Приключи изграждането на инженерното съоръжение от възпрепятстващ тип по българо-турската граница. Министерството на отбраната чрез съвместни комисии с представители на МВР започна предаването на отделни участъци. До момента на Главна дирекция „Гранична полиция” са сдадени 5 бр. участъци от общо 23. На 21-ви юли бяха сдадени още 7 бр. участъци и 5 бр. портали. До края на месец юли поетапно ще бъдат предадени и останалите готови участъци на представителите на Главна дирекция „Гранична полиция”.
Започна и изтеглянето на личен състав, участвал в операция “Съвместни усилия“, който се прибира в пунктовете за постоянна дислокация, а техниката се предислоцира за извършване на техническо обслужване и подготвяне за транспортиране до пунктовете за постоянна дислокация. В района на операцията остават 3 мобилни групи със специализирана техника за дейности по отстраняване на забележки от заявителя и оформяне на документи по окончателното сдаване на съоръжението.
Инженерното съоръжение бе изградено с Решение на Mинистерския съвет 24/17.01.2014 г. То е с дължина 30 км. – от пирамида 206 (село Лесово) до пирамида 268 (село Крайново).
В изпълнение на мерките, предприети от МС за ограничаване на бежанския поток, със заповед от 23-и октомври м.г. министър Ангел Найденов възложи на Сухопътните войски да подготвят и проведат операция по подобряване на проходимостта на пътищата и изграждането на инженерното съоръжение в участъка.
Изграждането на инженерното възпрепятстващо съоръжение на българо-турската граница е с чест изпълнена задача. С тези думи министърът на отбраната Ангел Найденов похвали работата на военнослужещите от Сухопътните войски, които до дни приключват градежа на оградата. „Изграждаме това защитно съоръжение в един изключително трудно достъпен, пресечен терен, в който приближаването на бежанците се забелязва в последния момент и граничните патрули нямат време за реакция“, разясни министър Найденов. Той отбеляза, че има увеличение на броя на бежанците през последните седмици като последица от напрежението в Ирак, Афганистан и Сирия.
В рамките на организирания от МО медиен ден, журналисти от различни информационни средства посетиха границата в района на елховското село Голям Дервент, където разгледаха съоръжението. Сред присъстващите бяха началникът на отбраната вицеадмирал Румен Николов и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Андрей Боцев, който изнесе брифинг за извършеното до момента.
Съоръжението е направено така, че да пренасочва бежанския поток към ГКПП-тата, както е в другите държави. Положението по протежение на оградата се наблюдава с термо- и видеокамери. Министър Найденов заяви, че изграждането всъщност е военна операция. Оградата е изключително сложна, изпълнена е в извънредно лоши климатични условия, което е затруднявало изграждането и доставката на материалите. Няма друга структура в държавата, която би се справила с тази задача на тази цена, подчерта министър Найденов.
Досега не е имало опити за преминаване и повреждане на съоръжението. След като оградата бъде сдадена на МВР, МО няма да носи отговорност за нея.
Продължаващият втори етап на операцията започна на 20 януари. Всички строително-монтажни дейности се извършиха при стриктно спазване на изискванията на утвърдения инвестиционен проект. Към 17 юли бе изградена второстепенна ограда по протежение на 29 331 м, което е изпълнение на 100 процента по проект. Продължи изграждането на основна преграда. Ежедневно в работите по съоръжението участваха до 140 военнослужещи от Сухопътните войски и до 70 единици специална техника.
Според данните за общата стойност на съоръжението доставката на материалите е за договорена сума от 7 711 843 лв. Доставката на машини, съоръжения и помощни материали по договор е за 173 713 лв.
До момента Сухопътните войски са изразходвали 1 362 887 лв. по изграждането на съоръжението.