Приключи 10-дневната интензивна подготовка на военнослужещите, назначени в бойните подразделения на Съвместното командване на специалните операции. За първи път телевизионен екип беше допуснат до тренировъчната програма. Специалните ни пратеници Николай Чадаров и операторът Петър Георгиев разказват на какви изпитания бяха подложени бойците.
Във вечерния хлад и на бледата светлина от горящи огньове дадоха начало на интензивната подготовка на новопостъпилите в групите специални сили офицери, сержанти и войници. В рамките на обучението званието им е без значение. Всички са равнопоставени и се отличават единственото по своя персонален номер. Десетте дни на усилени тренировки и изпитания на жаргон са известни като адската седмица.
„Това е най-голямото предизвикателство, което е възможно да съществува във военната служба, а може би и във вашия живот. В специалните сили няма място за слаби хора. За целта е необходимо да докажете, че имате нужните качества и че мястото ви е при нас. Готови ли сте да се докажете, че имате място при нас, специалните сили?“ – обръща се към бойците подполковник Петър Влахов – командир на Учебен център за подготовка и бойно осигуряване в СКСО.
След първоначалния инструктаж още същата вечер групата се отправи на 12-километров нощен преход в планината. Рано сутринта, изтощени от дългия поход и липсата на сън, бойците бяха изведени на тактическата полоса на учебния център в Црънча. Тя включва серия упражнения, които подлагат на тест физическата пригодност и психическата им издръжливост.
С напредването на дните и трудността нараства. Едно от следващите препятствия е мразовитата вода, която поставя на изпитание и най-коравите бойци. За да превъзмогнат естествената си непоносимост към студа и дълбините, обучаемите трябва да преплуват дължината между двата бряга на язовир, водени от своите инструктори.
Водните изпитания включват и преход в колона по речно течение. Обучаемите трябва да преминат с повишено внимание бързеите и участъците с неочаквани дълбочини. И едновременно с това да запазят сухи оръжието и багажа си.
Подготовката протича на два етапа. Първият оценява личните достойнства на кандидатите, а вторият – лидерските им качества и способността им за работа в екип. Такава е целта на поредното водно изпитание – петима души в една лодка трябва да координират прецизно усилията си, за да изпълнят поставените задачи, което е възможно само с добра екипна дейност.
Следва поредният преход в силно пресечен терен. Задачата на двата взвода е да пренесат оръжие и боеприпаси, придвижвайки се в планинско-гориста местност.
В процеса на подбор успех постигат около 80% от обучаемите. Тези, които преминат мелачката на интензивната подготовка, продължават своята квалификация с модул „Специална военна подготовка”.