Разходите на Съединените щати за военна помощ за Израел са достигнали рекордните 17,9 милиарда долара, откакто преди една година „Хамас“ атакува Израел, предаде Асошиейтед прес, цитирайки доклад на Университета „Браун“. В този период войната в Газа прерасна в ескалиращ конфликт в региона на Близкия изток.
Още 4,86 млрд. долара са били насочени към засилване на американските военни операции в региона. Тези операции включват и действията на американските военноморски сили, които имат за цел да ограничат ударите на йеменските хуси по търговски кораби, се посочва в изследването.
Докладът е изготвен преди Израел да открие втори фронт в края на септември, атакувайки подкрепяните от Иран бойци на „Хизбула“ в Ливан. Уточнява се, че това са едни от първите изчисления на прогнозните разходи на САЩ за подкрепа на Израел в конфликтите в Газа и Ливан, както и за ограничаване на подкрепяните от Иран въоръжени групировки в региона.
Бойците на „Хамас“ убиха над 1200 души в Израел при атаката преди година, вземайки стотици хора за заложници. При предприетата в отговор израелска офанзива досега са убити близо 42 000 души, сочат данните на здравното министерство в Газа. Най-малко 1400 души са убити в Ливан, включително бойци на „Хизбула“ и цивилни, след като Израел значително разшири ударите си в тази страна.
Американската военна помощ за Израел включва военно финансиране, оръжейни сделки, консумативи за най-малко 4,4 млрд. долара от американските военновременни запаси, както и доставки на употребявано оборудване.
Разходите варират – от 4 млрд. долара за попълване на израелските системи за противоракетна отбрана до финансиране за автомати и самолетно гориво.
Авторите на доклада казват, че посоченото число от 17,9 млрд. долара е само част от цялата сума за Израел, защото за разлика от военната помощ за Украйна, тази за Израел не е публично документирана.
Според авторите, цитирани от АП, „администрацията на президента Джо Байдън се е опитала да прикрие цялата сума на помощта за Израел чрез бюрократични хватки“.
Освен това американската администрация е засилила и военното си присъствие в региона. Към 7 октомври 2023 г., когато „Хамас“ нападна Израел, САЩ са имали 34 000 войници в Близкия изток. През август тази година броят им е увеличен на 50 000 войници.
Източник: bta.bg