Реставрацията на популярния столичен Лъвов мост ще продължи два месеца. Тя ще включва работа върху автентичните парапети, колони и постаменти на паметниците, ремонт на канделабрите, но най-сложната задача е реставрацията на бронзовите лъвове. Един от тях е силно повреден и бе отнесен за ремонт в най-голямата леярна на Балканите, която миналата година бе посетена и от паметника „Цар Освободител”.
Скулпторите-реставратори ще се постараят да съхранят автентичния вид на фигурите.
Откритите през месец юни на 6 метра дълбочина под бул. „Мария Луиза” основи на мостово съоръжение от първи или втори век сл. Хр., както и зидове, укрепващи моста са консервирани и готови за експониране.
По думите на Иван Токаджиев, който ръководи проекта на реставрацията, за това е използвана иновативна технология – структурата е подкопана и я изрязана цяла, а не на отделни парчета.
Стотонната находка ще бъде изложена заедно с другите в зеленото пространство, което по проект ще се появи от северната страна на моста. Въпреки това някои неправителствени организации имат опасения, че са унищожени ценни находки, а други ще останат под тонове бетон в хода на реконструкцията.
Мнението на общината по казуса е, че обвиненията са неоправдани, защото са положени всички усилия да се запазят стойностните находки.
Заместник-кметът на София Тодор Чобанов заяви, че това е част от традиционния черен пиар, който се води срещу почти всяко начинание на общината.
Стойността на реставрацията е 300 хиляди лева и трябва да приключи в края на лятото. През октомври ще завърши и изграждането на кръговото кръстовище около Лъвов мост. За улеснение на столичани, движението ще бъде пускано поетапно още от следващата седмица.