Имаме Силите за отговор на НАТО, заяви Расмусен. Това са многонационални сили, действащи по суша, въздух и море, включително и със Сили за специални операции. Те могат да бъдат разположени навсякъде за колективна защита или за управление на кризи. В рамките на Силите за отговор ще бъде създадено „острие” от сили с изключително висока степен на готовност и способност да се развръщат в много кратки срокове. Това острие ще бъде предоставяно на съюзниците на ротационен принцип.
В срещата на върха участват 60 световни лидери, 70 министри на отбраната и 70 външни министри. През двата дни свирят три военни оркестъра. В курорта Celtic Manor са ангажирани 800 служители. В залива на Кардиф са акостирали шест военни кораба от НАТО от шест държави членки. През двата дни ще се сервират около 15 000 ястия. Запазени са 24 000 нощувки в 80 хотела. Предполага се, че ще се изпият около 12 500 литра вода. Военновъздушните сили на девет държави от НАТО ще участват в демонстрационен полет над Уелс по повод срещата на върха. Изтребители от Великобритания, САЩ, Канада, Дания, Франция, Германия, Полша, Португалия и Холандия ще прелетят над Кардиф и Нюпорт, представяйки страни участнички в мисията на НАТО „Еър полисинг” и в подкрепа на източноевропейските държави членки на НАТО. Начело на въздушният парад ще бъде изтребител „Тайфун”, а в края – демонстрационната група на Кралските военновъздушни сили „Червените стрели”. Тази седмица Уелс е в центъра на световното внимание.
То може да включва няколко хиляди войници и да реагира при необходимост с авиация и с флота, и с подразделения за специални операции. Създаването на острието ще изисква приемни съоръжения на територията на НАТО и предварително осигурено оборудване и консумативи, командване и контрол, и специалисти по логистика, за да може да реагира незабавно ако е необходимо. Това от своя страна може да изисква и подобрения в националните инфраструктури на страните членки и би могло да включва летища и пристанища. Ще наложи и подобряване на системата за ранно предупреждение чрез обновяване на системата за събиране и споделяне на разузнавателна информация.
Ще се актуализират отбранителните планове на Алианса, ще се подобри обучението и ще се повиши броят и видът на ученията, които да се провеждат на повече места и по-често.
Планът за готовност за действие ще гарантира, че имаме правилните сили и правилното оборудване на точното място и в точното време, посочи генералният секретар. По думите му това означава и по-видимо присъствие на НАТО на изток, за толкова дълго време, колкото е необходимо.
И това ще бъде така, не защото НАТО иска да напада някого, а защото заплахите и опасностите са по-реални и видими, и Алиансът ще направи всичко необходимо, за да защити своите съюзници, подчерта Расмусен. Готовността изисква ресурси, посочи още той.
По тази причина генералният секретар очаква на срещата в Уелс ангажимент от страните членки за увеличаване на инвестициите в отбраната, защото икономиките вече се възстановяват.
Става дума за инвестиране на точно определени средства за правилни неща като добре обучени и модерно оборудвани сили за развръщане. Ние всички, поясни той, споделяме отговорността за колективната отбрана, както споделяме и ползата от нея.
Генералният секретар ясно очерта петте основни въпроса в работата на срещата, които се отнасят до кризата в Украйна и отношенията с Русия, бъдещето на Афганистан, справянето с новите заплахи, укрепване на въоръжените сили на НАТО и на партньорствата.
Този исторически форум започна със среща за Афганистан. Преди това генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и министър-председателят на Великобритания Дейвид Камерън посрещнаха държавните и правителствени ръководители. Съюзническите държавни и правителствени ръководители се срещнаха с партньорските държави, включително и членки на Международните сили за сигурност в Афганистан – Армения, Австралия, Австрия, Азербайджан, Бахрейн, Босна и Херцеговина, Ел Салвадор, Финландия, Грузия, Ирландия, Йордания, Малайзия, Монголия, Черна гора, Нова Зеландия, Република Корея, Швеция, Македония, Тонга, Украйна, Обединените арабски емирства, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Узбекистан и Пакистан и Япония. Присъстваха представители и на високо равнище от ООН и Европейския съюз. Вчера се проведе и Съвета НАТО – Украйна, на която беше поканен и украинският президент Петро Порошенко.
В Кардиф се състоя и работна вечеря на държавните и правителствените ръководители на страните членки на НАТО.
Днес 28-те лидери на Алианса ще проведат две заседания на Северноатлантическия съвет. Вчера външните министри от НАТО се срещнаха с колегите си от четирите страни кандидатки – Босна и Херцеговина, Грузия, Черна гора и Македония. След това министрите на отбраната от НАТО разговаряха с колегите си от страните партньори – Армения, Австралия, Австрия, Азербайджан, Бахрейн, Босна и Херцеговина, Финландия, Грузия, Ирландия, Япония, Йордания, Казахстан, Република Молдова, Монголия, Черна гора, Мароко, Нова Зеландия, Република Корея, Сърбия, Швеция, Швейцария, Македония, Украйна и Обединените арабски емирства. Две отделни работни вечери се проведоха в курорта Celtic Manor с министрите на отбраната и министрите на външните работи от НАТО.
Външните министри от НАТО днес проведат консултации с ЕС, ОССЕ и Съвета на Европа. Министрите на отбраната от НАТО ще се срещнат с колегите си от Австралия, Финландия, Грузия, Йордания и Швеция и ще обсъдят възможностите за по-добро сътрудничество.
Михаил Григоров