Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Музей в Цюрих пази Световната купа

[post-views]
Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Андрей Рангелов

Световната купа е висока 36,5 см


Световната купа по футбол и всевъзможни реликви, свързани с историята на най-популярната игра, пази музеят на международната футболна федерация FIFA (от френски – Federation Internationale de Football Association).

Открит е преди 8 години. Експозицията се помещава на няколко етажа и в обширна подземна част на централата на FIFA в Цюрих, Швейцария. Още с влизането в модерните зали се потапяш в историята и символиката на великата игра. Както в другите музеи в Цюрих, край входа има гардеробно помещение с цели стени от шкафчета. В тях посетителите оставят горните си дрехи, чанти и раници.

На всяко от шкафчетата е написано името на известен футболист. Без изрично да търсим, попадаме на името на Пеле. Ти да видиш и късмет! Кралят на футбола! Повеждаме с 1:0, преди още мачът да е започнал! Разбира се, това шкафче временно става наше. Подобни забавни игри с публиката следват навсякъде в музея чрез разнообразни интерактивни атракции и виртуални предизвикателства към футболните познания на посетителите.

В голяма кръгла витрина в началото на експозицията са подредени футболни фанелки с имената на 211-те държави, членуващи във FIFA. Българската е жълта. Доволни от родната следа се насочваме към витрините за историята на футбола като организиран спорт.

Жълтият картон, показан на англичанина Пол Гаскойн в мача срещу Германия на първенството в Италия през 1990 г.

Всичко започва на 26 октомври 1863 г., когато в емблематичния за времето си обществен център Freemason`s Tavern в британската столица Лондон е основана първата футболна асоциация. Публикувани са и първите правила за футболната игра. Първият международен мач е през 1872 г.
Спускаме се на подземното ниво. Тук виждаме ръкопис за футболните правила на сър Стенли Роуз от 1936 г., който три десетилетия по-късно става президент на FIFA. На видно място е репликата на първата световна футболна купа, известна като „Златната Нике”, а по-късно като „Жул Риме”, на името на президента на FIFA, който е инициирал световните шампионати. Оригиналът се пазеше в Бразилия, след като отборът є стана три пъти световен шампион – през 1958, 1962 и 1970 г. През 1983 г. купата бе открадната и досега не е открита.

Футболна топка от края на 19 век

Но най-впечатляващият експонат блести във витринана централно място в залата – оригиналът на световната купа по футбол. Трофеят, който се връчва на победителя във всяко от световните първенства от 1974 г. досега е изработен от 18-каратово злато и тежи повече от 6 кг. От долната му страна са изписани имената на държавите – победители в мондиалите. Наоколо са изложени различните футболни топки от шампионатите, както и медали за призьорите. Самите мондиали са представени поотделно с колажи-плакати и със сувенири и реликви – предимно футболни фанелки на именити играчи, отличия и други знакови предмети.

Първото световно първенство е в Уругвай през 1930 г. Във витрините са разположени автентични фанелки на велики футболисти от мондиалите през следващите дсетилетия досега: бразилците Пеле, Гаринча и Неймар, германците Бекенбауер и Матеус, италианците Факети и Роси, французите Зидан и Мбапе, аржентинците Марадона и Меси. На плаката за мондиала в САЩ през 1994 г., където България стана четвърта, виждаме Христо Стоичков разперил триумфално ръце, след като вкара първия гол за победата ни над Германия.

Обширните зали на музея предлагат разнообразни атракции за посетителите

Обувки на футболисти, часовници, свирки и жълти картони, ползвани от реферите, атрибути на феновете от трибуните като мощните вувузели от световното в ЮАР, старинни седалки от стадион „Уембли” – целият световен футбол е събран с автентичните си символи в музея.

Изкачваме се два етажа нагоре и попадаме в зали с плакати за известни футболисти и тяхното поучително израстване като професионалисти. В обособени кътове можеш с футболна топка в крака да дриблираш и шутираш към вратата. На големи екрани вървят клипове с ключови моменти от световни финали. В магазина към музея можеш да закупиш разнообразни сувенири за най-популярната игра.

Швейцария се оказва не само световен банков трезор. Тя е и съкровищница за футболните уникати от мондиалите, казваме си, докато взимаме багажа си от шкафчето „Пеле”, за да си тръгнем, облъчени от блясъка на световната купа и магията на спорта.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани