текст Красимир Белчев
Продължават да растат жертвите от опустошителното земетресение в Непал. Според последната извадката на властите най-малко 3218 души са загинали. Ранените са над 6500. Няма данни за пострадали българи, съобщиха от външното ни министерство.
Растат и жертвите в съседните на Непал страни, които също усетиха мощта на природното бедствие. Индийските власти съобщават за 60 загинали. В китайската административна област Тибет жертвите са 20.
С напредването на спасителните и издирвателните операции има голяма вероятност броят на загиналите да продължи да расте.
Благоприятното време позволи на властите да изпратят допълнително спасителни хеликоптери в двата лагера в подножието на връх Еверест, където бедстват десетки алпинисти. Те бяха затрупани от лавини, причинени от земния трус. На този етап е потвърдена смъртта на 18. В същото време продължават и вторични трусове, като най-силният от тях е бил 6, 7 по Рихтер. Десетки хиляди прекараха поредна нощ под открито небе от опасения за сигурността си.
Два дни след земетресението със сила 7.8 по Рихтер никой не може да се ангажира с точна информация за разрушенията. Според предварителна оценка на властите, те са колосални.
С напредването на времето Непалското правителство изпитва и остра нужда от храна и питейна вода за десетки хиляди хора в нужда. Според ООН над милион деца се нуждаят от спешна хуманитарна помощ. Хиляди останали без дом масово напускат столицата Катманду, която буквално е срината до основи. Големите опашки се образуват и на летището в града, което поднови работа.
Междувременно редица страни изпратиха хуманитарни помощи и полеви болници в Непал. Според СЗО, страната има една от най-слабо развитите здравни системи, като на всеки 10 хиляди души се падат по 2 лекари и 50 болнични легла.