Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Комиксът-машина за пари и (или) изкуство

[post-views]

komiks_expo1Тази изложба на „Шипка” 6 вече има много посетители. Но със сигурност сред тях ще са тези от поколението, израснало със списание „Дъга”. И още по-сигурно е, че редом ще са и децата им, които имат щастието да са свидетели на възраждането на легендарния „Проект „Дъга” от художниците, създатели на изданието. От 15 август до 15 септември в изложбените зали на Съюза на българските художници, „на гърба” на Софийския университет, първата международна комиксова изложба „София комикс Експо 2014” представя „за всекиго по нещо”. Ще бъде удовлетворен и по-комерсиалния вкус, ще има какво да видят и онези, които твърдо смятат създаването на комикси за деветото изкуство. Представени са силните френска, американска, сръбска, полска, чешка, новата руска школа в комикса.
И докато навремето, а и сега, художниците на комикси по света са като правило предимно самоуки, нашата българска школа е създадена от професионални художници от кръга около „Българския Пиф”.
Часове преди да се отвори изложбата, както ни обясниха (откриването й е на 3 септември, когато ще се обявят и наградите от конкурсния раздел и Националната награда за принос в развитието и популяризирането на комикса в България) номинираният няколко пъти за комиксовия „Оскар”, художникът Виктор Кълвачев провеждаше уъркшоп. Той обясняваше на младите си колеги, които попиваха всяка негова дума, че ключът към създаването на добрия комикс е добрият екип, а ключът към него-сериозната подготовка преди това.

За да стигнеш до този купон

и да работиш в екип с топ-художници, правилото е да оставиш егото си навън, преди да хванеш четката и туша. Може напълно да му се вярва, доколкото неговият комикс „Blue Estate“, филмова история в духа на Тарантино, и видеоиграта по него има огромен успех в САЩ, с кариера-мечта. От две години Виктор Кълвачев вече работи във Франция.
komiks_expo2Програмата на събитието включва и безплатни лекции и ателиета с някои от майсторите на жанра от Полша, Унгария, Чехия, Русия, Франция, Холандия от 8 до 13 септември. Сред тях и авторите на „Дъга” ще говорят пред младите си колеги за сценария, драматургията и раждането на рисуваните герои. Посетителите ще видят и някои от любимите си комикс герои, познати и от големия екран. Колекцията включва 1200 произведения на 170 автори от 16 държави. Сред тях от България са 15 утвърдени художници и 20 млади автори.
Заедно с Института по изкуствознание към БАН ще има и кръгла маса на тема „Комикс, кино, анимация”. Любопитните ще могат да посетят работилници по класическо и дигитално рисуване.
Организатори на изложбата са секция „Комикс” на Съюза на българските художници и сдружение „Проектът „Дъга”, зад което стоят художниците на списание „Дъга”.
Акценти в програмата са селекция от 5 съвременни графични романа, включително една нова българска книга и рисуван биографичен разказ за легендарния американски музикант Джони Кеш. На изложението  гостува Белгийският музей на комикса.
komiks_expo3Не бива художниците на живопис да гледат отвисоко на комикса, казва Виктор Кълвачев. И разказва, че години, преди да рисува комикси, ги обожава като читател. Той дълго не е могъл да се спре на определен стил в създаването на комиксите си и започнал да сменя стиловете, а при скок във времето, и по два пъти на страница…Но

никой от нас не е „най-добрият”

казва с намигване българинът. Но тези творчески лутаници остават отвъд погледа на любопитния зрител, който просто се радва на това пиршество, подарено му от най-добрите световни и български образци в комикса. Сред любимите български имена са тези на Алекс Малеев, Петър Станимиров, секретар на секция „Комикс” в СБХ, Евгений Йорданов, Сотир Гелев, Пенко Гелев, Димо Стоянов, семейство Иван Коритарев и Сибила Косерова, с цяла школа зад гърба си във в. „168 часа”, Анри Кулев, Боб Клисурски, Румен Чаушев, Евгени Йорданов. Феновете ги знаят…
Нашият гид през цялото време е художникът Александър Въчков, изкушен в областта на военната история. Та той обобщи накрая, че и двете изложбени зали се пукат по шевовете от талантливи художници, но че добрият комикс се прави от добър сценарий, но че и най-добрият художник не може да спаси лошия сценарий…

 Росица Цонева

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани