Андрей Рангелов
Мощен лазер, който ще може да поразява балистични ракети на противника, създаде американската компания за отбранителна и космическа техника „Локхийд Мартин“. Оръжието, използващо насочен лъч с огромна енергия, беше успешно тествано, съобщиха производителите.
Новата система, наречена на древногръцката богиня на войната Атина, дава несъмнени преимущества на САЩ в технологичната отбранителна надпревара с конкурентите им. Лазерното оръжие се смята за отлично противодействие срещу балистични ракети и свръхзвукови самолети.
Системата показа революционно новите си качества по време на неотдавнашните тестове. За броени секунди „изстреляният“ лазерен лъч проби капака и двигателя на камион на разстояние повече от една миля, похвалиха се от компанията производител.
„Атина“ се основава на комбинираното действие на компонентите на лазерното лъчение. Чрез фокусирането на няколко лазерни модула в общ енергиен поток се създава общ супермощен 30-киловатов лазерен лъч. Движейки се със скоростта на светлината, свръхконцентрираната енергия поразява съответната мишена и я изважда от строя, като разтопява мястото на „попадението“. Според производителите, получената при експериментите мощност е най-голямата, документирана някога за подобен тип лазер.
От „Локхийд Мартин“ изтъкват, че тестовите изпитания са стъпка към осигуряването на леки и здрави лазерни оръжейни системи за военни самолети, хеликоптери, кораби и товарни автомобили.
„Атина“ не е първата подобна разработка за „Локхийд Мартин“. През май 2014 г. беше демонстрирано лазерното оръжие ADAM, с което беше показано унищожаване на безпилотен летателен апарат, ракети и малка лодка. Подобна система беше тествана и от военноморските сили на САЩ. През декември 2014 г. беше оповестено, че флотът притежава лазерни оръжейни системи, готови за действие по време на битка.
Новите качества на „Атина“ не са свързани само с голямата мощност и ефективност на новото оръжие. Впечатляващи са иновативните решения на системата. Те снижават изключително много цената на отделния изстрел, който е… малко над 50 цента! Това звучи невероятно на фона на досегашните ракети, използвани за същата цел, чиято единична стойност обикновено надхвърля милион долара…