Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Шахматният мач на 20-и век

[post-views]
[post-views]

Цончо Драгански

spaski_larsen
Сблъсъкът на първа дъска: Спаски (вляво) срещу Ларсен
Има събития, които никога вече няма да се повторят. Едно от тях се случи през март и април 1970 г. в Белград – столицата на Югославия по онова време. В т.нар. Мач на века сборният гросмайсторски тим на тогавашния СССР се срещна с отбор на шахматисти от останалия свят. 
Имаше много спорове не само кои от майсторите на 64-те квадрата да попаднат в съставите, но и кой на коя дъска да играе. Със задачата да подбере най-добрите представители на шахматната игра в света, се беше нагърбил избраният за капитан на отбора, холандецът Макс Еве (бивш световен шампион). Той бе категоричен, че неговото предпочитание е основано на факти, а не на чувства, и на първа дъска трябва да бъде американецът Роберт Фишер, а на втора – Бент Ларсен.  Датчанинът привидно се беше    съгласил с този избор, но в последния момент на пресконференцията в Белград  ултимативно поиска първата дъска. Но Фишер, известен със своите многобройни претенции, неочаквано заяви: „Зная, че играя по-добре от Ларсен, но в последната половин година, докато отсъствах от шахматните турнири, той постигна големи успехи и има моралното право да бъде на първа дъска.“ (Година по-късно след този мач Фишер разгроми Ларсен с 6:0 по пътя си към световната тила). 
Останалите шахматисти на световния отбор бяха Лайош Портиш (Унгария), Властимил Хорт (Чехословакия), Светозар Глигорич (Югославия), Самуел Решевски (САЩ), Волфганг Улман  (ГДР), Милан Матулович (Югославия), Мигел Найдорф (Аржентина), Борислав Ивков (Югославия), Фридрих Олафсон (Исландия) и Клаус Дарга (ФРГ).
В сборния тим на СССР първата дъска безспорно беше за действащия световен шампион Борис Спаски. Останалите бяха Тигран Петросян (бивш световен шампион), Виктор Корчной, Лев Полугаевски, Ефим Гелер, Василий Смислов (бивш световен шампион), Марк Тайманов, Михаил Ботвиник (бивш световен шампион), Михаил Тал (бивш световен шампион), Паул Керес, Леонид Щайн и Давид Бронщайн. По двама шахматисти от отборите бяха резервни състезатели.  На 10 дъски съперниците се срещнаха по четири пъти – всеки трябваше да играе два пъти с белите и два пъти с черните фигури, но можеше да бъде заместен и от резервните шахматисти.

Резултатите:
Първа дъска: Б. Спаски – Б. Ларсен 1,5:1,5*
Втора дъска: Т. Петросян – Р. Фишер 1:3
Трета дъска: В. Корчной – Л. Портиш 1,5:2,5
Четвърта дъска: Л. Полугаевски – В. Хорт 1,5:2,5 
  Пета дъска: Е. Гелер – С. Глигорич   2,5:1,5
Шеста дъска: В. Смислов – С. Решевски 1,5:1,5*
Седма дъска: М. Тайманов – В.Улман 2,5:1,5
Осма дъска: М. Ботвиник – М. Матулович 2,5:1,5
Девета дъска: М. Тал – М. Найдорф 2:2
Десета дъска: П. Керес – Б. Ивков 3:1
Срещи на резервите:
Първа дъска: Л. Щайн – Б. Ларсен 0:1
Шеста дъска: В. Смислов – Ф.Олафсон 1:0
Краен резултат: СССР – сборен отбор на света 20,5:19,5.
Ето и някои мнения, споделени след мача:
Борис Спаски: Отличителна черта на Фишер е бързината, с която той разбира същността на позицията. Аз винаги съм изпитвал симпатии към него.
Бент Ларсен: Слушах изявленията на Фишер в американския печат, че той е най-силният шахматист на света. Не съм съгласен. Най-добрият шахматист в света  сега е… Ларсен.
Лайош Портиш: Мачът е с огромно значение за развитието на шахмата. Не е важен толкова резултатът, колкото да участваш в такъв исторически мач.
Роберт Фишер: Надявам се скоро да стана световен шампион, тъй като в мача отново се уверих, че играя най-силно от всички.
Михаил Тал: Шахматът отразява същността на човека, неговата особеност. За да постигнеш успехи в шахмата, е необходимо много да го обичаш и да имаш талант. Великите шахматисти се раждат, добрите се създават.   

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани