Андрей Рангелов
Нашите наблюдения са, че в последните години качеството на лейтенантите се е повишило, на изхода на военнообразователната система излизат качествени хора. С тези думи командирът на Стационарната комуникационна и информационна система (Стационарната КИС) полковник Васил Събински се обърна към група от 15 курсанти, които дойдоха на неколкодневен стаж в Стационарната КИС. Подобна визита от години е вече традиция за системата. В групата бяха включени 10 курсанти – българи, от които шест момчета и четири момичета. Останалите петима бяха курсанти от Виетнам.
Много е добре, че ви е организиран такъв стаж, който е по-скоро запознаване със системата, изтъкна полковник Събински. Той представи пред младите хора, които след месец и половина ще получат дипломите и лейтенантските си пагони, структурата, функциите и задачите на Стационарната КИС, както и с услугите, които тя предоставя на потребителите от МО.
В отговор на въпрос от виетнамски курсантполковник Събински заяви, че няма пряка линия от типа „червен телефон“ между министрите на отбраната на България и Виетнам. Но ако станете министър на отбраната и имате такова желание, тогава ще говорим, допълни с усмивка командирът на Стационарната КИС. И поясни, че когато той самият е учил във военното училище е имал колеги – чужденци, някои от които по-късно са станали министри на отбраната в своите държави.
При нас е най-модерната, най-новата апаратура в армията, заяви началникът на комуникационно-информационния център (КИЦ) полковник Бисер Грозданов. Той представи дейността на центъра. По-късно курсантите се запознаха с работата на ТЕТРА центъра и други елементи на КИЦ.
Най-важно е курсантите да видят и да се убедят, че армията разполага със съвременни комуникационно-информационни средства за предаване на информация, със средства за защита на информация, заяви полковник Грозданов. Сигурен съм, че като видят каква техника има в КИЦ, те ще се амбицират да се развиват като истински комуникационни и информационни специалисти, допълни той. Всички предишни курсанти, които са идвали, са си тръгвали от стажа с по-голяма убеденост и оптимизъм за реализиране на техните професионални качества, изтъкна началникът на КИЦ.
Курсантите: Интересно ни е, искаме да се развиваме
Дори след 5-те години в НВУ това, което учим, ми е много интересно, имам страшно желание за развитие по специалността си. Това заявява откровено курсант старшина Венцислав Паунов. Занимавал съм се с комуникационно-информационната тематика в училище, завършил съм компютърно програмиране и се радвам, че съм избрал тази специалност, допълва той.
Паунов е първи по успех в класирането на класното. Това означава, че вероятно ще има избор къде да бъде разпределен, за да тръгне по офицерския си път. Не знам още, колебая се между МО-2 и Горна Малина, но може би ще избера Стационарната КИС, казва курсантът, който е от Велико Търново.
Според него, заради бързото развитие на технологиите е добре комуникационно-информационното оборудване в армията да се обновява на всеки 3-5 години. При условие, че има достатъчно средства, разбира се.
Трудности винаги има, но се преодоляват с повече опит, споделя курсант старшина Мария Христова. Тя е от Разград и е избрала специалността си, защото я привличат новите технологии. Още не знае къде ще бъде разпределена като лейтенант, но желае да работи с най-хубавата и най-модерната техника.
А какво е нужно на едно момиче, за да успее във военната професия? Преди всичко една жена трябва да е упорита, защото много хора подценяват жените в армията, но те успяват да се справят абсолютно, категорична е Христова.
В началото ни беше трудно заради езика, но сега е по-лесно, казва курсант старшина Труонг Динх Дунг. Той е от град близо до Ханой. За да дойде да учи у нас, заедно с другите си колеги от випуска е преминал държавни изпити по математика, физика и химия. Решил е да учи за офицер, без да има близки под пагон. Само дядо му някога е служил в армията.
В края на обучението си у нас Труонг Дунг вече е наясно как да стане офицер за пример. Ето рецептата му за професионализъм: „Човек трябва да учи упорито, да се научи на лидерство, да овладее техниката и да умее да управлява подчинените си”.
Нужни са хъс и желание за работа
За да се изгради един млад човек като добър офицер в тези бурно развиващи се технологично времена, е нужно на първо място желание и хъс за работа. Това казва полковникът от запаса доцент д-р Наско Загоров, който е ръководител на катедра „КИС“ във факултет „Общовойскови“ на НВУ „Васил Левски“.
Напоследък забелязвам тенденция у младите хора – самостоятелно да изучават някои работи, които професионално пряко ги засягат и да се развиват в определена насока, хвали възпитаниците си преподавателят. В това класно има доста такива момчета и момичета, виждам у тях именно хъс и желание за работа, допълва той.
Курсантите се обучават както във Велико Търново, така и в Шумен. Последната година випускът учи в старопрестолния град. За първа година имаме и чуждестранни курсанти, да се надяваме, че ще имаме още, заявява доц. Загоров. В момента и българи, и виетнамци учат почти едно и също, казва той.
Изключение правят само някои дисциплини, които виетнамците разучават до по-ниско ниво, а българите – до по-високо. Всичко това е съобразено със сигурността.
При сегашното посещение в Стационарната КИС курсантите се запознаваха с комуникационно-информационното оборудване. По-късно участваха в комплексна тренировка на Мобилната КИС в Горна Малина. Така те придобиват представа за някои по-специфични дейности, които предстои да изпълняват, когато станат лейтенанти, изтъква доц. Загоров.
Младите хора още нямат разпределение. По време на посещението им в София стана ясно, че в Стационарната ще дойдат да служат двама-трима от тях. Разпределението си бъдещите офицери ще получат, след като успешно положат семестриалните и държавните изпити.
В повечето случаи класирането става по успех по методика, която следи за изявите на курсантите през всичките пет години в Националния военен университет. Под внимание се взимат всички техни активности, включително това дали имат публикации, участвали ли са в международни занятия, какъв практически опит са натрупали.
В крайна сметка методиката ги подрежда и първият в класирането ще има избор за това къде да служи като лейтенант, изтъква доц. Загоров. Те сега тук питат, разпитват, интересуват се за местата и по този начин се ориентират, допълва ръководителят на катедра „КИС“ в НВУ „Васил Левски“.