Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

А можеше и да не го бъде Съединението

[post-views]

Можеше и да не го бъде Съединението. Ако младият български владетел княз Александър Бетенберг беше се уплашил от волята на своя братовчед – руския император Александър Трети. Той наследява на трона на Русия своя баща Александър Втори – Царя Освободител, убит от анархистичната група на народоволците през 1881 година. Политиката, която провежда спрямо освободената България, е твърде „силова”. По принцип не е против поправянето на несправедливостта на Берлинския конгрес и обединението на освободените земи на Княжество България и Източна Румелия.
Но държи това да стане само, когато той прецени.
Това предава и неговият канцлер фон Гирс на княз Батенберг при срещата им в Баден-Баден през лятото на 1885 година. Защото руското разузнаване следи внимателно събитията и вижда, че в Областта събитията кипят и приближават към скорошно съединение по революционен път.

Княз Батенберг пое държавническата отговорност за Съединението
Княз Батенберг пое държавническата отговорност за Съединението

На 2 септември, когато току-що са приключили годишните маневри на българската войска, в лагера край Шумен при княз Бетенберг се явяват Димитър Ризов и майор Сава Муткуров от румелийската милиция. Ризов е известен като деен участник в пловдивския БТЦРК на Захарий Стоянов, подготвящ Съединението. Той направо заявява на княза, че революционното дело е стигнало върховата си точка и предстоят величави събития.
Още повече – дръзкият македонец, известен с острото си журналистическо перо, директно хвърля в очите на колебаещия се княз – Ваше Височество, събитията ще станат с вас или без вас. Ако станат с вас – ще запишете завинаги името си в историята на България. Ако са без вас – ще останете на опашката на събитията и ще потънете в забрава. Княз Батенберг „затваря очи” пред заплахата от Санкт-Петербург и отговаря, че поема ангажимента да не разпуска събраните за маневрите войски. Макар и млад, той е опитен войн, преминал Балкана с отряда на генерал Гурко и много добре знае, че едно такова дело ще има нужда от военна защита.
Това е достатъчно за двамата румелийски революционери. Те хукват към Пловдив, за да обявяват бунта. Ден след Съединението княз Батенберг влиза тържествено в Пловдив и поема под скиптъра си довчерашната турска област. Както и отговорността за всички последици от това.
Но Съединението можеше и пак да не го бъде. Ако в нощта на 5 срещу 6 септември четата на Продан Тишков – Чардафон, която вече беше обявила „Българското” в Голямо Конаре, не беше объркала моста на Марица на път към Пловдив. В тъмнината четниците тръгват към охраняван от една полубатарея мост и за малко не става бротоубийство, защото офицерите и войниците зад оръдията още не знаят, че командващият румелийската милиция майор Данаил Николаев отдавна е спечелен за делото и на разсъмване ще обкръжи конака на генерал-губернатора Гаврил Кръстевич с дружините на милицията.

Деятелите, подготвили Съединението – Захарий Стоянов (в средата), капитан Коста Паница и Димитър Ризов
Деятелите, подготвили Съединението – Захарий Стоянов (в средата), капитан Коста Паница и Димитър Ризов

Съединението можеше и да не го бъде. Ако майор Данаил Николаев не беше баджанак на капитан Коста Паница, тогава главен военен прокурор на Княжеството, но от пролетта на 1885 година беглец в Източна Румелия и един от главните съзаклятници. Още през 1884 година Паница убеждава роднината си, че това положение с Източна Румелия е нетърпимо за народа.
Така на страната на въстанието са спечелени и военните части. Защото майор Николаев знае, че срещу Османската империя трябва да застане и военна сила, а не само революционни чети.
Съединението можеше и да не го бъде. Ако в нощта на 5 срещу 6 септември адютантът на майор Николаев – поручик Въльо Стефов, не беше намерил председателя на БТЦРК Захарий Стоянов. Защото революционният кипеж в Областта не може да остане незабелязан за властите в Истанбул и те пращат нареждане след нареждане да се следят и дори да се арестуват „метежниците”. Колко са ги следили става ясно от снимките, които те са си правили като революционен комитет още през лятото на 1885 година, както и от това, например, че капитан Коста Паница се разхожда из Пловдив в българска военна униформа и единственото му занимание под тепетата е да подготвя революцията. Но в онази нощ на 5 срещу 6 септември преживелият Априлското въстание Захарий предприема конспиративни мерки и не се прибира в квартирата си. Майор Николаев вече е обкръжил конака на Гаврил Кръстевич, но не иска народното дело да изглежда като военен преврат.
И праща поручик Стефов да намери Захарий, Ризов и другите членове на комитета, като през това време най-после пристига и въстаническата чета на Чардофон. Така на разсъмване Съединението вече е напълно народно дело, а Гаврил Кръстевич е арестуван не от военните, а от Захарий Стоянов и от Чардафон.
Съединението можеше и да не го бъде. Ако генерал-губернаторът Гаврил Кръстевич беше се оказал повече турски чиновник, отколкото българин. Но той, макар и останал в историята като Треперко паша, е сред малцината достойни българи, без които Съединението можеше и да не го бъде. Кръстевич спира всякакви сигнали, стигнали до него, за революционната дейност в Областта. Не праща никакво тревожно известие в Истанбул.
А когато събитията назряват, вечерта на 5 септември заявява твърдо, че забранява всякакво изпращане на телеграми в столицата с искане за турски войски в Областта, за да се укрепи властта на султана срещу бунтовниците. Предложението е на началника на пощенската станция Коста Тодоров, човек – уж българин…На 6 септември Кръстевич заявява на Захарий и на Чардафон – Съединение, нека бъде Съединение. Ако аз губя всичко, то нека народът печели. И аз съм българин.
А самият Коста Тодоров, май единствената „черна душа”, както е наричал Чардафон предателите, на самия 6 септември хуква към пощенската станция да вика турска войска. Преследва го майор Райчо Николов, известен на всички в Пловдив като Дядо Райчо, макар да е едва 45-годишен. Тодоров стреля и убива майора, който става единствената свята жертва на Съединението. Другата е самият Тодоров, линчуван до смърт от народа.

Добромир Пелов

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани