Русия обяви, че окончателно прекратява участието си по Договора за обикновените въоръжени сили в Европа. Документът подписан в началото на 90-те години на миналия век ограничава използването на тежка военна техника, като танкове, самолети и оръжия на Стария континент.
Русия повече няма да участва на консултативните срещи по договора, се посочва в официалното съобщение на външното министерство. Генералният секретар НАТО Йесн Столтемберг определи руското решениe като разочароващо.
Решението на Русия да се изтегли от договора дойде ден, след като в Латвия пристигнаха първите танкове и оръжейна техника от САЩ. До дни в балтийската страна ще пристигнат и американски военни контингети.
Струпването на техника и войски са част от плановете на НАТО да гарантира сигурността на трите бивши съветски републики Латвия, Естония и Литва на фона на руската агресия в Източна Украйна и анексирането на Кримския полуостров.