Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Филм за подвига на жените ветерани

[post-views]

Лъчезар Лозанов

veterani_film2Изключително интересен документален филм показа в Руския културен център (РКИЦ) режисьорът Владимир Ангелов. „Лудостта на морените“ е лента, посветена на българките – ветеранки от Втората световна война. В увлекателния разказ около собствената си майка Кина, доброволка на фронта, той въвлича съдбите на още редица участнички в боевете – Иванка Богоева, Петра Дончева, проф. Вангелия Азманова, Христина Гръбчева, доц. Софи Пинкас, о.з.полковник – Митка Захариева, Стефка Съселова, Лили Бераха, Славка Георгиева, Величка Георгиева, Анна Велева, Добрина Василева и др. 
Авторът изгражда сложна представа – лична и социална, за духа на онова време, разпънато от катаклизми, страсти и смърт. С изумително умение режисьорът, който е и сценарист на филма, прави успоредица между миналото и днешния ден на всяка от жените – виждате ги млади, енергични, красиви и устремени – в единия край на времето, и днес – в труден неуютен делник, с патериците и болежките, със задъхването по стъпалата и медицинските принадлежности на рафтчето за лекарства. И със същата воля и упоритост се събират, опознават, общуват, години наред се борят да направят паметник от една морена, за да предадат на поколенията имената на загиналите си другарки – останали там под куршумите с идеята, че защитават нацията си и човешкото право на живот. 
Някак неудобно ви става в тази съпоставка между красотата на младостта и стоическата воля да се съпротивляваш до последната си минута, дори на 90-годишна възраст. Във филма постоянно звучи посланието на главната героиня. На въпроса заслужаваше ли си такъв живот, нейният отговор гласи: дори частичка от онова, което оставихме да остане – заслужаваше си. Време е днешният консумативен човек да се погледне не само от единия край на личното си време – млад, красив, хедонистичен, но и от другия – посбръчкан, притиснат от обстоятелствата, самотен и близо до границата на оцеляването – за да си даде равносметка кого превъзхожда и дали към миналото си трябва да се отнася като към място, където се почва от кота 0. 
Това е дълбокото и драматично послание на филма, чиито оператори са Николай Милев, Димо Минов, Ярослав Ячев, звукът е дело на Ивайло Янев, Румяна Стоянова, а музикално оформление: Румяна Стоянова, Владимир Ангелов и авторът на песента “Сине мой“ – Димитър Панчев, в аранжимент на Найден Андреев.
Асистент режисьорът на филма Цвети Лозанова беше и сценарист и водещ на тържеството, където над 90 от ветераните и публиката успяха да видят лентата и да споделят впечатления. Тържеството, посветено на годишнината от победата над фашизма, беше открито от председателя на Съюза на ветераните от войните в България (СВВБ) Иван Сечанов, а след прожекцията почетният председател на СВВБ и председател на столичната им организация д-р Тодор Анастасов връчи медали и почетни грамоти на участниците. Юлия Диханова от отдел „Култура“ на РКИЦ и представител на организацията „Россътрудничество“ пък връчи писмени благодарности от руска страна на всеки от ветераните, а авторът Владо Ангелов, асистент- режисьор Цвети Лозанова и операторът Димо Минов получиха почетни грамоти от руска страна.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани