Парламентарната правна комисия започна дебата по актуализираната стратегия за съдебна реформа, предложена от правителството.
В началото на обсъждането становищата си изразиха представителите на третата власт и вносителите на проекта. Той предвижда Висшият съдебен съвет да се раздели на две камери – за съдии и за прокурори и следователи. И Прокуратурата и Висшият съдебен съвет подкрепиха идеята. Въпросът е как да стане разделението – с или без промяна в Конституцията. При втория вариант реформата ще се забави, според прависти.
Опасенията на правните експерти са, че ако промяната не бъде отразена и в Конституцията, стабилитетът на решенията, вземани от двете бъдещи камери на Висшия съдебен съвет ще бъде застрашен.
Главният прокурор Сотир Цацаров също остана недоволен. Той се обяви срещу текстовете, които се отнасят до прокуратурата и възропта, защо в документа не са отразени предложенията на екипа му. По думите му частта от стратегията, която засяга дейността на прокурорите, трябва да бъде сериозно редактирана.
В становищата си и Прокуратурата и Висшият съдебен съвет се обявяват и срещу предложението да се възстанови практиката от преди 2007 г., когато ВСС не беше постоянно действащ орган. Според експерти сегашният вариант създава т.нар. „магистратска номенклатура”. Не беше одобрено и предложението към етичната комисия на съвета да има спец звено, което да следи магистратите за нарушения и уронване на престижа на съдебната власт.
Вицепремиерът Мелена Кунева обяви, че целта на стратегията е да не разделя, а да събира подкрепа.
Тя обобщи, че приемането на обща стратегия за реформа на съдебната власт има огромно външнополитическо значение – тя ще бъде положителен сигнал за инвеститорите.
„Макар и де се опитвам да разделя приемането на България в шенгенското пространство от оценката за състоянието на съдебната ни система, одобрението на евентуални реформи, ще донесе и политически ползи за държавата”, добави Кунева.
Правосъдният министър Христо Иванов заяви, че в парламента трябва да се разискват начините за преодоляването на зависимостта на съдебната власт от политическата. Новият модел на магистратурата трябва да помогне за излизането от затворените кръгове, в които обществото ни се върти толкова години.
Христо Иванов изтъкна, че стратегията трябва да отговори и на критиките на Европейската комисия.