Цончо Драгански
В началото на седмицата в авиобаза „Граф Игнатиево“ започна летателната тренировка между българските и американските Военновъздушни сили „Тракийски орел-2“. Тя е етап от операцията на ВВС на САЩ за гарантиране отбраната на съюзниците от НАТО Atlantic resolve. В нея участват самолети F-15C/D от състава на Националната въздушна гвардия на щата Флорида и МиГ-29 и Су-25 от състава на българските ВВС, като се очаква да се включат и МиГ-21. Тренировката ще продължи до края на юни. Нейните задачи са повишаване на способностите и по-голяма оперативна съвместимост.
На церемонията при откриването на тренировката присъстваха заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов, началникът на политическия кабинет на министъра на отбраната Илия Налбантов, командващият на ВВС на САЩ в Европа и Африка и командващ на ВВС на НАТО генерал Франк Горенц, командирът на българските ВВС генерал-майор Румен Радев и военният аташе на САЩ полковник Джеймс Кроухърст.
Нашата съвместна дейност в областта на изтребителната авиация започна на това място точно преди 10 години. Спомням си колко трудно беше в началото. Сблъскаха се два различни модела на летателна подготовка. Често трудно намирахме общ авиационен език. Нямаше много общо между нашите тактики, техники и процедури. Така започна словото си командирът на ВВС генерал-майор Румен Радев при откриването на двустранната летателна тренировка.
Ние обаче, продължи той, приехме предизвикателството, тръгнахме по трудния път и за тези 10 години проведохме 25 тренировки и учения с американските ВВС и повече от 4000 летателни мисии. Тренировъчните сценарии ставаха все по-сложни, нашите способности – все по-големи. И това е прекрасен атестат за отговорността на двете страни към всичко това, което вършим. Има нещо важно, което се крие зад тези цифри. И това е
нашата твърда решителност
да работим заедно и заедно да ставаме по-добри.
Генерал-майор Радев благодари на ръководството на ВВС на САЩ в лицето на генерал Горенц за това, че тези тренировки продължават. Защото, ако днес българските ВВС са съвместима част от Алианса, това до голяма степен се дължи на такива тренировки, където се обменят знания и опит.
С какво се различава „Тракийски орел-2“ от предишните тренировки? Тя ще бъде не само най-дългата в съвместната история, но се провежда и в сложно време на растящи с всеки изминал ден предизвикателства в международната обстановка. И ние, каза командирът на ВВС, ще трябва да даваме всичко от себе си заедно, за да има по-голяма сигурност в света и в нашия регион. Той увери, че в това отношение българските ВВС дават всичко от себе си и ще продължават да бъдат
гарант на сигурността
в този важен за Алианса регион. А през следващите два месеца, обърна се генерал-майор Радев към участниците, вие не само ще подобрявате своите способности, но ще докажете, че няма предел за успеха, когато две нации споделят общи ценности и летят рамо до рамо, крило до крило.
Авиаторите от ВВС на САЩ в Европа ценят много нашите дългогодишни връзки и партньорство с българските ВВС, харесваме възможността да развиваме и занапред тактиките, техниките и процедурите, които ни правят по-съвместими в Алианса, заяви генерал Франк Горенц. Той посочи, че събитията през миналата година в Европа и Африка са подчертали продължителната стратегическа важност на командването на ВВС на САЩ в Европа и Африка за тяхното предно базиране в Европа, както и присъщата на въздушната мощ скорост и гъвкавост. Мисията на българските ВВС е да охраняват и защитават суверенитета на българското въздушно пространство. Мъжете и жените, които са дошли тук като част от Пакета за сигурност, очакват с нетърпение да работят заедно, за да развиват колективната отбрана. Тези авиатори и 12 самолета F-15C/D осигуряват един стратегически символ в представянето на ангажираността на САЩ към сигурността и стабилността на Европа. Тези екипи ще участват в учения в цяла Европа, за да увеличават оперативната съвместимост и способностите, като в същото време укрепват увереността на нашите съюзници.
По-важното е, допълни генерал Горенц, че те ще изградят доверие и взаимоотношения. Точно върху тези връзки ще стъпим, ако времената станат по-трудни.
Бъдещите заплахи
се очакват да стават все по-сложни и комплексни, като преминават националните граници и се случват по цялата територия на света. Тези предизвикателства не са уникални само за САЩ. Когато работим с партньори, те ни предоставят достъп до определени способности, които ние сами не бихме могли да имаме. Освен това, силните взаимоотношения увеличават възможностите да създадем регионален ефект и да повлияем стратегически на събитията. Участието в такива учения и подготовки е страхотен пример за това как можем да повишим заедно оперативните си съвместимости и готовност, обобщи генерал Горенц.
Средата за сигурност страшно ни интересува. Тя не е толкова стабилна. И определено няма да имаме в близко бъдеще стабилност. Така че тук са мястото и ролята и на държавите, и на организациите като НАТО, да са готови да отреагират по адекватен начин на създалата се ситуация. В едни такива учения виждаме, че НАТО означава доверие. Разбира се, че ние имаме поне 10-годишна история в сериозни тежки учения и се надяваме те да продължат с висока интензивност. И в бъдеще да бъдат развивани не само във въздуха, но и в пунктовете за управление и подготовка на командния състав, подчерта заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов.
След официалната церемония по откриването на тренировката командирът на ВВС генерал-майор Радев конкретизира, че това, което го тревожи, е възможността на нашите ВВС да отговарят на заплахите със способности. Тревожи го
състоянието на ВВС
особено в тази една година, която предстои. За да имаме адекватни способности, трябва да имаме адекватни ресурси, обърна внимание генерал-майор Радев.
Той уточни, че основният критерий е колко подготвени летци имаме – за бойно дежурство и за реален отпор на някаква заплаха. И тук трябва да се фокусират усилията, да се правят анализите и да се вземат решения. А бройката на тези летци е тревожна. Нашият летателен състав, квалифициран за тази дейност, в мнозинството си е в пенсионна възраст, а ние нямаме ресурси да готвим млади летци. Това е голямото ни предизвикателство. Дали ще имаме самолети ? Времето за някаква реакция по въпроса за вземане на действия изтече отдавна. Оттук нататък, каквито и средства да вложим, дори утре да се изсипят пари, много пари, ние в рамките на една година няма как да повишим количеството на изправната техника, защото това означава договори, ремонти, обратно получаване, което от нашия опит до момента отнема поне година, аргументира се генерал-майор Радев. По инициатива и отговорност на Командването на ВВС, продължи той, ще удължим сами ресурса на част от техниката. И съобщи, че над 90 процента от бойните ни самолети МиГ-21, Су-25, и МиГ-29 летят с ресурс, който е удължен вътре във ВВС.
Това не е наша работа. Нашата работа във ВВС е да готвим летци и да поддържаме инженерно-технически състав, да генерираме способности. За ресурса отговарят други структури. Да, ние ще трябва да удължим този ресурс. Има и риск. Ние трябва да удължим двигатели на МиГ-21 и МиГ-29, което никога не сме правили. Ще поемем този риск максимум пряко сили до една година. Но ще го направим, ако знаем, че имаме подкрепата на държавното ръководство, че ще има в екстрени срокове някаква подкрепа за тези усилия. Да знаем, заключи командирът на ВВС, че след тази една година ще има на какво да летят нашите пилоти, че ще можем да подготвим млади летци и България ще продължи да бъде способна сама да охранява въздушните си граници.