа докара на „Гран Плас“ десетметрова вековна ела. По-късно дървото бе украсено и вечер ще грее в сини багри. Цветове, на които известно време се радваха най-вече патрулиращите военни с автоматично оръжие в ръце.
Ала Брюксел обича Коледа и празникът си харесва традициите на своя град. Украсата по централните булеварди наистина е впечатляваща. Когато се отворят и къщичките с лакомства и червено вино, обстановката съвсем ще стане празнична. Под зоркия поглед на хиляди цивилни очи, дебнещи да не се повтори и тук безумието от 13 ноември в Париж.
В същото време още от началото на ноември големите магазини в Брюксел приканват с коледните си оферти. Същинските разпродажби стартират в началото на последния месец от годината, но манията за пазаруване лека полека обхваща всички. Гости и жители на Брюксел, независимо от религия и цвят на кожата.
Естествено празникът е най-значим за малчуганите. Често може да срещнете цял клас някъде по улиците на града. Учениците нагледно получават уроци за всичко. За историята или просто за … нещата от живота. Или пък как се произвежда прочутия белгийски шоколад, например. В малката фабрика „Заабар“ освен лекциите и демонстрация с производство на бонбони хлапетата придобиват навици от шоколадовата култура. Естествено и си тръгват с пълни шепи от безбройните разновидности на шоколад, създаван тук. Да знаете – всевъзможни вкусове – от натурален шоколад с люта чушка до… сладкиш с манго или банан. Добавките от всевъзможни ядки също не може да се изброи. Ако пък искате може да си купите и скулптури от шоколад. Най-голямо предлагане логично е на Манекен Пис в естествени размери.
Всички в „Заабар“ се захласват от преживяното. Дори честите сирени на полицейски автомобили отвън не правят впечатление.
Защото всеки пак иде Коледа. Въпреки обсадата.