Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Полковник Стоян Балабанов, Директор на института по отбрана: Борим експлозивите в партньорство с Тринити Колидж

[post-views]
О. з. полковник Стоян Балабанов
О. з. полковник Стоян Балабанов

Работна среща по проект HOMER, организирана от Института по отбрана „Професор Цветан Лазаров” беше проведена в Информационния център на МО. Проектът се осъществява по Седма рамкова програма на Европейския съюз за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности и има за цел откриване и противодействие на импровизирани взривни устройства.
О. з. полковник Стоян Балабанов е ръководител на проекта и директор на Института по отбрана, в който има дългогодишен стаж. Балабанов е работил по редица проекти на НАТО в института, координатор е на Организацията за наука и технологии на НАТО, представител на България в Борда за наука и технологии на Алианса.

 Нека внесем малко повече яснота, полковник Балабанов, около проекта HOMER. За какво точно става дума?

-Проектът, по който работим в момента, е по 7-а рамкова програма на Европейската комисия. Нарича се HOMER, което означава Home Made Explosive – буквално от английски: Експлозиви, направени у дома с подръчни средства. Това са така наречените експлозивни взривни устройства, които се приготвят извън фабрики, заводи или лаборатории. Те се изготвят предимно от терористи и се използват за атентати, какъвто имаше и в Бургас, който пряко засегна България.

А какви превенции и дейности включва проектът?

-Целите са комплексни. Нашият институт заедно с още девет организации от 8 европейски държави успя да се пребори и да вземе участие в този проект. Това постигнахме, благодарение на нашата акредитация, която е национална, а оттам и европейска, тъй като България е страна-членка на ЕС. С декларираните наши възможности в областта на експлозивите и боеприпасите, а също така и в областта на информационните системи, тъй като целта на този проект е в цялото интернет и медийно пространство да събере начините за приготвяне на такива импровизирани взривни устройства и да ги класифицира в специално разработвана по линията на проекта база данни. Други наши партньори в този проект са полицията на Северна Ирландия, Тринити колидж в Дъблин, Националната гвардия на Испания, една белгийска и една израелска фирми и една лаборатория на Бундесфера в Германия, които са специалисти в тази област.

Как се работи днес срещу тероризма, разработвате ли някакви специфични методики?

-Вече сме в осмия месец на проекта. Навсякъде съществуват препоръчани рецепти за изготвяне на експлозиви – и в Youtube и Twitter, изобщо навсякъде в интернет. И всеки, който чете на английски и на други езици, как да си направи някакво взривно устройство, може да си намери експлозивни вещества, да ги затвори в една тенджера, да я сложи някъде и с джиесем да я взриви и да причини значителни вреди. Последваща цел на проекта е освен да открие, къде точно в електронното пространство са разположени тези рецепти, също така и да разкрие хората, които в интернет комуникират помежду си и организират производството на такива. Това се извършва с информационни методи, ние там имаме сериозно участие, както и в областта на експлозивите, тъй като разполагаме с най-добрите специалисти в МО. По проекта работят в момента 20 души, всички с научни степени, доценти, професори. Друга цел на този проект е да бъде разработена методика за откриване на скрити вещества, т. е. детектирането им, на тяхното местоположение, било то в полето, било то в куфари, стремежът е да бъдат открити в най-голям обсег.

Как се финансира проектът HOMER?

-Той е на стойност около 3,5 млн. евро и се финансира основно от останалите ни 10 партньори. Нашият институт финансира 290 хил. евро, доставени от националните фондове за научни изследвания към МО. Сега очакваме да получим само договора и първото финансиране от страна на държавата. Това са пари, които ще бъдат изразходвани преди всичко за научни изследвания, за хонорари на тези, които работят – един отличен начин за стимулиране на хора като нас, които са на държавна заплата, в свободното си време, в което искат да се развиват и да изкарат допълнителни средства, държа да подчертая – далеч по-малко от една средна месечна заплата, но да кажем между 300 и 600 лева, за да допълни семейния си бюджет. Задължително за желаещите участници е да владеят английски език на изключително добро ниво, защото всички материали, които се изготвят, са на английски.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани