Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

МВР се реформира по примера на МО

[post-views]

Край на секретарките в МВР, ползващи правата на първа категория труд! Така образно може да се разчете намерението на вътрешния министър Веселин Вучков за промени в законодателството, според което в МВР първа категория труд ще продължат да ползват само хората, реално работещи в борбата срещу престъпността, в охраната на обществения ред и на границата, в гасенето на пожари и защитата от бедствия.

Оказа се, че след много реформи във вътрешното ведомство през последния четвърт век нещата са вървели главно към разширяване на привилегиите. До 1991 г., когато беше приет първият закон за МВР, обхващащ цялата дейност и функции на министерството, съществуваше разделение на категориите труд дори за хората под пагон. Всички офицери и сержанти в структурите на Държавна сигурност бяха първа категория, от която се ползваха също граничарите и възстановените през 1985 г. Вътрешни войски.

Тяхната служба преминаваше

по тогавашния Закон за всеобщата военна служба и правата им бяха приравнени на офицерите и сержантите от армията. Според тогавашните закони за милицията и за пожарната охрана, служещите в тези структури бяха втора категория. И, естествено, се пораждаше недоволството, че дори тиловаците в МВР бяха първа категория, а милиционерите, които гонеха бандити по улиците или разплитаха криминални дела, бяха втора категория. Друг е въпросът, защо тогава работещите в разни строителни управления, почивни станции и автобази носеха червени карти, на които пишеше „Държавна сигурност“, получаваха по-високи заплати от колегите си в милицията и се пенсионираха с 20 години стаж, докато милиционерите и пожарникарите чакаха и възраст. Привилегировани бяха и кадровици, финансисти, юрисконсулти, та дори всякакви спортисти под пагон в МВР. А секретарките на шефовете неизбежно бяха със сержантски звания. Христо Данов, автор на

първия закон

за МВР, изравни категориите труд за офицерите и сержантите от всички служби. Само на отделни места, в обслужващите сфери, останаха хора по Кодекса на труда, които тогава се наричаха волнонаемни. И докато в МО, в процеса на реформите беше направено ясно разграничение между служещите в армията и хората от гражданската администрация, при „братовчедите“ нещата някак тихичко се адаптираха към новите времена с все повече привилегии за всички, независимо дали са оперативни работници на терен или кротко „канцеларстват“. След девоенизирането на вътрешното ведомство всички станаха държавни служители, които обаче, според Закона за МВР, ползват правата на първа категория. Което поглъща сериозен финансов ресурс. Първо – за по-високи заплати. Второ – за изплащане на обезщетенията при ранно пенсиониране. Така се оказа, според последните разчети на министър Вучков, че броят на реално работещите служители в МВР е намалял с близо 10 000 души през последните пет години, а за същото време

годишните разходи

на ведомството са се увеличили с над 220 млн. лева.
mvr_akciqСлужителите в МВР през 2010 г. са били 56 441 души. През следващите две години те намаляват с около 3000 души, а най-голямата вълна от напускащи е през 2013 и 2014 г., когато заетите места във ведомството спадат с над 8700. Така към 31 декември м.г. в МВР има 47 134 служители, от които 28 781 с полицейски функции, 6750 пожарникари и… над 11 500 чиновници. От тях 6668 работят в типичната администрация, а останалите 4935 в звена като спешния телефон 112, дирекция „Български документи за самоличност“, специалната куриерска служба. Въпреки видимото намаляване на работещите в системата разходите му непрекъснато растат. Докато през 2010 г. МВР е похарчило над 1.03 млрд. лева, сметката през следващите години постепенно расте до над 1.2 млрд. лева през м.г. Според

бюджета за тази година

забележимо по-висок от военния, МВР получава 1 031 760 000 лв. От тях близо 936 млн. лева са за заплати и осигуровки. Разчетите за 2014-а показват, че най-много растат разходите именно за заплати. Тогава на два пъти са увеличени трудовите възнаграждения, приети с новия закон за МВР при кабинета „Орешарски“. Това е причината през ноември м.г. във вътрешното министерство дефицитът да е около 213 млн. лв. Повишаването на заплатите с 10 % е направено без предварителни разчети за това в бюджета за миналата година. В МВР липсва вътрешно диференциране на държавната служба. Всички държавни служители, към момента около 41 000 души, независимо от тежестта на службата, която изпълняват, са първа категория труд, сочи анализът на вътрешния министър. Основната идея сега е, чрез законови промени да се постигне вътрешно степенуване на държавната служба в МВР.

Първа категория

труд да остане само за служителите, които работят в най-тежки условия. Според плановете на екипа „Вучков“ законодателните промени могат да влязат в сила от 1 април. За да не се почувстват ощетени само неговите служители, вътрешният министър настоява подобно диференциране на служителите да се извърши и в останалите служби в сектор „Сигурност“ – ДАНС, ДАТО, както и в Главна дирекция „Охрана“ към правосъдното министерство, която пази затворите и следствените арести. Остава отворена и вратичката за сега заемащите длъжности по първа категория в МВР. Те ще продължат да се ползват от правата по нея, независимо от длъжността, до пенсионирането си. Промените ще важат само за новоназначените служители.

А дано…

С желанието си да раздели привилегиите на служещите във ведомството според тежестта на работата им, вътрешният министър заяви намерението си за малка революция.
Защото наистина е нереално антимафиотите от ГДБОП, които се завръщат в МВР и които участват в рискови операции, да са „приравнени“ към хора, които, според ироничната терминология са „героични папконосци“. Както и граничарите на браздата да имат еднакви придобивки с хора, работещи в канцеларии. Или „баретите“, за които се видя и в Лясковец, че буквално рискуват живота си, да имат същите права като секретарките.
А дано добрите намерения на министър Вучков станат реалност, казва нашият препатил и поради това, станал недоверчив народ. Първата спънка ще са законодателните промени. Никой депутат не обича да го вземат за лош. Затова и трудно гласува за болезнени реформи, колкото и справедливи да са те. Особено ако е в опозиция. Какъв по-добър шанс да се представиш като защитник на „онеправданите“, като се „запънеш“ срещу промените? Дори законите да бъдат променени и реформите в МВР най-после да стартират, има едно, уж малко, условие. Както често се случва – в преходните и заключителните разпоредби. Диференцирането на категориите държавна служба в МВР трябва да стартира от 1 април, но да важи… само за новоназначените. Значи, всички сегашни чиновници, ползващи правата на първа категория, ще продължат да служат по старите правила. За пенсия им трябват 27 години стаж. Това са близо три десетилетия. Наистина, някои могат да си тръгнат и по-рано, защото вече имат „навъртяна“ пълна или половин служба. Но пък никой не може да ги пенсионира принудително, докато не навършат пределната възраст от 60 години. А какво ще стане, например, с една секретарка, назначена сега на 15 март? „Закачва“ се за първата категория – и така 35 години до пенсия! Така че хубавата реформа стартира в рисковите условия на много „запушени канали“. От една страна – младите хора по-трудно ще се решат да кандидатстват за чиновнически длъжности без досегашните „благини“. От друга – „старите пушки“ ще стискат местата си докрай. С надеждата, че докато им дойде времето, още много министри ще се сменят. И кой знае още какви реформи ще се извършат. Може и с обратен на днешните знак.

Добромир Пелов

колаж Красимир Тодоров

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани