Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Добросъседство, стабилност и развитие

[post-views]
Ангел Найденов
Ангел Найденов

Аз предложих на моя колега три теми, които да бъдат предмет на това обсъждане. Най-общо формулирана, първата тема е „Развитието на двустранното сътрудничество в областта на отбраната и съответно военнотехническото сътрудничество“. Тук акцентът, който поставихме, разбира се, е очертаването на възможностите, които предлагаме за развитие на това сътрудничество. Те са в сферата и на консултациите, на споделянето на опит, предоставянето на наша експертиза в процеса преди присъединяването ни към НАТО, трансформацията, реформирането на въоръжените сили, професионализацията, предоставяне на възможности за обучение и образование на македонските военнослужещи, включително офицери и редови военнослужещи.
Разбира се, това е и повишаването на оперативната съвместимост на военните формирования от двете страни и съответно по-интензивно ползване на полигоните и на тренировъчните съоръжения, с които разполагат и България, и Македония. Впрочем, македонският ми колега прояви силен интерес към възможностите, които предоставят военните съоръжения в Ново село и съответно възможността да се обучават и тренират – както с американски военнослужещи, така и съответно с военнослужещи от трети страни. Учение, каквото впрочем и в момента се провежда в Ново село. Втората тема беше: „Развитието на регионалното сътрудничество и реализацията на съвместни инициативи“. Тук безспорно се има предвид процесът на срещи на министрите на отбраната за Югоизточна Европа и съответно участието ни в бригадата на многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа.
Съответно ние очакваме подкрепата на македонската страна при окончателното разглеждане на таблицата за ротацията на командните длъжности, на щабовете на многонационалните мирни сили като очакваме подкрепа по-скоро за приемане на щаба на бригадата след 2017 г., който в момента е разположен в Гърция. Третата тема беше свързана с европейската и евроатлантическата интеграция. Като аз тук заявих, че ние многократно сме заявявали своята подкрепа за интеграцията на страните от Западните Балкани, в частност на Македония, като едно дълбоко разбиране за необходимостта от разширяване на зоната на сигурност и на стабилност, доколкото участието ни в едни и същи политически и икономически, военнополитически съюзи означава и споделянето на едни и същи ценности, което, разбира се, намалява съответно рисковете и претенциите. Вие ме попитахте и с това започнахме нашия разговор по отношение на договора за добросъседство. Аз подчертах, че основен приоритет за нас и съответно предпоставка с оглед на подкрепата ни за тази интеграция на Македония е развитието, покриването на всички изисквания, критерии, в това число, разбира се, съответствието с принципа за добросъседство.
Това е един принцип, който не включва прояви, които изопачават историческата действителност, и които събуждат антибългарски прояви. В този смисъл договорът за добросъседство и приятелство се явява своеобразна гаранция срещу претенции насочени към българската страна и към българската история. И аз подчертах, че очакваме усилия от македонска страна за по-бързо съгласуване и съответно подписване на един подобен договор. Естествено включих в разговорите и една тема, която според мен е изключително важна. Тема, която е много чувствителна за България, за българската страна и за Министерството на отбраната, респективно за въоръжените ни сили. Тема, която е особено чувствителна и за мен – това е темата за опазването, съхраняването и, разбира се, поддържането на българските военни гробища и военните паметници на загинали български военнослужещи на територията на Република Македония. Всъщност, тук мога да подчертая в някаква степен, че реализирахме един своеобразен пробив и това е съгласието на министъра на отбраната на Република Македония да бъде създадена комисия на българското Министерство на отбраната, включваща, разбира се, наши експерти, историци, които с подкрепата на експерти от македонска страна да направят една своеобразна експедиция, да обходят местата, за които ние имаме свидетелства, че са загинали български военнослужещи, където е имало военни гробове или военни гробища и съответно да опишат тяхното състояние.
Да направят един списък с приоритетите, по отношение на тяхното възстановяване и да започне на практика тяхното възстановяване. Отбележете, че нашите експерти към момента казват, че имаме около 30 възстановени военни гробища от близо 450, които са на територията на Македония. Всички разбираме колко важно е това.

(Откъс от интервю на министъра на отбраната Ангел Найденов по радио „Фокус“ по повод срещата с министъра на отбраната на Македония в София. Заглавието е на редакцията. )

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани