Засилването на военния капацитет на НАТО и „опитите за дестабилизиране на няколко региона“ са посочени като основни международни заплахи за Русия в новата редакция на военната доктрина на страната, одобрена от президента Владимир Путин. Отбелязани са и главни вътрешни опасности. Това са „опитите за дестабилизиране на ситуацията в Русия и действията на терористи“. Като цяло Москва определя военната си доктрина като отбранителна.
Документът набелязва общо 14 основни външни военни заплахи за Русия, включително подривната дейност на чуждестранни спецслужби и организации, нарастващата заплаха от екстремизма и тероризма в условията на недостатъчно ефективно международно сътрудничество в тази сфера, както и разпространяването на оръжия за масово поразяване, ракети и ракетни технологии.
В доктрината се въвежда понятието „неядрено сдържане“. Става дума за поддържане във висока степен на бойна готовност на конвенционалните въоръжени сили. Русия обаче си запазва правото да използва ядрения си арсенал в случай на нападение срещу нея или съюзниците й, ако това нападение представлява на „заплаха за самото съществуване на държавата“.
От официалния сайт на руския Съвет за сигурност научаваме и причините за измененията във военната доктрина на Москва – появата на нови заплахи за страната, които са се проявили в събитията в Украйна и около нея, както и събитията в Северна Африка, Сирия, Ирак и Афганистан.
В коментар за променената военна доктрина на Москва говорителката на НАТО Оана Лунджеску заяви, че Алиансът не представлява опасност за Русия. „Всички мерки, предприети от НАТО, за обезпечаване на сигурността на своите членове, са отбранителни, пропорционални и съобразени с международното право, каза Лунджеску и добави, че фактически именно действията на Русия, включително тези в Украйна, нарушават международното право и подкопават европейската сигурност. Въпреки това Северноатлантическият пакт ще продължи да се стреми към конструктивни отношения с Русия. Това е възможно, само ако Москва спазва международното право и принципи, включително правото на народите да избират свободно своето бъдеще, добави говорителката на НАТО.
Пламен Петров