Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Завръщането на „джедаите“

[post-views]

Добромир Пелов

ГДБОП се завърна в МВР. Така определиха последните изменения в Закона за вътрешното министерство, приети от парламента. Само по себе си, това едва ли е новина, защото още когато преди година и половина „на пожар” главната дирекция беше извадена от „Шести септември” 29 и пратена в ДАНС, тогавашната опозиция, която днес отново е по върховете на държавата, се зарече, че ще върне антимафиотите, прочули се с много свои акции като „джедаите”, в родното им гнездо. 

Аргументи през 2013 г. почти нямаше. С отчаяна решителност ударно бяха приети промени в законите за ДАНС и за МВР, които определиха две основни постановки. Първо – че шефът на ДАНС се избира от парламента, а главният секретар на МВР се назначава от министър-председателя, като се игнорираха указите на президента. И второ – че ГДБОП, приемана за любима на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, се изважда от МВР и се структурира в контраразузнавателната агенция. Като се слушаха гласовете в залата тогава, се наслагваше усещането, че „пожарно“ приеманите промени едва ли не са насочени лично срещу бившия вътрешен министър и приближения до него шеф на ГДБОП Станимир Флоров. Пак със същото „звучене“ тогавашната Специализирана дирекция „Оперативно-технически операции“ (СДОТО) беше извадена от МВР и структурирана като самостоятелна държавна агенция към Министерския съвет. По същото време тръгна дело срещу Цветанов за незаконно подслушване, което наскоро завърши безславно. Кой знае защо, обаче, „слушалките“ в ДАНС бяха запазени, а начело на ДАТО застана човек не от МВР, а от контраразузнавателната агенция. Още тогава се надигнаха гласове, че ГДБОП е 

с чисто полицейски функции

и едва ли може да се впише в агенция с основна дейност контраразузнаване. Но промените бяха извършени, като, след несполучливия избор на Пеевски, антимафиотите бяха подчинени на следващия избран от парламента шеф на ДАНС Владимир Писанчев. Тяхното ново битие се отрази положително на публичния образ на агенцията, защото тя започна да отчита като дейност и успехи главно извършеното от антимафиотите. Логично е контраразузнавателна служба да не шуми около себе си, но с подчиняването на ГДБОП на ДАНС и превръщането й в странно звучащата абревиатура ПОП (противодействие на организираната престъпност) от „Черни връх“ 127 започнаха да произвеждат почти всекидневни новини за пресечен трафик на наркотици и на хора, за заловени контрабандисти на културно-исторически ценности – все дейности на довчерашните антимафиоти, на които беше натрапено да станат агенти. Така шефът на ДАНС Владимир Писанчев стана основна фигура в съвместни мероприятия с музеи и галерии, където получаваше похвали и отличия за спасени и върнати от чужбина културни ценности. А в същото време е вървяла 

разработката „Червеи“

реализирана по поръчка на тогавашния вътрешен министър Цветлин Йовчев в ДАНС, където са се провеждали оказалите се незаконни СРС. 
Антимафиотите са най-младата служба във вътрешното министерство. След година те ще навършат едва четвърт век. Бяха създадени през 1991 г. със закона за МВР, чийто автор беше тогавашният вътрешен министър Христо Данов. Идвайки на „Шести септември“ 29, юристът установи, че колкото и парадоксално да е, от всички заварени от него служби в МВР, само милицията и пожарната имат свои закони. До тогава разформированата Държавна сигурност, както и гранични и вътрешни войски, са служили по Закона за всеобщата военна служба. Така се роди първият закон, който постави на нормативна основа новото МВР. В него беше записана и Централната служба за борба с организираната престъпност (ЦСБОП). В далечната 1991 г. се чуха много критични гласове срещу Данов – защо вменява на хубавата ни държава такива черни пороци като

организирана престъпност

Само след няколко години се оказа, че Дедето, както ласкаво наричаха в МВР министъра, е бил абсолютно прав.  
През 1997 г. с приемането на нов закон по времето на министър Богомил Бонев, службата получи статут на национална и така се изравни с контраразузнаването, което тогава още беше в МВР, както и с другите национални служби. А и беше някак парадоксално пожарникарите да са национална служба, а антимафиотите на по-ниско равнище. Правени бяха опити пак да бъде снижен статутът им, както и тяхното значение, като по едно време, при министрите Румен Петков и Михаил Миков ГДБОП беше „потисната“ под похлупака на криминалната полиция. По времето на Цветанов отново беше възстановено равностойното й място в системата на МВР.        
През своите възходи и не чак дотам успешни години, антимафиотите бяха, малко или повече, бариера срещу различните форми на организираната престъпност, започнала като момчета с анцузи и бухалки и еволюирала до „бели якички“. За разлика от други служби, те не оставиха спомен за скандали, свързани с незаконни подслушвания или разработки. Главно на тях се разчиташе за резултати при поредния доклад на ЕК. Сега от ДАНС във възстановената главна дирекция в МВР са преназначени 543-ма антимафиоти. Според министъра на вътрешните работи Веселин Вучков, завърналите се в родното гнездо антимафиоти няма да надвишават 600. За техен директор е назначен досегашният шеф на „Криминална полиция“ Ивайло Спиридонов. Осигурено е и финансирането, като бюджетните средства за тази година ще бъдат прехвърлени от ДАНС в МВР целево за ГДБОП. 

Тука има, тука нема

Историята със съдбата на антимафиотите, развила се за по-малко от две години, някак тъжно напомня позабравената вече игра „Тука има, тука нема“. 
Има ГДБОП в МВР, няма ГДБОП в МВР. И защо беше цялото упражнение? Което, освен стреса за конкретните хора и за самата работа, струваше и едни пари на данъкоплатеца. Ако преди година и половина някой беше излязъл със сериозни аргументи, ако беше убедил не само народните представители, но и цялата общественост, че прехвърлянето на една служба от МВР в ДАНС ще донесе ползи, ако беше посочил светли примери от други страни – добре. Но тогава всичко стана някак „напук“. Едни хора имаха крехко мнозинство, често крепящо се на „златен пръст“, но пък бяха решили, че ще действат на принципа на вендетата. Като стигнаха върха си, избирайки Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Е, след това отстъпиха пред обществения натиск, но прехвърлянето на ГДБОП в ДАНС стана факт. И какъв беше резултатът от „ашладисването“ на една полицейска структура в контраразузнавателна? Оказаха се като водата и олиото и до последните законови промени, които върнаха антимафиотите в МВР, единственото постигнато беше, че с техните резултати се хвалеше ДАНС. Но че бяха прекъснати естествените връзки между службата за борба с организираната престъпност и криминалната полиция, че беше нарушено равновесието в МВР – това убягна от напористото внимание на миналия парламент. Дано се поучим от грешките, което не е много характерно за нашенеца. И ако някому хрумне да прави промени занапред в сектор „Сигурност“, нека се ръководи от старата мъдрост за броя на меренето и на рязането. Иначе пак ще си играем на „Тука има, тука нема“. Все за сметка на данъкоплатеца.

На върха

От създаването си през 1991 г. ГДБОП смени доста началници. Първите от тях дори не мечтаеха за генералски пагони. Така Тихомир Стойчев започна и завърши като майор кариерата си като шеф на антимафиотите. Заменилият го за кратко през 1992 г. Кирил Радев също беше майор, но при втория си мандат, започнал през 1997 г., вече достигна генералските висини. Повечето шефове са все хора от полицейските структури. Но имаше и стресови ситуации като тази, когато за шеф на НСБОП беше назначен Румен Миланов, чиято основна служба в МВР беше преминала в КАТ. Той въобще се оказа „универсален войник“, защото преди антимафиотите беше начело на жандармерията, а след тях се пенсионира като шеф на НСО.      
Сега на върха в ГДБОП застава полицай от кариерата. Ивайло Спиридонов е роден на 15 ноември 1967 г. в София. Завършил е ВТУ „Тодор Каблешков“. Започва работа в МВР през 1993 г. в сектор „Криминална полиция“ в Девето РУП-СДВР. В професионалната си кариера е преминал през длъжностите: разузнавач в сектор „Криминална полиция“ в Девето РУП-СДВР; инспектор в сектор „Престъпления срещу личността“ – СДВР; началник- сектор „Престъпления срещу личността“ – СДВР; началник-отдел „Противодействие на криминалната престъпност“ – СДВР; заместник-директор на СДВР.
На 6 юни 2013 г. е временно назначен на длъжност директор на СДВР. От 25 юли 2014 г. заема поста заместник-директор на Главна дирекция „Криминална полиция“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани