Да си само англичанин, германец или французин означава да си провинциалист
Дни преди да е започнало по-безгрижното курортно време – едно предложение за още едно задължително четиво: „Европа и идеята за нация” (издателство „Колибри”). Авторът й, големият испански философ Хосе Ортега-и-Гасет (1883–1955), пише: „Един от най-характерните белези на европейската култура е именно, че тя периодично преживява някаква криза. Тъкмо това обаче означава, че за разлика от други велики исторически култури тя не е затворена, не е завинаги кристализирала култура. Няма нация, ако освен да се родиш в нея, не се грижиш за нея, ако ден след ден не я правиш и преправяш. И разбираш, че да си само англичанин, германец или французин означава да си провинциалист.”
Авторът е един от доайените в замислянето на съвременна обединена Европа. Според него европейската интеграция, колкото и да е трудна и съпровождана от кризи, е процес с бъдеще, защото зад този процес е налице хилядолетна общоевропейска история. Оценявайки Европа като „много стар факт”, Ортега-и-Гасет казва, че тя е „разумът” на историята, състояла се на територията на континента през последните дванайсет века. И този европейски исторически „разум” е нещо предхождащо, по-обхватно и по-силно от нациите. Но от това не следва, че обединяването на Европа трябва да бъде унищожително за тях. „Нациите не трябва да бъдат подложени на валцуване, а да бъдат интегрирани, като Западът запази своя богат и многостранен облик” – това е посланието на испанския философ. Една тема за размисъл, споровете по която са само временно затихнали заради тътените откъм Украйна.
Калия Калъчева: с изстрел към безвремието
Една от най-продуктивните ни млади художнички, възпитаничка на проф. Андрей Даниел, Калия Калъчева, представя нова изложба в галерия „Ракурси”. До 4 юли там ще са изложени творбите й под името „Безтегловност”. Калия се оказва и сред най-изненадващите сред своите връстници: с неочакваните теми, с разнообразието в материалите и откриването на „свои”. Така че тя като творец никак не е в творческа безтегловност. Напротив, с над 20 изложби зад себе си тя хем всеки път изненадва, хем утвърждава свой разпознаваем стил. Най-малкото – заради цветовете, които я издават: зелено, жълто и синьо, а често използва и златни листа.
За изложбата Калия казва: Безтегловност е желанието ми за безвремие, свобода и обхват на безкрая. За пауза, антракт. Преди време „забързаното всекидневие, в което живеем” ми се струваше клише. Днес времето е вече скорострелно. Необратима, безсмислена мода. Цената на въртележката е уж – удоволствието от „спечеленото” време, изпуснатите моменти на живота. И отново стремеж за всичко правене и всичко можене. А поривът търси все мир…
Картините на Калия представят размислите й от последната година – на лични и обществени скорострелни събития. И идеята й за настоящето: бавни мигове за нещо, което не си направил, а много искаш.
Фестивално пиршество в Пловдив за малки и големи
Фестивалното лято в Пловдив беше открито тази седмица на сцената на Античния театър със спектакъл от 10-ото издание на Opera open. Програмата включва традиционни и нови събития.
В Античния театър до 18 август все от 21.00 ч. Държавна опера – Пловдив, представя някои от най-успешните си постановки, формати и трайни сътрудничества: опера и балет, класика и джаз, мюзикъл и рок. В Античния театър на 15 юли е и премиерата на операта „Милосърдието на Тит” с режисьор Вера Немирова и диригент маестро Диян Чобанов, музикален директор на операта. Заглавието е ново за Пловдив. А през есента спектакълът ще се играе в Дома на културата „Борис Христов”. Организаторите твърдят, че операта в града е вече разпознаваема, има и поток от културен туризъм като цяло в Пловдив, особено след като градът беше европейска столица на културата.
Очаквана е датата 18 юли, когато звездната изпълнителка Даян Рийвс със своя 6-членен бенд ще пее заедно с оркестъра на операта. На 10 август е ред на мюзикъла „Иисус Христос суперзвезда”, а на 14 – „Една нощ в операта” с музиката на Queen.
До 25 юни над 40 български издателства представят книгите си в Алеята на книгата в Пловдив на фестивала, създаден от Божана Апостолова – „Пловдив чете”. Шатрите на площад „Централен” са отворени до 20,00 ч.
На 4,5 и 6 август в лятно кино „Орфей” в града форматът Plovdiv jazz summer кани на изпълненията на Иво Папазов-Ибряма и оркестър „Тракия” (4-ти), квартета на Антони Дончев (5-и) и на Destino tango trio с музиката на аржентинското танго: заедно с гостите Кристина и Виктор ще свири пианистът Людмил Ангелов. А на 25 август в пловдивското село Мирково ще пеят най-известните ни джазизпълнители.
Отново ще има фестивал на кукления театър „Двама са малко, трима са много”. А на 8 юли 200 деца от страната при безплатен вход ще сглобяват роботи в лего работилница. И още много други събития предвижда общината за летния фестивал в гостоприемния Пловдив, за който информацията е навсякъде.
На 3 юли във Фестивалния и конгресен център – Варна, Софийската филхармония изпълнява музика на Менделсон-Бартолди, Моцарт и Бетовен с диригент Щефан Фрухт. Със същия репертоар концерт ще има и на 6 юли в зала „България” в София.
Започна националното турне на Плевенската филхармония в нейната 70-а годишнина. Солист е Атанас Маринов – кларнет, подкрепен от фондация „Йордан Камджалов”, а маестро Камджалов ще дирижира концертите в Добрич, Варна, Търговище, Сливен, Ямбол, Бургас и Пловдив.
Единственият музей, посветен на една картина, отвори врата в Казанлък с мистериозната „Ахинора” на Иван Милев. Художникът е сред най-ярките представители на българския сецесион. А на мобилния си телефон чуваме и разказа „Сказание за Ахинора” на Николай Райнов.
ПРЕДСТОЯЩО
На 29 юни юни от 18,00 ч. във Военен клуб – Сливен, празничен концерт изнасят формациите от клуба.
На 29 юни от 10,00 ч. в Дунавски парк – Белене, фолклорна програма представя школата за национално творчество „Нашенци” при ВК в града на Фестивала на р. Дунав.
На 30 юни от 9,30 ч. отново в Белене във ВК концерт изнасят школите при клуба.
На 30 юни от 11,00 ч. във ВК в Казанлък се провежда второто издание на националния конкурс за детска рисунка „Уханието на розата” с изложба на лауреатите.
Кубински джаз и български фолклор предлагат в симбиоза концертите на Роберто Фонсека, виртуозния кубински пианист от Buena Vista Social Club, както и камерния хор „Нови български гласове”. На 30 юни са в Лятно кино „Орфей” в Пловдив, на 2 юли в Летния театър на Варна и на 4 юли в зала „България” в София
След международната награда „Букър” писателят Георги Господинов стана лауреат и на Голямата награда „Христо Г. Данов” за цялостен принос в националната книжовна култура, която му бе връчена в Пловдив