Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Военен телевизионен канал & NATO channel

[post-views]

В поредното издание на рубриката ще разкажем за няколко от целите на НАТО, одобрени на Срещата на върха в Уелс през месец септември.
В Афганистан усилено тече подготовката на новата мисия „Решителна подкрепа”, която ще започне от 2015 г.
Алиансът ще трансформира присъствието си в азиатската държава като финансира десетки граждански програми и подпомага развитието на афганистанските сили за сигурност и ръководството им. Международната общност ще подкрепя и изграждането на съдебна система, стабилни въоръжени сили и военно разузнаване.
Основната цел на тези усилия е създаването на модерна афганистанска армия и стабилна централна власт, които да елиминират шансовете на талибаните отново да се появят на политическата сцена в страната.
На другия край на света, в полския град Гданск, НАТО участва в едно от най-големите многонационални военни учения – „Анаконда 2014”.
Маневрите са важно събитие в календара на полската армия и от 2006 г. се провеждат на всеки две години.
Тази година в него участваха над 12000 военни от армиите на Канада, Чехия, Естония, Унгария, Литва, Холандия, Великобритания и САЩ, а всички действия и задачи са планирани на фона на усложнената обстановка в Източна Украйна.
Целта е повишаване на бойната готовност на новосформираните сили на НАТО за бързо реагиране.
Мащабните и интензивни военни учения ще се провеждат все по-често в близко бъдеще, тъй като един от основните изводи от Срещата на върха в Уелс е, че НАТО навлиза в един от най-турбулентните периоди на своята история.
Модерният свят е несигурен и изпълнен с кризи от най-различен характер.
Повече от 30 държави с различна политическа идеология имат или се опитват да се сдобият с балистични ракети, които освен конвенционални бойни глави, могат да носят и ядрени.
Разпространението на подобна технология само по себе си не поставя страните членки на пакта в опасност. Независимо от това Алиансът трябва да е готов да противодейства на подобна опасност за да изпълни основаната си мисия – защита от всички заплахи отвъд евроатлантическата зона.
Антибалистичната система се състои от различни, но свързани наземни, въздушни и морски компоненти, които фактически изграждат отбранителния щит на алианса.
Тя включва сателити, радари, командни и контролни системи, както и ракети за прихващане. Сателитите засичат сигналите от изстреляна ракета, радарите прихващат траекторията й и след това чрез командните и контролните системи се предава информация на системите за прихващане, които евентуално ще успеят да я обезвредят.
Отделно в Средиземно море са разположени няколко кораба на САЩ, които дежурят непрекъснато и могат да прихванат изстрелването на балистични ракети.
Изграждането на ефективна система за защита се налага заради разпространението на балистичната технология и нейната падаща цена, която я прави достъпна за различни организации, враждебни на НАТО.
Целта, която алиансът си е поставил, е непрекъснато подобряване и надграждане на системата, така че да отговаря на променливите заплахи за сигурността на всички страни членки.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани