Кабинетът „Борисов 2” се събра на извънредно заседание, на което одобри актуализацията на бюджета за 2014 година. Финансовият министър Владислав Горанов посочи, че ситуацията е аварийна и документът ще бъде внесен в Народното събрание незабавно.
Той съобщи, че сред основните причини за нуждата от прекрояване на бюджета са неизпълнението на очакваните приходи, финансовата дупка в много ведомства и Здравната каса, а също и кризата в КТБ. Средствата, които трябва да бъдат осигурени допълнително са в размер на близо 4,5 милиарда лева. Очаква се дефицитът в страната да достигне 3,7 на сто от БВП.
Горанов конкретизира, че дефицитът е генериран от лошото управление на европейските фондове и от грешно планиране.
Той призна, че върху правителството има натиск да не надхвърля посочения от Европа дефицит от 3%, но това означава натрупване на огромни просрочия и прехвърляне на липсите в бюджета за следващата година.
По думите му България е заплашена от процедура по свръхдефицит.
„Ще обясним на нашите колеги в Брюксел от какво се е породил и ще предприемем необходимите стъпки максимално бързо националните публични финанси да бъдат вкарани в рамката на фиксираните 3 %”, поясни финансовият министър.
Проектоактуализацията предвижда най-много средства – 125,7 милиона лева да отидат в бюджета на МВР. Социалното министерство ще получи допълнително 50 милиона за социални плащания. За здравното ведомство пък са планирани още 24 милиона за най-неотложните плащания. За зимна поддръжка регионалното министерство ще разполага с 24,4 милиона допълнително, а Държавен фонд „Земеделие“ ще получи 70 милиона.
Най-малко пари са предвидени за министерството на външните работи – 3 милиона лева.
Горанов съобщи още, че в актуализацията има текстове, които си поставят задачата да разрешат казуса с КТБ. Предложени са и изменения в Закона за гарантиране на влоговете, които да премахнат правната несигурност относно това кои лица имат право да се ползват от гарантиране на влоговете и кои не.
С това изказване финансовият министър визира вложителите, ползвали се от преференциални лихвени условия, които смятат, че намаленият лихвен процент през лятото им дава основание към датата на отнемане на лиценза на банката да се числят към редовно обезпечените.
Предлаганата промяна в закона е по отношение на това кои лица имат право да получат влоговете си, тези ползвали се от преференциален лихвен процент да нямат право на гаранции от фонда.
„В случая с фалиралата КТБ предлагаме преценката за това кои вложители са ползвали преференциална лихва да се определя към датата на определяне квестори от страна на БНБ, а не към датата на отнемане на лиценза“, посочи още Владислав Горанов.