Предстоящата среща на върха на НАТО в Нюпорт, Уелс на 4-5 септември е ключова за развитието на алианса, единодушни са политици и експерти. Още през октомври миналата година, по време на срещата на пакта в Брюксел, когато домакинството на форума през 2014 г. беше поверено на Уелс, генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и други високопоставени представители на организацията прогнозираха, че сегашната среща ще е решителна за развитието на алианса за години напред.
Тогава, през 2013 г., международната обстановка и средата за сигурност беше друга. Заплахите и рисковете бяха по-различни. Афганистан, Северна Африка, Близкият Изток – това бяха познатите от години горещи точки, занимаващи стратезите от алианса.
По утвърдена традиция от предходните години в срещата тогава участва и руският министър на отбраната Сергей Шойгу. Звучаха слова за взаимодействие и партньорство между НАТО и Русия, за конкретно сътрудничество по общи проекти, укрепващи световната сигурност. Руснаците, включително и групата техни журналисти, се чувстваха като у дома си в главната квартира на НАТО в Брюксел.
Тогава се обсъждаше и темата за Афагнистан, за приключването на операцията ISAF в края на тази година и необходимостта от нова, небойна мисия на алианса в азиатската държава от началото на 2015 г. Мисия, в която България би могла да участва с до 110 военнослужещи.
Акцентираше се също върху засилване на ролята на натовските учения в бъдеще, на инициативата за свързаност на силите, на интелигентната отбрана, на укрепването на силите за отговор. Но въпреки обичайността и устойчивостта на ситуацията към онзи момент, като че ли във въздуха витаеше усещането за предстоящи мащабни промени в глобалната среда за сигурност. Затишието предвещаваше буря.
И тя не закъсня.
За по-малко от година от тогава насам светът се промени. Кризата в Украйна, анексирането на Крим от Русия, руско-украинското противопоставяне и бойните действия между украинската армия и сепаратистите в Източна Украйна са една от горещите точки, които серизно заплашват световния мир.
Свалянето на малайзийския самолет над Украйна, икономическите санкции на САЩ и ЕС срещу Русия, ответното ембарго на Москва върху вноса, преразглеждането на цялостната база на доскорошното сътрудничество на Вашингтон и Брюксел с Кремъл са новите обстоятелства, които определят отношенията между световните сили напоследък.
Към това се добавя настъплението на ислямските фундаменталисти в Ирак, несигурността на ситуацията в Афганистан след президентските избори в тази страна, новото разпалване на конфликта между Израел и „Хамас”.
Бежанската вълна от размирните райони на света, рискът от разпространение на болестта ебола, също се превръщат в глобална заплаха и директно настъпление срещу сигурността на страните от НАТО, включително и България.
Толкова изострена и разнопосочно опасна обстановката в света не е била през последните години. В този смисъл предвиждането от преди година за ключовото значение на сегашната среща в Уелс се оказва пророчески вярно.
Алиансът ще трябва да вземе не просто адекватни, а критично важни решения, за да гарантира сигурността на своите членове. Отношенията с Русия, подкрепата за Украйна, ролята на НАТО в Афганистан, отношението към другите конфликтни зони в света, ще бъдат сред основните обсъждани въпроси в Уелс.
Очаква се също ръководителите на страните от НАТО да потвърдят решително готовността на алианса да засили колективната отбрана като се извършат инвестиции в нови способности. Всички са убедени, че само така пактът ще продължи да притежава готовността да се изправи пред всяко предизвикателство.
На форума ще бъде демонстрирана здравината на трансатлантическата връзка САЩ – Европа. Страните от НАТО ще бъдат насърчени да повишат падналите си през последните години разходи за отбрана на равнището на съвременните заплахи.
Защото нещата са прозрачно ясни: бюджетите за отбрана в алианса намаляха и – кризите в света избуяха! Радетел за по-адекватни военни разходи е и новият генерален секретар на алианса Йенс Столтенберг, който ще встъпи в длъжност от 1 октомври.
За България форумът на НАТО ще има също ключово значение. Страната ни е на югоизточния фланг на алианса и е изложена на влиянието на глобалните кризи от последната година. Буквално сме на хвърлей място от руско-украинския конфликт и ислямисткия бунт в Ирак.
Бежанската вълна е на прага ни, а природните бедствия нанасят директни удари върху националната ни сигурност. Затова и визията – България в НАТО и европейската отбрана 2020, която страната ни ще представи на форума в Нюпорт, добива решаващото значение на основен документ за развитие на отбранителните ни способности в близките години. Затова ще очакваме срещата в Уелс да даде ключа на НАТО към бъдещето.