Цончо Драгански
През годините 110-и полк се утвърди като формирование Сухопътните войски, способно да изпълнява всички логистични дейности. В него служат специалисти в различните направления, които непрекъснато развиват уменията си и се утвърждават като знаещи и можещи специалисти. Всекидневна е дейността по възстановяване на въоръжение, ремонтиране на бойна и транспортна техника и изпълнение на транспортни задачи. Наред с това военнослужещите повишават общовойсковата и специалната си подготовка и имат готовност за логистично осигуряване и евакуация на пострадали при стихийни бедствия в мирно време.
Денят на логистичните органи в Българската армия – 1 март, бе добър повод командирът на 110-и логистичен полк полковник Радослав Янев да припомни
извършеното през 2014 г.
Два от батальоните са се подготвяли за изпълнение на задачи по мисия „Подкрепа на международния мир и сигурност“. С логистични модули те са осигурили в комунално-битово отношение ученията „Мирен страж 2014“ за сертифициране на батальонна бойна група на 61-ва Стрямска механизирана бригада и учението „Ответен удар 2014 за сертифициране на батальонна бойна група на 2-ра Тунджанска механизирана бригада. Доокомплектован с личен състав и материални ресурси е Националният поддържащ елемент за участие в Междинния резерв на операцията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина „Алтеа“. Формированието бе сертифицирано в пълно съответствие с изискванията на стандартите на Съюзното командване на силите и носи дежурство от 1 март тази година.
За периода от януари до август 2014 г. модули от полка извършиха логистично осигуряване на операция ,,Съвместни усилия“ при изграждането на инженерни съоръжения по държавната граница от с Лесово до с. Крайново. Логистичен модул от полка участва и при приготвянето на храна за бежанския лагер в с. Пъстрогор по изпълнението на мисията „Принос към националната сигурност в мирно време“, припомни още полковник Янев. Приключила е и подготовката на логистичния модул за подпомагане на гранична полиция по охраната на държавната граница и се очаква активирането му.
Какво предстои
през тази година? Много активно ще работим за сглобяването на щабовете, като ще се проведат една разделна щабна тренировка и две единни щабни тренировки. Подготовката на формированията ще се провежда всекидневно с акцент за повишаване на уменията по специалната подготовка. Личният състав ще се ангажира с практическа дейност, извършвана в ремонтните цехове, работилниците, хранителните блокове, банно-пералните комбинати, както и с полеви средства на местността.
За повишаване на сглобеността на формированията ще проведем пет тактико-специални занятия с материална част с военнослужещите от ротите на полка. През октомври и ноември предстоят осем ротни тактико-специални учения. През август военнослужещи от батальона за ремонт на въоръжение ще извършат специално техническо осигуряване на подготвителни и отчетни бойни стрелби и пускове по въздушни цели от подразделения на Сухопътните войски на зенитен полигон „Шабла“. Основната дейност на ремонтните формирования и през 2015 г. ще бъде осигуряването на качествено обслужване и ремонт на военна техника и въоръжение, съгласно годишните графици от Командването на Сухопътните войски и месечните производствени планове на полка.
Командирът на 110-и логистичен полк полковник Радослав Янев заключи, че военнослужещите владеят до съвършенство наученото в кабинетите, ремонтните работилници и полигоните. Потвърждение на това са отличните оценки от старшите изпитни комисии и благодарствените адреси от командирите на формирования за доброто логистично осигуряване по време на полеви тактически учения и стрелби.
По повод Деня на логистичните органи в Българската армия – 1 март, военнослужещи от полка получиха награди със заповеди на министъра на отбраната, началника на отбраната и командира на Сухопътните войски. Те бяха връчени от полковник Николай Антонов – началник на сектор в отдел „Логистика“ на Командването на Сухопътните войски. Полковник Радослав Янев също награди военнослужещи и победители в спортните състезания.
През 2014 г. ремонтните роти от полка изпълниха 528 броя нареждане форма ПД 241 за ремонт и техническо обслужване :
* Бронетанкова техника – 61 единици
* Автомобилна техника – 303 единици
* Инженерна техника и имущества – 32 единици
* Различни модификации на 7,62 мм АК – 370 бр.
* 7,62 мм картечница „Калашников“ ПК/ ПКН – 85 бр.
* ОП „Макаров“ – 30 бр.
* 9х19 мм ОП Sugsauer – 47 бр.
* Гаубица Д 20 – 4 бр.;
* 120 мм. Б1-10 „Тунджа“ – 3 бр.
* Бинокъл за нощно виждане „Диана 6 Х“– 29 бр.
* Термовизионен мерник – 11 бр.
* Бусола ПАБ 2 – 42 бр.
* Изделие 9 Ф 620 – 8 бр.
* Транспортните формирования от полка изпълниха 285 транспортни задачи, като за тях бяха изминати общо 136 777 километра и отработени 73 моточаса.
Генерал-майор от запаса Кольо Бъчваров – първи командир на Командването за материално-техническо осигуряване, предшественик на бригада „Логистика“ :
Когато логистиката функционира, тя се чувства от войската. Коефициентът на полезно действие на логистиката е произведение от процента на окомплектоване с финансови средства, процента окомплектоване с материални средства и процента на окомплектоване с личен състав. Ако всичко това е под рамките на 60-70 процента, КПД-то на логистиката пада. Затова, до този момент, всички реформи в Българската армия са започвали с логистиката и са завършвали с логистиката. Военнослужещите от логистиката трябва да знаят, че никога армията не е работила в условия на бюджетен комфорт. Винаги е работила в условията на недостиг на финансови средства. А работата при недостиг на финансови средства показва кой е майстор. Значи, те са майстори в своята професия и мисля, че ще се справят в тези условия с всички поставени задачи.
фото автора