Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Боряна Радева

Помните ли странните крилати бикове с човешки глави и фризирани, ситно къдрави прически? Те се наричат „ламасу“ и още от средното училище знаем, че са типични за асирийската култура. Скоро обаче те могат да останат само в учебниците и в луксозните издания. Ценните артефакти от територията на Ирак изчезват по-бързо от топящия се сняг, защото едни религиозни момчета са решили, че им пречат. 
След като отне и застраши живота на хиляди – пленници от Европа и САЩ, асирийци християни, кюрди, араби, групировката „Ислямска държава“ посегна и на паметта на човечеството. Вероятно за да прикрият незаконна търговия с древни артефакти, джихадистите системно разрушават градове на хиляди години. Официалното им обяснение е, че религията им не търпи идолопоклонничество. Ето защо „под ножа“ паднаха столици на някогашна Асирия и Партия. Времето пощади древните останки, но няма кой да ги опази от яростта на новите варвари – онези, които в името на някакъв нов религиозен ред търсят разрушението. 

Началото на трагедията

До 26 февруари в завладените от тях територии ислямистите унищожиха много библиотеки. Огънят погълна безценни стари ръкописи, които не са били дигитализирани никога и е ясно, че вече няма да можем да ги видим. В Мосул екстремистите взривиха триетажната сграда на книгохранилището Ганем ат Таан, което е едно от най-старите в Ирак. В двора на библиотеката бойците запалили огън, в който хвърлили редки и ценни книги и ръкописи.
В този злополучен четвъртък (26 февруари) медиите разпространиха видео на групировката „Ислямска държава“, в което светът видя как джихадисти разбиват антични статуи в музея в иракския град Мосул. От кадрите стана видно, че въоръжени с чукове и бормашини джихадисти разбиха на парчета артефактите, някои от които са датирани в IX-VII в. преди Христа. Петминутното видео показа и мъж, облечен в черно, който на съседна археологическа площадка разбива статуята на асирийско божество, оформено като крилат бик. 
Мосул е в ръцете на групировката от юни миналата година. 

Столицата на Асирия

На 6 март беше съобщено, че въоръжени с булдозери джихадисти разрушават друг ценен археологически обект – древния асирийски град Нимруд. Информацията дойде от иракското министерство на туризма и историческите ценности и беше разпространена от АФП и АП. 
Градът е разположен на брега на река Тигър на около 30 км югоизточно от Мосул. Основан е през XIII в. пр.н.е. от Салманасар I и 400 години по-късно, по време на царуването на Ашур-нацир-апала II, се превръща в столица на Асирия. Днес е един от най-известните археологически обекти в Ирак и важен източник на познания за месопотамската цивилизация. Обявен за част от световното наследство на ЮНЕСКО, градът се е казвал Кахлу, а по-късно е получил сегашното си арабско име.
Нимруд е описан от британския пътешественик Клодиъс Рич през 1820 г. През следващите десетилетия градът систематично е разграбван от западни изследователи и държавници. По време на предвожданата от САЩ война в Ирак през 2003 г. на античния град са нанесени щети и пак е разграбен. Повечето ценни предмети от Нимруд отдавна са изложени в музеи в Мосул, Багдад, Париж и Лондон, но на терен са останали барелефи и огромни статуи на „ламасу“ – крилатите бикове с човешки лица.
През 1988 г. под руините е намерено „Нимрудското съкровище“ – колекция от 613 златни бижута и скъпоценни камъни. Според някои археолози това е най-важната находка след откриването на гроба на Тутанкамон в Египет през 1923 г.
Съкровището, датиращо от апогея на асирийската империя преди близо 2800 години, за кратко е изложено в националния музей в Багдад, след което изчезва от общественото полезрение. Намерено е през 2003 г., малко след свалянето от власт на Саддам Хюсеин, в сграда на иракската централна банка, повредено от военните действия.
ЮНЕСКО заклейми като военно престъпление унищожаването на древния асирийски град. „Не можем да останем безмълвни. Умишленото унищожаване на културното наследство е военно престъпление и аз призовавам всички политически и религиозни лидери в района да се възпротивят срещу това ново варварство“, гласи комюнике на генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова. 

Градът на Партите

Ден по-късно – в събота 7 март, беше разрушен и 2000-годишният град Хатра. Той и Нимруд са в списъка на ЮНЕСКО със световното културно наследство. Древният град също е бил атакуван с булдозери. Хатра е основан преди повече от 2000 години в дните на Партската империя и като укрепен град е устоявал на атаки от римската армия.
Според данни на иракската държава е постъпила информация, че Хатра е срината почти до основи, въпреки че за това няма потвърждение. АП съобщи, че местни жители от околностите са чули два мощни взрива. Саид Мамузини от Демократическата партия на Кюрдистан коментира пред Би Би Си, че бойците са използвали експлозиви за сградите, както и булдозери. 
Древният град е разположен на 80 км южно от Мосул в северната част на Ирак, провинция Ниневия. В историческите хроники Хатра е известен още от III век пр.н.е. Запазени са исторически паметници на елинистическата и римската епоха. Хатра бе включен в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство през 1987 г. 

Друго асирийско наследство изчезна

На 8 март иракското правителство обяви, че разследва информации дали наистина древния археологически обект Хорсабад в Северен Ирак е бил атакуван от бойци на „Ислямска държава“, съобщи АП. Министърът на туризма и историческите ценности – Адел Ширшаб, заяви за агенцията, че има опасения, че ислямистите са отнесли древни артефакти и са повредили обекта, разположен само на 15 км североизточно от Мосул. 
Саиид Мамузини, кюрдски представител от Мосул, позовавайки се на свидетели, съобщи, че бойците вече са започнали разрушаването на Хорсабад в неделя. 
Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун нарече разрушенията „военно престъпление“, а неговият говорител каза в изявление, че Бан е „шокиран от продължаващото унищожение на културното наследство в Ирак“. 
Хорсабад е новата столица на асирийския владетел Саргон Втори, създаден малко след възкачването му на престола през 721 г. пр. Хр. Изоставен е след смъртта му през 705 г. пр. Хр. Градът се намира на 15 километра североизточно от контролирания от „Ислямска държава“ Мосул. Хорсабад е известен с издълбаните си каменни барелефи. Макар обитаван за кратко, градът хвърля светлина върху асирийското изкуство и архитектура.  Според местни жители „Ислямска държава“ е откраднала повечето антични предмети и е взривила други.

Дали да останат?

Много от най-ценните артефакти, принадлежащи на древното близкоизточно наследство, се намират в музеи в Багдад, Париж, Лондон и Чикаго. Държавите в Близкия Изток често повдигат въпроса за връщането на културните ценности в родината им. Случилото се повдига въпроса до колко, макар и справедливо, това е уместно. Вярно, става въпрос за наследството на местните хора. Но то принадлежи и на света. А тамошните правителства системно доказват, че макар да искат да се възползват от старините, не са в състояние да ги опазят. Тогава, не е ли по-добре, както в колониалната ера, важните паметници да напуснат родината си. Това се отнася за Ирак и за Сирия, но също и за Египет, където ислямисти вече заплашиха Сфинкса и пирамидите. Известната вавилонска Врата на Ищар се намира в музея Пергамон в Берлин. И макар официален Багдад често да предявява искания за нейното връщане, тя в момента не е застрашена от разрушаване. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани