За 18-и път българските Военноморски сили покориха морските простори по време на учението с международно участие „Бриз 2014” в Бургаския залив. В продължение на няколко дни съюзническата армада тренира действия на военноморски компонент на многонационално оперативно съединение в операция в отговор на криза.
Военнослужещи – моряци, летци, пехота, с кораби, самолети, хеликоптери и сухопътна техника усъвършенстваха на практика взаимодействието, сътрудничеството и съвместимостта помежду си в реалните условия на морския боен екшън. Разиграни бяха различни варианти на управление на ръководени от НАТО многонационални сили, изпробвано беше взаимодействието с цивилни организации, ведомства и неправителствения сектор.
Разиграни бяха действия при ликвидиране на последици от терористичен акт, борба с пожар и нефтен разлив. Извършена беше съвместна операция по спасяване на море на голям брой бедстващи хора, отразяване на самолетни атаки, отблъскване на пиратски набези.
Епизоди от реалността
Във всеки един от епизодите на учението „Бриз 2014” има изключително висока доза реалност. Това коментира пред журналисти министърът на отбраната Ангел Найденов. Заедно с останалите високопоставени гости и репортерите той наблюдава морския екшън от борда на фрегатата „Верни”.
Всичко, което видях, дава основание за една много висока оценка и на действията на екипажите, и на начина, по който се отработват отделните епизоди на учението, сподели той. На практика от 4 юли 25 кораба, въздухоплавателни средства и личен състав с численост около 1500 човека, включително кораби и въздухоплавателни средства на 7 държави, освен България, участват в това най-голямо военноморско учение, изтъкна Найденов. Той напомни, че целта на проявата е повишаване на оперативната съвместимост, създаване на способности и подобряване на взаимодействието между видовете въоръжени сили.
От друга страна идеята е да се разшири координацията на действията между участващите 19 държавни ведомства и институции в случай на кризи. Едновременно с това за първи път на „Бриз 2014” се извърши и сертификация на Щаба на ВМС за готовността му да планира и провежда самостоятелна операция.
Всичко това дава възможности да се тренират онези планове, които съществуват, включително и в държавните администрации, и към които, за съжаление, трябваше да се прибягва през последните седмици в случаите на наводненията и на последиците от природните бедствия, посочи министърът на отбраната. Нееднократно повтарям, че във всички тези случаи трябва да има изключително висока доза реалност и реализъм, ние създаваме тези планове, не за да трупат прах някъде, а за да се прибягва към тях тогава, когато възникне необходимост, изтъкна Найденов.
Имаме основания да бъдем доволни от способностите, които демонстрират българските ВМС, каза той. Дължим много на армията, на Военноморските сили в частност, заяви министърът. И допълни: „Но се надявам, че всеки един от министрите и от началниците на отбраната, командващите на ВМС, са допринасяли, оставили са нещо от себе си, за да имаме наистина въоръжени сили, на които българските граждани и българската държава могат да разчитат”.
Министърът на отбраната отбеляза, че за миналата година има 17 процента увеличаване на броя на ученията за всички видове въоръжени сили в сравнение с предишната година. Стремежът ни за брой учения за 2014 г. е също да поддържаме това ниво, каза Найденов.
Той напомни, че тазгодишният „Бриз” е 18-и по ред, а подготовката за него е продължила 9 месеца. Сами разбирате, че няма как то да има връзка с кризата в Украйна, категоричен беше министърът в отговор на журналистически въпрос. Както виждате, това е учение, което не носи заплаха и няма как да бъде разглеждано като проява, която може да предизвика напрежение в двустранните и многостранните отношения, изтъкна той.
Не виждам основание, нито достатъчно силен аргумент, който да ни накара да отменим военноморското учение, категоричен беше Найденов.
Министърът на отбраната посочи, че се подготвя споразумение за поддръжката на хеликоптерите „Пантер” на ВМС. Стремим се да осигурим необходимите финансови средства, независимо от затрудненията, които има МО, заяви Найденов.
На въпрос на в. „Българска армия” той напомни, че е внесъл в Министерския съвет информационния доклад, свързан с реализирането на проекта за придобиване на нов тип боен самолет. Всъщност става дума за информационен доклад, който очертава двете опции – първата – поддръжката и модернизирането на изтребителите, с които в момента разполагаме, основно МиГ-29, или придобиването на нов тип боен самолет, като тук изборът, според мен, трябва да бъде върху избора на нов тип боен самолет, каза Найденов.
Знаете, че има удължаване на срока за завършване на прегледа на структурата на въоръжените сили, заяви той. По думите му това е обосновано и логично, след като има смяна на командването на БА. Така се дава възможност на началника на отбраната и на командирите на видовете въоръжените сили, като нови командири, да преценят необходимостта от промяна, или да приемат извършеното до момента от работните групи.
Приключили сме още един преглед – на бюджетните разчети и прогнози в периода до 2018 г., сподели Найденов. Този преглед не ме прави оптимист, допълни той. На практика ако не бъдат осигурени минимум процент и половина от бюджета на страната за отбрана, то това няма да ни позволи да реализираме онези проекти и да създадем онези оперативни способности, с които сме се ангажирали пред българските граждани и пред нашите партньори, обясни Найденов.
На въпрос осигурена ли е БА до края на годината като заплащане, министърът на отбраната напомни, че бюджетът е 1,045 млрд. лв., към които правителството е отпуснало допълнително целево 20 млн. лв. Той каза, че се надява бъдещият кабинет да осигури още 20 млн. лв. за войската, както и за модернизацията на авиониката на изтребителите МиГ-29, и за освобождаването на радиочестотен спектър. Надявам се, че очакванията на БА и на МО ще бъдат оправдани за подчертано внимание и съответно – за осигуряване на необходимите средства, заяви министър Найденов.