Обемът на световния пазар на „умни” боеприпаси към 2018 г. ще надхвърли 5 млрд. долара и според Defense News ще достигне 53.3 млрд. долара. Изданието се позовава на изследване на компанията Markets and Markets. През 2013 г. този пазар е бил 3.6 млрд.долара. Нарастването на разходите на страните, които купуват „умни” боеприпаси се обуславя от действащите програми за модернизация на въоръжените сили и общия ръст на средствата за отбрана.
В понятието „умни” боеприпаси специалистите включват управляемите ракети и снаряди, комплектите за конвертация на неуправляемите в управляеми, а така също и ракети, които се изстрелват извън зоната на действие на системите за противовъздушна отбрана на противника. Повече от една трета от пазара на управляеми боеприпаси, около 2 млрд. долара, са на сметката на САЩ. Второто място след САЩ заема пазарът на страните то Близкия Изток, чиито обем ще нарасне през 2018 г. до 712.1 млн. долара.
Най-голям темп на ръста на разходите за „умни” боеприпаси в близките няколко години ще демонстрират Саудитска Арабия и Япония. В частност, към 2018 г. харчовете на Саудитска Арабия за закупуване на управляеми въоръжения ще нараства средно с 21.67 на сто годишно, а в Япония – с 14.48 на сто. Общият обем на пазара през от 2013 г. до 2018 г. ще бъде 26.72 млрд. долара. До 2018 г. той ежегодно ще нараства средно с 8.16 на сто.
Според официално съобщение на компанията Markets and Markets за увеличаване на обема на пазара ще спомага и нарастването на политическото напрежение в света, а така също и нуждите на много страни да нанасят високоточни удари с минимални съпътстващи загуби. Освен това в редица страни от Северна Америка, Европа и Близкия Изток действат мащабни програми за превъоръжаване, които обосновават нуждата от купуване на значително количество управляеми боеприпаси.