SpaceX извърши третото тестово изстрелване на Starship – най-мощната ракета в света, която е от съществено значение за плановете на НАСА за кацане на астронавти на Луната и за надеждите на Илон Мъск за евентуално колонизиране на Марс.
Излитането от базираната в югоизточната част на Тексас компания се състоя около 8:25 ч. местно време (13:25 по Гринуич) и бе предавано по интернет, като бе гледано от над 1,5 млн. души.
Предишните два опита завършиха с грандиозни експлозии, макар че това не е непременно лошо: компанията е възприела бърз подход на принципа „проба-грешка“, за да ускори разработването, и стратегията е донесла успех в миналото.
SpaceX разработва прототипи на Starship от 2018 г. насам, а ранните тестове включват кратки издигания само на горната степен, която също се нарича Starship.
Първият „интегриран“ тест се състоя през април 2023 г. SpaceX беше принудена да взриви Starship в рамките на няколко минути след изстрелването, тъй като двете степени не успяха да се разделят.
Ракетата се разпадна в огнено кълбо и се разби в Мексиканския залив, като изпрати облак прах над град на няколко километра.
Вторият тест през ноември 2023 г. се справя малко по-добре: Но и двете се взривиха над океана, което компанията евфемистично нарече „бързо непланирано разглобяване“.
Стратегията на SpaceX за „бързо повтарящо се развитие“ се е отплатила на компанията в миналото: По-специално ракетите Falcon 9, които се превърнаха в работни коне за НАСА и търговския сектор, капсулата Dragon, която изпраща астронавти и товари до Международната космическа станция, и интернет сателитната мрежа Starlink, която сега покрива десетки държави.
Часовникът обаче тече, за да може SpaceX да бъде готова за планираното от НАСА завръщане на астронавти на Луната през 2026 г., като за спускаем апарат ще се използва модифициран Starship.
SpaceX не само трябва да докаже, че може да изстрелва, управлява и приземява Starship безопасно – тя трябва също така да покаже, че може да изпраща множество „Starship танкери“ в орбита, за да зарежда с гориво основния Starship за по-нататъшното му пътуване до Луната.
Източник: bgnes