Тя шофира уазка и е спец в работата с химическите уреди. Но има и хоби, с което се занимава извън портала на поделението. Рисува картини, икони и тъче художествен текстил.
Редник Ели Калдъшева е шофьор – химик в 38-и батальон за ядрена, химическа, биологическа защита и екология в Мусачево. Отскоро е в поделението, но има опит в армията, тъй като досега е служила в Горна баня.
Родена е в Самоков, завършила бакалавърска степен в Благоевград като педагог по изобразително изкуство, както и магистърска – по юридическа психология. Бих се радвала, ако мога да се развия по-нататък като психолог, споделя редник Калдъшева.
Особено значение за нея обаче има друг момент от биографията й. Средното си образование завършила в гимназията по художествени занаяти в Чипровци. Профилът й е тъкане. Единствена от училището е печелила награда от конкурс в Орешака.
Тръпката на творчеството я владее и до днес. Художествените занимания заемат основна част от свободното й време. „Моето семейство много ми помага. Много сме организирани. Имам голям син на 16 години, съпругът ми също е в армията. Така сме се стиковали, че нещата вървят“, казва с усмивка дамата в униформа. Колегите й в Мусачево също я подкрепят, интересни са им художествените й занимания, дори препоръчват сюжети, които тя да рисува.
Много харесвам и военната професия, и изкуството, признава Калдъшева. Когато съм свободна – рисувам и се забавлявам, допълва тя. А военната професия ми дава много, помага ми да съм постриктна и по-организирана, казва тя.
Творби на редник Калдъшева бяха представени по време на неотдавнашния празник на формированието. Портрети, акварелни пейзажи, модернистични картини, изрисувани маски бяха подредени в един кът от музея на поделението.
Едни от нещата са по-реалистични, други са повече декоративни, има и по-модернистични, казва авторката. Сред експонатите имаше също керемида, върху която е залепена малка картина, дорисувана от Калдъшева. На отрязък от дървесен ствол пък беше изографисана икона. Правя и модни скици, обичам модата, казва редникът.
Предпочита да рисува с акварелни бои, които, казва, че й дават повече творческа свобода. Изобразява пейзажи, къщи. С маслото можеш да рисуваш и ако нещо не ти харесва – пак да триеш, докато при акварела трябва да го направиш веднага, на един дъх, обяснява авторката.
И допълва, че обича веселите цветове. Винаги искам да създам настроение у хората, да ги накарам малко повече да се усмихват, обобщава смисъла на творчеството си редник Калдъшева.
Андрей Рангелов