Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Маруся Богданова, ръководител на проекта за повишаване на квалификацията: Европрограма мотивира администрацията в МО да се усъвършенства

[post-views]

Под ръководството на постоянния секретар на отбраната д-р Добромир Тотев на 25 август 2014 г. се проведе заключителна конференция за представяне на резултатите от реализирането на проект „Повишаване на квалификацията на служителите от администрацията на Министерството на отбраната в курсове, модули и семинари в страната“. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на ОП „Административен капацитет“, съфинансиранa от ЕС чрез Европейския социален фонд.
В заключителната конференция участваха Моника Димитрова – Бийчър, ръководител на Управляващия орган на ОПАК от Министерството на финансите, Антон Ластарджиев – директор на дирекция „Управление на човешките ресурси“, представители на Военна академия „Г.С. Раковски“ и експерти от дирекциите на МО.
Ръководител на проекта е Маруся Богданова, главен експерт в дирекция „Управление на човешките ресурси“ в Министерството на отбраната, която любезно представи резултатите от изпълнението на проекта за читателите на в. „Българска армия”.

-Г-жо Богданова, какво е финансовото изражение на проекта?

-Проект „Повишаване на квалификацията на служителите от администрацията на Министерството на отбраната в курсове, модули и семинари в страната“ се реализира в продължение на 16 месеца и е на обща стойност близо 34 215 лв. За изпълнение на проекта между МО и МФ е сключен „Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по оперативна програма „Административен капацитет”, съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд”.

-Какво е значението на проекта за Министерство на отбраната?

-Проектът е ключов поради няколко причини: той е първият реализиран в рамките на приоритетна ос II „Управление на човешките ресурси, обучените служители обхващат няколко възрастови категории, а обратната връзка и отзвукът от проведените обучения са положителни.

-Колко души преминаха през модулите на обучение?

-До месец юли т. г. 127 държавни служители и лица, работещи по трудово правоотношение в МО преминаха 192 обучения в Института по публична администрация, като някои служители участваха в повече от едно обучение. Целева група по проекта са държавни служители и лица, работещи по трудово правоотношение от администрацията на Министерството на отбраната. Обученията бяха проведени в курсове по професионални области, свързани с управленски умения в администрацията, управление на човешките ресурси, ефективни комуникации на държавната администрация; правни аспекти и управление на административната дейност, превенция и противодействие на корупцията, финансово и стопанско управление и е-правителство: изграждане, умения.

-Какви са целите на проекта?

-Обща цел на проекта е усъвършенстване на административния капацитет на Министерството на отбраната чрез обучение на служителите в курсове по професионални области. А специфичните цели са няколко. На първо място бихме могли да посочим повишаването на знанията и уменията на служителите от администрацията на Министерството на отбраната по професионални области. Също така повишаване на мотивацията на служителите от централната администрация и стимулиране на инициативните. Не на последно място е и осигуряването на възможност за „Учене през целия живот“. Основни дейности, изпълнявани в рамките на проекта са изготвяне на заявка за обучение на служители от администрацията на МО в курсове, модули и семинари в Института по публична администрация. Обучение в курсове, модули и семинари от каталога за обучения в Института по публична администрация (ИПА) в професионални области. Както и дейности за информация и публичност. При преглед на заложените и постигнати индикатори в рамките на проекта, можем да отбележим успех за този проект. Бяха повишени знанията и уменията на целевата група (държавни служители и лица, работещи по трудово правоотношение от администрацията на Министерството на отбраната). Служители от администрацията на Министерството на отбраната са по- мотивирани и инициативни, както казахме, осигурена е възможност за „Учене през целия живот“, осигурени са публичност на инициативата и прозрачност на резултатите от проекта.

-Задоволяват ли ви постигнатите резултати?

-При преглед на постигнатите резултати – удостоверения за успешно обучение, анкетни карти от обучените служители и анкетни карти от ръководителите на обучените служители, установихме със задоволство, че служителите от администрацията на Министерството на отбраната са с усъвършенствани професионални знания и умения след проведеното обучение по проекта, по-мотивирани и по-инициативни са. Всички анкетирани ръководители (директори на дирекции/ началници на отдели) смятат, че подчинените им служители са повишили знанията и уменията си в резултат на проведеното обучение по професионални области. Съгласно попълнените анкетни карти от служителите – 98,5% са повишили знанията си и уменията си в резултат на проведеното обучение. Всички анкетирани ръководители смятат, че мотивацията на служителите при изпълнение на служебните им задължения е повишена в резултат на това обучение, а инициативността – отчасти. Обучението по проекта е било полезно на база проведени обучения според 99% от служителите (да – 81,3%; – отчасти – 17,7%; – не – 1%) Относно практическото приложение на придобитите знания и умения в резултат на обучението в дейността на служителите в бъдеще всички анкетирани ръководители отговарят положително. На база проведени обучения, темите от обучението ще намерят практическо приложение в дейността на 99% от обучените служители. (да – 74,5%; – отчасти – 24,5%; – не – 1%) Обучението мотивира служителите за самоусъвършенстване и последващи обучения в курсове в бъдеще според 100% от анкетираните ръководители (да – 86%; отчасти – 14%; не- 0%). 98,96% от обучените служители са мотивирани да участват в друг курс в бъдеще или да се подготвят самостоятелно.

-Къде се извършваше обучението?

-Служителите бяха обучени в курсове в Института по публична администрация – институция, която чрез обучение на служителите от държавната администрация подпомага изграждането на модерна административна система в Република България. Обучението е проведено в курсове с продължителност 1-3 дни, без продължително откъсване на служителите от служебните им задължения. Впечатлението на 80,21 % от обучените служители за нивото на обучението в Института по публична администрация на база проведени обучения е отлично и много добро (добро ниво – 17,19%; – имам забележки – 2,6%). Осигурени бяха публичност и прозрачност на инициативата. Проведоха се 2 конференции, изработени бяха и раздадени информационни и рекламни материали, публикувани са прес-карета и интервюта за проекта. Всички обучени служители и анкетирани ръководители (100%) са запознати с факта, че този проект на МО е осъществяван с финансовата помощ на ОПАК, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

Светлозар Стоянов

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани