Дъждът е престанал, гората сякаш се пробужда отново и дърветата разтърсват клони, за да се отърват и от последните капки. Скалите, обаче, остават мокри и трябва да минат часове, за да изсъхнат.
Но курсът по алпийска подготовка на командосите от 68-а бригада „Специални сили“ продължава. Предстои най-тежкият, последният пети ден от обучението – изпитът на взвода. Първи ще започнат подчинените на капитан Цветомир Илиев от ротата на капитан Георги Маринов. Те трябва да преодолеят с автомати и пълна екипировка трудния разкалян терен от река Тъмрашка в Родопите до подножието на вертикална скала около 35 метра, да я изкачат, да издърпат екипировката, да спуснат въже, да преминат през хоризонтален парапет на височина 50-60 метра над пропаст и да продължат изпълнението на поставената задача.
За да стигнат до този изпит, воините вече бяха изкарали четиридневно обучение. Занятията водеха ръководителят на курса по алпийска подготовка капитан Иван Татарски и инструкторите сержант Димитър Колев и младши сержант Николай Кръстев. Капитанът е завършил Военното училище във Велико Търново през 2002 г., профил мотострелкови. Започнал е службата си в отделния механизиран батальон в Банско. От 2006 г. е в 68-а бригада „Специални сили“. Бил е в състава на рота „Алфа“ и след реорганизации е в Учебния център като командир на учебен взвод на инструкторите по специална подготовка.
Капитанът обяснява, че
такъв изпит правят за първи път
Провеждат го с взводовете на всяка рота на един от батальоните. Курсът е организиран според годишния план за подготовка и със заповед на командира на бригадата бригаден генерал Михаил Попов. Преминава при изключително голяма интензивност на обучението и висока мотивация на военнослужещите.
Каква е разликата с предишните курсове? Сега всяка една от ротите на този батальон извършват петдневен курс по алпийска подготовка и за първи път в него участват толкова много хора и инструктори. Изпитът е по взводно. Задачата изпълнява целия взвод с пълната си екипировка, а не само отделен военнослужещ.
За да вземат изпита, едно от условията за военнослужещите е да не нарушават мерките за безопасност. Алпинизмът като цяло е изключително опасен, преодоляват се високи скални препятствия и дейността е много рискова. Един ако не спазва мерките за безопасност, той става опасен и за другите. Затова и строго държим за безопасността, казва още капитан Иван Татарски.
Курсът протича при определен ред. Отначало всеки индивидуално се справя с дадените препятствия и след това същото прави взводът. Учебният материал се усвоява последователно.
През първия ден командосите се запознават с основните възли, използвани при алпинизма, и изготвянето на импровизирани седалки и носилки. През втория ден е катеренето на скали. През третия ден е спускането с алпийско въже от височини заедно с екипировката. Последователност при обучението има и при спускането. Първо воините го правят само по отвесни скали, без да изпадат в т.нар. камбана – обратен наклон, при който не могат да си опират краката, а след това усвояват и по-сложния начин. Преминават се и наклони, които изискват много повече техника. Четвъртият ден е посветен на действия при особени, екстремални случаи. Вместо с алпийски воините се спускат с импровизирани въжета. Това е екстремна ситуация. Нямат алпийско въже, а
импровизират с помощта на парашутни върви
и с наличния инвентар. Така те знаят, че когато се наложи, могат да се спуснат с парашутни или други върви.
Преди всяко занятие капитан Татарски проверява теглото на раниците и какво има в тях. За да започнат изпита, командосите трябва да са усвоили целия материал. А за да не бъде той рутинен, инструкторите избират нов масив, също с висока степен на трудност. Така всъщност всеки случай е особен. Той не прилича на останалите и от воините се изисква не само физическа и психическа издръжливост, тъй като действията се извършват при изтощение на силите и на голяма височина, но и импровизация.
За да стигнат до изпита, командосите са преминали всекидневни около 12-часови тренировки по скалните масиви в поречието на река Тъмрашка. Напрежението е високо и при инструкторите, които добре разбират своята голяма отговорност.
И изпитът започва. По взводно, така, както е предвидено. Така, както изискват мерките за безопасност и уменията и волята на командосите от 68-а бригада „Специални сили“.
Идеята е тези курсове да станат традиция и да се провеждат през зимата и лятото.
Цончо Драгански