Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Противоракетната защита на НАТО

[post-views]

Изложба, посветена на системата за защита от балистични ракети (ЗБР) на НАТО, беше открита в София. Тя е организирана от Атлантическия клуб в България и отдела за публична дипломация към НАТО, с подкрепата на Министерството на отбраната и на президентството. Изложбата беше открита от президента на АКБ д-р Соломон Паси в Централния военен клуб и веднага привлече вниманието на представители на институциите, свързани с отбраната и сигурността у нас, дипломатически представители, гости и журналисти.
При откриването д-р Паси обясни, че тази изложба е показана за първи път на срещата на върха на НАТО в Чикаго през 2012 г. Сега тя вече идва, за да бъде показана и в Европа и Соломон Паси отбеляза, че за него е радостен фактът, че първата й спирка е в България.
Изложбата информира за системата за Защита от балистични ракети на НАТО. Територията на България също е в обхвата на системата, но у нас няма елементи от нея. Когато цялата система бъде завършена тя ще изпълнява пет основни функции: планиране, мониторинг, обмен на информация, участие в отбранителните действия и справяне с последствията.
Системата реагира, когато радарите, монтирани на сателити, кораби или наземни платформи, прихванат целта. Информацията се предава в командния център, където се създава пълна оперативна картина и се обменя информация с оръжейните системи.
През 2009 г. САЩ обявиха, че имат планове да предоставят на НАТО сензори и оръжейни системи за балистични ракети. Планът включва позиционен радар в Турция и американски кораби „Иджис” в Средиземно море, базирани в испанското пристанище Рота. В Румъния и Полша ще бъдат изградени американски обекти „Aegis Ashore”.
В Германия ще се намира командната и контролна кула на НАТО за ЗБР – в съюзното командване на ВВС на НАТО в Рамщайн. Холандия също обяви плановете си да оборудва четири кораба с радари, които могат да се използват за защита от балистични ракети.
Освен това Германия и Холандия предложиха ракетните си системи „Пейтриът”. Франция разработва модерни системи за откриване и предупреждение, включително и базирани на сателити, които са съвместими с тези на съюзниците. Италия и Франция ще модернизират ракети „Aster 30” и ще разширят обхвата на зенитно-ракетния комплекс SAMP – T, за да прихващат балистични ракети до среден обсег и маневриращи балистични ракети.
След като се изгради докрай цялостната система за активна многослойна противоракетна отбрана, тя ще покрие територията на 28-те държави членки, които си разделят разходите помежду си. До 2006 г. за нея са похарчени 250 милиона евро. Допълнителните разходи са 550 милиона, плюс още 200 за разширяването й. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани