Вече са изчистени всички детайли, при които ще действат корабите на Алианса, за да подпомогнат общността да се справи с безпрецедентната мигрантска вълна.
Възраженията на Турция и Гърция за малко да спрат мисията на НАТО в Егейско море. Анкара и Атина са единодушни, че мисията може да доведе до нежелани инциденти в спорните териториални води между двете страни. След продължили до късно снощи преговори в Брюксел беше намерен компромис. Според него военните самолети и кораби на всяка от двете страни няма да нарушават морското и въздушното пространство на съседката си.
Корабите от мисията на НАТО ще осъществяват разузнаване, мониторинг и наблюдение на текущата обстановка.
Столтенберг обясни, че съюзническите кораби ще предоставят информация, както на бреговата охрана, така и на гръцките и турските власти, за да могат още по-ефективно да се справят с криминалните организации за трафик на хора.
Генералният секретар на Алианса каза още, че мисията на НАТО ще е в тясно сътрудничество с агенцията по охрана на външните граници на ЕС Фронтекс. Генералният секретар още веднъж подчерта, че корабите нямат да имат за цел да връщат лодки с мигранти.
Включването на НАТО в охраната на морската граница на ЕС е предпоставка да бъдат редуцирани до минимум действията на криминалните мрежи за трафик на хора.