Страните от Скандинавския полуостров, гледани отвън, имат натрапчиво общи неща за туриста. Обща история, общи легенди, но колкото повече се приближаваме до всяка една от тях, на фокус излизат детайлите. След Швеция, Страната на трите корони, (изобразени върху герба й) и Дания, чийто най-висок връх е 173 м, ни посреща и Норвегия с планински върхове от над 2500 м.
Страната на фиордите винаги е внушавала своята северна загадъчност на нас, южняците. До нея сме се докосвали чрез картините на Едвард Мунк, драмите на Хенрик Ибсен и музиката на Едвард Григ – норвежкият принос в световната култура. Страната, една трета от която е разположена отвъд Северния полярен кръг, има своите пет „най“ в Европа: най-големия ледник, най-дългият тунел – 24,5 км, най-дългото езеро – 63 км, най-северния град. Най-дълбокият фиорд, Зьогне, вдаден в сушата, е 220 км, е и най-дългият в света.
Екскурзоводът ни разказва, че ако изправим линията на норвежкия бряг с всички изсечени дълбоки заливи, фиорди, тя ще е по-дълга от меридиана, който свързва двата полюса на Земята. Иначе дължината на бреговата ивица е 21 930 км, като в това не са включени фиордите.
Островите на Норвегия са над 150 000
от които 2000 обитаеми. Това би си останало само статистика, ако не бяхме видели с очите си красотата на Зьонге в един летен ден под ласкавото августовско слънце. Нямахме късмет да дойдем по време на белите нощи, които властват през май и юни. Но радват очите и прелестта на северната природа, наситеното зелено на горите и бистро синьото на водата.

По тези земи в продължение на повече от 500 г. властват викингите. По време на морските си експедиции те завоюват много острови, бреговете на Ирландия и Шотландия, колонизират Исландия и основават селища в Гренландия. В началото на миналото хилядолетие страната образува съюз с Дания и Швеция.
Историята им е преплетена
точно като балканската.Някои историци смятат, че всъщност те са първите европейци, достигнали до Северна Америка.
Като в шарен калейдоскоп се трупат картините от пътуването и разплитат норвежката приказка. Само в Скандинавия могат да се видят, например, наколни дървени средновековни църкви с островръхи покриви. В Норвегия има запазени 25 такива. Тези сред пасторалния пейзаж на Борунд са строени още през 1190 г.
Но столицата Осло е събрала не само динамиката на съвременния живот, историята й наднича от всеки ъгъл. За жителите на града е голяма гордост, че тук се връчва Нобеловата награда за мир. Основател на Осло през 11-и век е Харалд Трети Суровият. Когато след няколко века градът изгаря, датският крал Кристиян „го премества”и му дава своето име –Кристияния, до 1 януари 1925 г., когато страната става независима. Не всеки знае, че преди това, до 1814 г. Норвегия и Дания са една държава.
Сред най-посещаваните места в Осло е музеят „Кон тики“, където се намира едноименният сал на Тур Хейердал. С него той прекосява Тихия океан през 1947 г. от Перу до Полинезия.

В огромния парк „Фрогнер“, в Градината на скулпторите, се намират група бронзови и каменни скулптури, дело на прочутия норвежец Густав Адолф Вигеланд от 40-те години на миналия век. Той предлага на общината да построи шадраван. Отговарят му, че стига да може да насити парка със свои произведения, може да разполага с цялата му територия. Централно място заема композицията „Кръговратът на живота“. Фигурите са олицетворение на семейството и всъщност „разказват“ различни страни от семейния живот – от раждането до края. Един парк, един творец – и резултатът вече повече от 70 г. е пред очите на публиката.
На централната улица на Осло с фонтаните в единия край на гористия хълм се извисява Кралският дворец, а в другия е парламентът. До двореца достигаш покрай десетки фонтани и по безброй стълби.
Много интересна, обаче, е сградата на кметството с огромното „слънце“ над входа. Именно там се връчват Нобеловите награди за мир. А от двете страни, на път към кметството, като живопис и мозайка пред очите ти преминава всекидневието на обикновения норвежец със сцени от неговия живот. Малко по-нататък пред Националния театър в столицата те посреща фигурата на Ибсен. От другата страна на булеварда е университетът.
Любопитно за любителите на ски-спорта, на почит тук е, че над Осло се намира
най-старата в света шанца за ски-скокове
Легенда е високият стандарт на жителите на скандинавските държави, но Норвегия има най-ниската безработица в Европа – 1,9%. Дали този стандарт се дължи на протестантската култура на хората, 94% от тях са протестанти, днес няма значение. Важното е, че традициите създават този динамичен, но и сигурен свят на Норвегия днес. Вероятно обяснението е и в това, че по време на Първата световна война Норвегия запазва неутралитет и е извън военните съюзи до 1940 г., когато е нападната от Германия. След края на войната страната влиза в НАТО, при условие нито една военна сила да не пребивава на територията й. А след референдум през 1994 г. норвежците отхвърлят присъединяването си към ЕС.
Цвета Апостолова
Фото Ваня Бояджиева